Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Vienas no biežāk sastopamajām iegūtajām sirdskaitēm ir koronārā sirds slimība (KSS) un sirds vārstuļu kaites, no kurām biežākā izolētā sirdskaite pieaugušajiem ir deģeneratīva aortālā vārstuļa (AoV) stenoze. Gan KSS, gan deģeneratīvai AoV stenozei ir kopīgi attīstības riska faktori – vecums, paaugstināts zema blīvuma holesterīna līmenis asinīs, cukura diabēts, smēķēšana, paaugstināts asinsspiediens, iekaisums un metaboliskais sindroms. Ne tikai riska faktori, bet arī patofizioloģiskās izmaiņas, it īpaši deģeneratīva aortālā vārstuļa stenozes sākuma stadijās, ir līdzīgas aterosklerozei.

Tomēr ne vienmēr šīs slimības tiek novērotas abas reizē. Tas apstiprina katrai slimībai specifiskus riska un patoģenēzes faktorus. Lai gan šīs sirds saslimšanas ir zināmas jau sen un tiek intensīvi pētītas, joprojām trūkst ticamu marķieru, kas varētu palīdzēt paredzēt slimības progresēšanu, turpmāko operācijas nepieciešamību un mirstību.

Šajā pētījumā ar imūnhistoķīmijas metodi kompleksi noteikti 11 dažādi audu, inervācijas, iekaisuma, pretiekaisuma faktori un antimikrobie peptīdi četrās dažādās labā priekškambara šūnu grupās pacientiem ar KSS un deģeneratīvu AoV stenozi, kā kontroles grupu izmantojot labā priekškambara audu paraugus no pacientiem ar iedzimtām sirdskaitēm, kas operēti agrīnā vecumā. Līdz šim šādā kombinācijā tie vēl nav pētīti, un, tā kā daži no šiem marķieriem ir zināmi jau sen un plaši pētīti, saliekot tos kopā ar mazāk zināmiem, gūstam plašāku ieskatu par morfoloģiskajām norisēm labā priekškambara audos pacientiem ar KSS un deģeneratīvu AoV stenozi, kas uzskatāma par darba novitāti.

No iegūtajiem datiem varam secināt, ka abu pētīto iegūto sirdskaišu gadījumā labā priekškambara audos prevalē pretiekaisuma reakcija, bet palielināta neiroendokrīnās sistēmas aktivitāte vairāk raksturīga pacientiem ar iedzimtām sirdskaitēm agrīnā vecumā.

KSS un deģeneratīvas AoV stenozes gadījumā notiek labā priekškambara endokarda endotēlija šūnu aktivācija, kam raksturīga formas maiņa un bagātīga dažādu faktoru izdale.

Vispārsteidzošākais atklājums mūsu pētījumā bija bagātīgā antimikrobo peptīdu atradne labā priekškambara audos gan pacientiem ar KSS, gan pacientiem ar deģeneratīvu AoV stenozi, gan pacientiem ar iedzimtām sirdskaitēm jeb kontroles grupā.

Darba vadītāji: RSU prof. Māra Pilmane un RSU prof. Romans Lācis.

Edītes Vārtiņas promocijas darba Labā priekškambara audu morfoloģisks raksturojums pacientiem ar koronāro sirds slimību un deģeneratīvu aortālā vārstuļa stenozi aizstāvēšana notiks 2021. gada 18. oktobrī.
Plašāka informācija