Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem
Starptautiskā sadarbība

Norvēģijas, Islandes un Lihtenšteinas finansēto Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu projekta Personāla mobilitāte starp Rīgas Stradiņa universitāti un Islandes Universitāti zinātniskai sadarbībai uztura zinātnes jomā (EEA-GRANT-218) ietvaros šomēnes aizvadīta trīs akadēmiskā un divu administratīvā personāla pārstāvju mobilitāte Islandes Universitātē. Projekta mērķis ir zināšanu un pieredzes  apmaiņa starp Rīgas Stradiņa universitātes un Islandes Universitātes akadēmisko un administratīvo personālu.

Mobilitātes laikā Islandē bija iespēja iepazīties ar Islandes Universitātes (IU) Pārtikas zinātnes un uztura fakultātes profesoriem, salīdzināt bakalaura un maģistra studiju programmu saturu un studiju procesa organizēšanu. IU Pedagoģijas centrā diskutējām par inovācijām mācīšanas un mācīšanās metodēs. Iepazināmies ar IU Veselības zinātņu skolas struktūru un atbalsta mehānismiem fakultātēm zinātnisku projektu īstenošanā. IU Starptautiskā atbalsta servisā apspriedām sadarbības iespējas studentu un docētāju mobilitātei. Piedalījāmies promocijas darba aizstāvēšanā, apmeklējām Islandes vēstures muzeju, iepazinām Islandes vēsturi, folkloru, kultūras mantojumu un jūras zāļu (aļģu) pārstrādi. Viesojāmies MATIS laboratorijā, kas strādā ar dažādiem projektiem pārtikas rūpniecībā, uzsverot inovācijas un pievienoto vērtību; šie projekti tiek realizēti sadarbībā ar vietējiem pārtikas ražotājiem, universitātēm un organizācijām, kas sniedz pakalpojumus pārtikas rūpniecībai.

Mobilitātes laikā tika sniegtas vairākas prezentācijas. 17. aprīlī iepazīstinājām Islandes kolēģus ar Rīgas Stradiņa universitāti un pastāstījām sīkāk par RSU bakalaura studiju programmu Uzturs un maģistra studiju programmām Uzturzinātne. Dalījāmies pieredzē par mūsu realizētajiem pētniecības projektiem un diskutējām par kopīgas sadarbības iespējām.

Mobilitātes publiskajā pasākumā lektore Māra Kampara lasīja lekciju Dietary Habits and Local Food in Latvia (skat. prezentāciju). Lekcija notika IU telpās un to apmeklēja Pārtikas zinātnes un uztura fakultātes akadēmiskais personāls, studenti studiju kursa Food and culture ietvaros un citi interesenti. Lekcijā uztura paradumi un tradicionālie pārtikas produkti aplūkoti vēsturiskā aspektā, balstoties uz latviešu tautasdziesmās atrodamajām pagātnes liecībām. Klausītāji iepazinās ar dainās visbiežāk pieminētajiem gadskārtu svētku – Lieldienu, Jāņu un Ziemassvētku – ēdieniem un dzērieniem (iekļauti 36 attēli). Tika minēti arī īpaši Latvijai raksturīgi produkti ar vēsturisku nozīmi.

kampara_prezentacija_islande.png

M. Kampara lasa lekciju Islandes Universitātē

Lektore Eva Kataja un Sporta un uztura katedras vadītāja Una Veseta savukārt iepazīstināja auditoriju ar Latviju, tās vēsturi, ievērojamākajiem objektiem un tradīcijām ar prezentāciju Latvia. Pēc lekcijām tika degustēti latviešu un islandiešu ēdieni un konstatētas līdzīgas etnisko ēdienu tradīcijas Latvijā un Islandē, kas varētu kalpot par sākuma punktu sadarbībai mūsdienu uztura paradumu izpētē.

Ar Pārtikas zinātnes un uztura fakultātes profesoriem tika pārrunāts šābrīža aktuālākais temats, proti, ilgtspējīgs veselīgs uzturs, un iezīmēti iespējamie sadarbības virzieni.

sporta_uztura_katedra_islande_2023.png

Sporta un uztura katedras darbinieces vizītes laikā Islandē

Patlaban Sporta un uztura katedra organizē rudens semestrī plānoto Islandes kolēģu vizīti RSU, kas ilgs vienu nedēļu. Plānošanas fāzē notiks vairākas tiešsaistes sapulces, bet mobilitātes laikā – arī publisks pasākums, par kuru informēsim laikus.

eea-and-norway_grants1.png