Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Struktūrvienība: Mutes medicīnas katedra
Kredītpunkti / ECTS:3 / 4.5
Kursa vadītājs:Ingrīda Čēma
Studiju tips:Pilna laika
Līmenis:Maģistra
Mērķauditorija:Zobārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Medicīna; Stomatoloģija

Mērķis

Sniegt klīniskam darbam nepieciešamās zināšanas par noteiktām ādas, periorālo audu un mutes gļotādas slimībām, to iemesliem, patoģenēzi, klīnisko un morfoloģisko izpausmi, ārstēšanu un profilaksi. Veidot izpratni par mutes dobuma gļotādas pārmaiņu saistību ar vispārējo organisma veselības stāvokli.

Priekšzināšanas

Mutes anatomija un lokalizāciju latīniskie nosaukumi; ādas un mutes gļotādas normālā histoloģija, patomorfoloģija, fizioloģija, klīniskā patoloģiskā fizioloģija, orālā diagnostika, mikrobioloģija, farmakoloģija, jāorientējas un jāprot pareizi interpretēt laboratorijas analīžu datus (asins, urīna, bioķīmiskus, imunoloģijas u.c.), jāzina pareiza periorālo un mutes dobuma audu izmeklēšanas secība.

Rezultāti

Zināšanas

Būs iegūtas teorētiskas zināšanas par galvenajiem ādas un transmisīvo slimību veidiem, klīniskām izpausmēm, diferenciāldiagnostiku un ārstēšanas iespējām. Zināšanas par mutes dobuma gļotādā novērojamiem čūlu veidiem, iemesliem, klīnisko izpausmi, diferenciāldiagnostiku, ārstēšanas veidiem. Novērojamām infekcijas slimībām: bakteriālām izpausmēm periorālā apvidū un mutes dobumā, iemesliem, izraisītājiem, klīnisko izpausmi, diferenciāldiagnostiku, ārstēšanas iespējām; Candida albicans ierosinātāju, nēsātājiem, klīniskām izpausmēm, ārstēšanas iespējām; galvenajiem Herpes grupas vīrusu veidiem, klīniskām izpausmēm, ārstēšanas iespējām, citām vīrusu grupām (koksaki, entero, papilomas), klīniskām izpausmēm, ārstēšanas iespējām. Zināšanas par alerģisku un toksisku reakciju klīniskām izpausmēm sejas un mutes dobuma audos, to izraisītājiem, ārstēšanas iespējām. Novērojamām imunoloģiskām disfunkcijām mutes dobumā, iemesliem, klīniskām izpausmēm un āstēšanas iespējām. Zināšanas par mutes dobuma gļotādas iespējamām priekšvēžu slimībām, klīniskām izpausmēm, diagnostikas, diferenciāldiagnostikas un ārstēšanas iespējām. Lichen ruber planus un lihenoīdas reakcijas klīniskās izpausmes mutes gļotādā, diagnostikas, diferenciāldiagnostikas un ārstēšanas iespējas. Zināšanas par mutes medicīnā pielietojamiem medikamentiem.

Prasmes

Prasme diskutēt par mutes gļotādā diagnosticējamām slimību grupām, iespējamiem cēloņiem, izraisītājiem, profilakses pasākumiem. Prasme diskutēt par mutes gļotādas slimību ārstēšanā pielietojamām medikamentu grupām, to sastāvu un iedarbību. Prasme pēc vizuāliem klīniskiem attēliem (no klīnikas arhīva) noteikt redzamo lokalizāciju, nosaukt to latīniski, raksturot un aprakstīt klīnisko izpausmi pēc primāro un sekundāro elementu iedalījuma, izsvērt simptomu svarīgumu, secīgumu, izsķirt un rekomendēt korektu diagnostikas izmeklējumu, ieteikt medikamentozu vai instrumentālu ārstēšanas variantu.

Kompetences

Atpazīt patoloģiskās pārmaiņas sejas ādā un rekomendēt attiecīgā speciālistu konsultāciju šīs patoloģijas tālākai ārstēšanai. Atpazīt un diagnosticēt patoloģiskas pārmaiņas mutes dobuma gļotādā visu vecumu un vajadzību zobārstniecības pacientiem, tā pareizā nosūtīšanā pie speciālista dzīvību apdraudošu gļotādas slimību gadījumos. Diskutēt par biežāko mutes dobuma gļotādas slimību etioloģiju, patoģenēzi un ārstēšanu. Izskaidrot baktēriju, sēnīšu un vīrusu kaitīgo ietekmi uz organismu un profilakses pasākumus. Diskutēt un izglītot pacientu par tabakas un alkohola iedarbību uz mutes gļotādu, iepējamām sekām. Izglītot un motivēt visa vecuma un vajadzību zobārstniecības pacientus mutes higiēnas uzturēšanā.

Plānojums

Plānošanas periods:2021. gada rudens semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Zobārstniecība, ZF7MaģistrsObligātsMadara Dzudzilo, Jānis Millers, Ingrīda Čēma, Alise Balcere
Zobārstniecība, SSNSF7MaģistrsObligātsJagriti Kakar, Guntars Selga, Ingrīda Čēma, Alise Balcere, Laura Čerāne
Zobārstniecība, SSNSFz8MaģistrsObligātsGuntars Selga
Plānošanas periods:2022. gada pavasara semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Zobārstniecība, ZF8MaģistrsObligāts
Zobārstniecība, SSNSF8MaģistrsObligāts
Zobārstniecība, SSNSFz7MaģistrsObligāts