Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Kredītpunkti / ECTS:6 / 9
Kursa vadītājs:Dace Rezeberga , Dace Rezeberga
Studiju tips:Pilna laika
Līmenis:2. cikla (Maģistra)
Mērķauditorija:Ārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna

Mērķis

Sniegt studentiem zināšanas par grūtniecības iestāšanos, norisi, dzemdību procesa un pēcdzemdību perioda fizioloģiju un patoloģiju, kā arī nepieciešamās praktiskās iemaņas šo zināšanu pielietošanai.
Sniegt studentiem zināšanas par dzimumsistēmas fizioloģiju un patoloģiju dažādos sievietes dzīves periodos, par galvenajām ginekoloģiskām saslimšanām, to diagnostiku, diferenciāldiagnostiku un ārstēšanas principiem, par ginekoloģisko slimību profilaksi, tajā sakaitā onkoloģisko salimšanu profilaksi, dzīvesveida ietekmi uz sievietes veselību, par ģimenes plānošanas metodēm, kā arī iemācīt nepieciešamās praktiskās iemaņas šo zināšanu pielietošanai.

Priekšzināšanas

Cilvēka anatomija, histoloģija, medicīnas šūnu bioloģija, embrioloģija, cilvēka homeostāze, fizioloģija, medicīnas mikrobioloģija, medicīniskā ģenētika, patoloģija, propedeitika, funkcionālā morfoloģija, topogrāfiskās anatomijas pamati, organisma funkciju adaptācija, iekšķīgas slimības (kardioloģija), klīniskā farmakoloģija, ievads ķirurģijā, radioloģija, audzēju patoloģija un morfoloģija, medicīnas ētika.

Rezultāti

Zināšanas

Zina reproduktīvās veselības un reproduktīvo tiesību definīcijas. Izprot perinatālās aprūpes organizācijas principus, galvenos dzemdību palīdzības kvalitātes indikatorus (mātes mirstība un perinatālā mirstība). Orientējas Latvijas likumdošanā par reproduktīvās veselības jautājumiem.
Spēj izklāstīt un paskaidrot sievietes dzimumorgānu anatomiju, fizioloģiju, apaugļošanas procesu, augļa un placentas attīstību, grūtniecības norises fizioloģiju.
Pārzina reproduktīvās anamnēzes savākšanas principus un sievietes ginekoloģiskās izmeklēšanas pamatmetodes.
Pārzina pamata antenatālo aprūpi, augļa iedzimtu anomāliju skrīningu, izprot normālas un patoloģiskas grūtniecības norisi: spontāna grūtniecības pārtraukšanās līdz 22 grūtniecības nedēļām, ārpusdzemdes grūtniecība, trofoblastiskās slimības, normālas dzemdības, fizioloģisks pēcdzemdību periods, krūts zīdīšana, priekšlaicīgas dzemdības, pārnēsāta grūtniecība, daudzaugļu grūtniecība, augļa stāvokļa novērtēšana grūtniecības laikā, TORCH infekcija grūtniecēm, izoimunizācija grūtniecības laikā, asiņošana grūtniecības laikā un pēcdzemdību periodā, dzemdību traumatisms mātei un auglim, hipertensīvi sarežģījumi grūtniecības laikā, sistēmiskas saslimšanas grūtniecības laikā, operatīvā dzemdniecība, pēcdzemdību septiskas komplikācijas, jaundzimušā adaptācija pēc piedzimšanas un primārā reanimācija, perinatālajā aprūpē pielietojamo medikamentu klīniskā farmakoloģija. Izprot grūtniecības pārtraukšanas kārtību un metodes līdz 22 grūtniecības nedēļām. Izprot dzimumceļu normālas mikrofloras nozīmi grūtniecības un ginekoloģisku patoloģiju izraisīšanā: STI, endogēna un jatrogēna infekcija – etioloģija, diagnostikas metodes, ietekme uz reproduktīvo veselību, ārstēšana, t.sk. grūtniecības laikā, iegurņa iekaisuma slimība, septiski sarežģījumi pēcdzemdību periodā (endometrīts, brūces infekcija). Izprot iemeslus asiņošanai no dzemdes: menstruālā cikla traucējumi, endometrija priekšvēža saslimšanas un endometrija vēzis, to diagnostikas un ārstēšanas principi. Izprot dzemdes kakla vēža primārās un sekundārās profilakses iespējas, dzemdes kakla vēža attīstības patoģenēzi, dzemdes kakla vēža diagnostikas un ārstēšanas principus. Pārzina ģimenes plānošanas metodes un izvēles principus. Izprot sievietes virilizācijas iemeslus, policistisku olnīcu sindroma diagnostiku, ārstēšanas principus, izprot estrogēnu nozīmi sievietes organismā dažādos dzīves periodos un estrogēnu deficīta izraisīto patoloģiju patoģenēzi, ārstēšanas principus (menopauze, hormonaizvietojoša terapija). Ir sapratne par mazā iegurņa pamatnes disfunkciju un neauglību. Izprot galvenās ginekoloģiskās operācijas un manipulācijas, zina kā pacientes sagatavot tām un kā vadīt pēcoperācijas periodu. Ir izpratne par dzimumorgānu labdabīgiem un ļaundabīgiem audzējiem – dzemdes miomu un olnīcu audzējiem, par mazā iegurņa hronisku sāpju iemesliem un to diferencēšanas iespējām, endometriozi, primāru un sekundāru dismenoreju, premenstruālo sindromu.

