Pārlekt uz galveno saturu

SARS-CoV-2 un Covid-19 konteksti hepatobiliārās sistēmas patoloģijām, to histoloģiskais, bioķīmiskais, radioloģiskais un klīniskais raksturojums un šo patoloģiju prevencijas iespējas

Projekta/līguma nr.
lzp-2021/1-0442
Projekta finansējums
299 999,70 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
03.01.2022. - 30.12.2024.

Mērķis

Projekta mērķis ir izpētīt hepatobiliārā trakta izmaiņas pacientiem ar Covid-19, tajā skaitā ar tā ilgstošu norisi, un identificēt faktorus, kuri ietekmē hepatobiliārā trakta iesaisti Covid-19 procesos.

Apraksts

Pētījums ir plānots kā Valsts pētījumu programmas (VPP) projekta turpinājums ar padziļinātu Covid-19 pacientu aknu un žultsceļu bojājuma izpēti, kas tika atklāts VPP projekta gaitā. Pētījumā ir plānots iesaistīt pacientus ar apstiprinātu Covid-19 (īsu un ilgstošu Covid-19 norisi jeb long Covid), kā arī pēc izveseļošanas. Hepatobiliārā trakta izmaiņas tiks izvērtētas, balstoties uz audu morfoloģijas izpēti, dažādiem aknu asins marķieriem un mūsdienīgām radioloģijas metodēm. Daļa pacientu tiks iesaistīta longitudinālā pētījuma ietvaros. Iegūtie dati ļaus izstrādāt klīniskos algoritmus hepatobiliārā trakta problēmu ātrākai identificēšanai pacientiem ar Covid-19 un Long Covid, kā arī profilaktiskos pasākumus. Pētījumā tiek plānots arī novērtēt slogu veselības aprūpes sistēmai saistībā ar Covid-19 izraisītām aknu problēmām, kas dos pamatu atbilstošas rīcībpolitikas ieteikumu izstrādei.

Covid-19 ir infekcijas slimība, kuru izraisa SARS-CoV-2 vīruss. Lai gan vīruss galvenokārt skar elpošanas sistēmas orgānus, akūtas slimības laikā lielai daļai pacientu attīstās aknu darbības traucējumi. To iemesli līdz galam nav skaidri, bet ir zināms, ka aknas var negatīvi ietekmēt pats vīruss, iekaisuma reakcija, samazināts skābekļa daudzums organismā plaušu iekaisuma dēļ, kā arī zāļu lietošana. Atveseļojoties no akūta Covid-19, aknu funkcija pakāpeniski atjauninās, bet nelielam cilvēku skaitam izmainīta aknu funkcija var saglabāties samēra ilgi. Dažādu faktoru dēļ aknās var attīstīties sekas, piemēram, aknu fibroze. Ņemot vērā to, ka aknas kopā ar žultsceļiem (žultspūslis un žultsvadi) veido orgānu sistēmu, kas ražo un nogādā žulti uz divpadsmitpirkstu zarnu, vīruss var skart arī žultsceļus. Tādējādi, mūsu pētījumā iekļautajiem dalībniekiem tiks izvērtēta aknu un žultsceļu funkcija gan ar plaši pieejamiem, gan tikai zinātnē lietojamiem asins testiem, kā arī ar aknu un zultsceļu padziļinātu izmeklēšanu – multiparametrisku ultrasonogrāfiju. Papildus pacienti tiks intervēti ar mērķi precizēt viņu veselības stāvokli pēc pirmās Covid-19 pārslimošanas reizes, vakcināciju pret Covid-19, iespējamām Covid-19 atkārtotām epizodēm.

Projekta norise

Projekta pirmajā pusē pētījumā piedalījās ap 70 cilvēku, kuri ar Covid-19 pirmo reizi slimoja un bija stacionēti 2020. gadā. Pēc gandrīz diviem gadiem tikai trešdaļa pacientu atzīmēja pilnīgu izveseļošanos pēc Covid-19, bet trešā gada laikā tika konstatēta tendence pašsajūtai uzlaboties. Vairāk nekā puse pacientu atzīmēja jaunus, ilgstošus vispārīgus simptomus (nespēks, svīšana u.c.) , neiroloģiska un psiholoģiska rakstura simptomus (koncentrēšanas grūtības, atmiņas traucējumi, u.c.), kā arī simptomus no sirds vai elpošanas sistēmas puses, ko var saistīt ar tā saucamā post-Covid stāvokļa veidošanos. Jāatzīmē, ka gandrīz puse no pētījuma dalībniekiem ir pārslimojuši šo slimību atkārtoti. Neraugoties uz to, lielākajai daļai pētījuma dalībnieku netika atklātas nopietnas izmaiņas asins rādītājos, un trīs gadu laikā aknu asins testi pakāpeniski normalizējušies. Aknu stāvokļa izvērtēšana ar multiparametrisku ultrasonogrāfiju atklāja daļai dalībnieku aknu fibrozes un iekaisuma pazīmes, kuras var būt izskaidrojamas ar Covid-19 pārslimošanu. Atkārtots aknu izmeklējums pēc vidēji 2,5 gadiem lielākai daļai dalībnieku konstatēja pozitīvu tendenci ar aknu fibrozes pazīmju mazināšanos. Pētījuma dalībniekiem bija atrasta jauna sakarība, kura norāda uz iespējamu ilglaicīgu vakcinācijas aizsargājošu efektu pret Covid-19 seku attīstību.

Projekta otrajā pusē tiks izvērtēts žults sastāvs, aknu un žultspūšļa audu struktūra, izmantojot paraugus, kuri tiks ievākti plānveida mazinvazīvās ķirurģiskās ārstēšanas laikā pacientiem ar hronisku žultspūsļa iekaisumu. Aknu audu struktūra tiks analizēta ar multiparametrisku ultrasonogrāfiju gan pirms, gan pēc operācijas periodā. Pētījuma dalībniekiem tiks veikta paplašināta asins paraugu izmeklēšana.

Projekta komanda

  • Prof. Ludmila Vīksna
  • Prof. Ilze Štrumfa
  • Prof. Haralds Plaudis
  • Asoc. prof. Oksana Koļesova
  • Asoc. prof. Maija Radziņa
  • Asoc. prof. Jeļena Storoženko
  • Asoc. prof. Aleksandrs Koļesovs
  • Doc. Sniedze Laivacuma
  • Vad. pētniece Santa Rasa-Dzelzkalēja
  • Ārsti Ieva Vanaga, Jānis Pāvulāns, Dāvis Sīmanis Putriņš, Romāns Uļjanovs un Māra Lillija Zālīte