Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Cilvēka imūndeficīta vīrusa (HIV) un C hepatīta vīrusa (HCV) izraisītās infekcijas, neskatoties uz to, ka ir zināmi to izraisītāji, uzlabojusies diagnostika, kā arī pieejami efektīvi medikamenti to ārstēšanai, aizvien saglabā aktualitāti visā pasaulē, un katru gadu arvien tiek atklāti 1,5 miljoni jaunu HIV un HCV gadījumu.

Progresējošas HIV infekcijas raksturīga pazīme ir hroniska imūnās sistēmas aktivācija, kas tiek saistīta ar zarnās esošo baktēriju vielmaiņas starpproduktu nonākšanu kopējā asins cirkulācijā jeb mikrobu translokāciju. Savukārt zarnu mikrobiotas sastāva un tā izmaiņu potenciālās cēloņsakarības tiek pētītas daudzu slimību kontekstā. Arī ar HIV inficētiem pacientiem, salīdzinot ar veseliem cilvēkiem, novēro mazāku kopējo baktēriju gēnu daudzumu zarnu traktā, mazāku to daudzveidību, kā arī tiek atklātas izmaiņas atsevišķu baktēriju sugu sastāvā, kas var potenciāli ietekmēt gan slimības norisi, gan ārstēšanas iznākumu.

Pētījuma mērķis bija noteikt un analizēt mikrobu translokācijas marķieru un fēču mikrobiotas atšķirības pacientiem, kas inficēti ar HIV un/ vai HCV infekciju, izvirzot hipotēzi, ka

pacientiem, kuri ir inficēti ar abām šīm infekcijām, zarnu mikrobiotas atšķirības ir būtiskākas, kā arī mikrobu translokācija no zarnu trakta uz perifēro asinsriti ir izteiktāka, salīdzinot ar pacientiem, kuri ir inficēti ar vienu no šīm vīrusu infekcijām.

Pētījuma rezultāti daļēji apstiprina šo hipotēzi, un tie norādīja uz HIV infekcijas būtiskāku ietekmi uz zarnu mikrobiotu un mikrobu translokāciju, savukārt HCV infekcijas klātbūtne neradīja papildu būtisku ietekmi uz šiem procesiem.

Montas Madelānes promocijas Ar endotoksīniem saistīto bioķīmisko marķieru un fēču mikrobiotas atšķirības pacientiem ar HIV un HCV infekciju aizstāvēšana notiks 2023. gada 27. jūnijā.
Plašāka informācija