Prasmes

1. Dzemdes bimanuāla izmeklēšana;
2. Dzemdes kakla izmeklēšana spoguļos, dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējumu paņemšana;
3. Leopolda paņēmieni augļa stāvokļa noteikšanai un dzemdes augstuma mērījums;
4. Jaundzimušā novērtēšana pēc piedzimšanas un primārā reanimācija;
5. Fizioloģisku dzemdību pieņemšana
6. PVO kontracepcijas rīka pielietošana ģimenes plānošana metožu izvēlē.

Kompetences

Savākt reproduktīvo anamnēzi. Veikt klīnisko izmeklēšanu grūtniecei un ginekoloģiskai pacientei. Noteikt dzemdību laiku. Izprast fizioloģisku dzemdību norisi un dzemdību vadīšanas principus. Demonstrēt roku paņēmienus fizioloģisku dzemdību pieņemšanā un jaundzimušā aprūpē. Novērtēt augļa stāvokli – izklausīt augļa sirdstoņus ar fetālo dopleru. Zināt, kādus parametrus jānovērtē jaundzimušajam pēc piedzimšanas, lai lemtu par jaundzimušā veselības stāvokli, pārzina kā nodrošināt jaundzimušajam drošu vidi pēc piedzimšanas un saprot, vai nepieciešams kāds atbalsts. Pārzina uz pierādījumiem balst\ītas antenatālās aprūpes principus, spēj identificēt augsta riska grūtniecību: augļa ģenētiskas anomālijas, asimptomātiska bakteriūrija, gestācijas diabēts, dzelzs deficīta anēmija, hipertensīvi sarežģījumi, augļa patoloģiska augšana, daudzaugļu grūtniecība, TORCH infekcija u.c. . Prot paskaidrot dzemdes kakla vēža primārās un sekundrās profilakses būtību, paskaidrot, kā jāpaņem dzemdes kakla vēža skrīninga izmeklējumi, interpretē dzemdes kakla vēža skrīninga rezultātus. Ir kompetents konsultēt sievieti par ģimenes plānošanas metožu izvēli un pielietošanu. Var izskaidrot sievietei reproduktīvās sistēmas slimību simptomus, izmeklēšanas iespējas un izmeklēšanas metožu informativitāti un slimību profilakses iespējas un ārstēšanas iespējas. Izprot un spēj pielieto medikamentu izvēles principus grūtniecības un laktācijas periodā.

Plānojums

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Medicīna, SSNMF8MaģistrsObligātsKarlīna Elksne, Anna Miskova, Natālija Vedmedovska, Irina Rumjanceva, Ieva Pitkēviča, Katrīna Kalniņa, Olga Boka-Veide, Laura Lūse, Līva Ķīse, Krista Brēmere, Zane Rostoka, Maira Jansone, Svetlana Jagodkina, Natālija Bērza, Laura Rācene, Dace Rezeberga, Lāsma Līdaka, Gunta Lazdāne, Jūlija Tarasova, Violeta Bule, Zane Grabe, Areta Garza, Patricija Bīlande, Ija Lisovaja, Vija Veisa, Māris Arājs, Elīna Sedleniece, Ulrika Ulla Andersone, Gita Jansone-Šantare, Maija Koka
Medicīna, MF8MaģistrsObligātsInāra Miltiņa, Jūlija Tarasova, Nellija Seimuškina, Jurijs Lapidus, Līga Puksta-Gulbe, Areta Garza, Svetlana Jagodkina, Ija Lisovaja, Ulrika Ulla Andersone, Sandra Eihenberga, Ieva Pitkēviča, Gita Jansone-Šantare, Elīna Sedleniece, Beāte Sārta, Zane Grabe, Katrīna Kalniņa, Zane Rostoka, Marta Spodareva-Burjaka, Violeta Bule, Lāsma Līdaka, Arta Bērziņa, Anna Abramova, Ļubova Lapidus, Jekaterīna Isakova, Elīna Voitehoviča, Julija Voronova
Medicīna, SSNMFz7MaģistrsObligātsDace Rezeberga, Jana Žodžika, Areta Garza, Lāsma Līdaka, Olga Plisko, Vija Veisa, Krista Brēmere, Karlīna Elksne, Gunta Lazdāne, Māris Arājs, Ieva Pitkēviča, Svetlana Jagodkina, Laura Lūse, Jurijs Lapidus, Zane Grabe, Irina Rumjanceva, Natālija Vedmedovska, Ija Lisovaja, Katrīna Kalniņa, Laura Rācene, Violeta Bule, Natālija Bērza, Maira Jansone, Līva Ķīse, Maija Koka, Ulrika Ulla Andersone, Gita Jansone-Šantare, Anna Miskova, Zane Rostoka
Plānošanas periods:2024. gada rudens semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Medicīna, SSNMF7MaģistrsObligāts
Medicīna, SSNMFz8MaģistrsObligāts
Medicīna, MF7MaģistrsObligāts