Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Pacientiem, kuriem tiek veikta mugurkaula operācija, viņiem guļot uz vēdera, ir novērojamas dažādas fizioloģiskas izmaiņas vairākās orgānu sistēmās, kas savukārt ietekmē galvas smadzeņu asins plūsmu un skābekļa piegādi smadzeņu audiem. Tas var izraisīt pēcoperācijas kognitīvos traucējumus, kuri nereti pēc tam rada ilgtermiņa sekas. 

Galvas smadzenes joprojām ir vismazāk monitorētais orgāns operāciju laikā. Pētījuma mērķis bija izvērtēt skābekļa daudzumu smadzenēs (skābekļa saturācija) mugurkaula operāciju laikā, pacientam guļot uz vēdera. Lai to paveiktu, tika izmantota cerebrālā oksimetrijas ierīce. Tika arī izvērtēts, cik lietderīgi ir izmantot smadzeņu desaturācijas algoritmu (NIRS (near-infrared spectroscopy) algoritmu), kam pamatā ir infrasarkano staru spektroskopijas princips, gadījumos, kad skābekļa daudzums smadzenēs samazinājās, un kāda ir iespējamā saistība algoritma rādītājiem ar pēcoperācijas kognitīvo funkciju.

sniedze_murniece_nirs_algoritms_denault_2007.jpgNIRS (near-infrared spectroscopy) algoritms (Denault, 2007). Attēls no Sniedzes Mūrnieces disertācijas

Pētījumā diviem 54 un 57 gadus veciem pacientiem, kuriem smadzeņu audu skābekļa kritiska samazināšanās tika novērsta, lietojot NIRS algoritmu, pēcoperācijas kognitīvie traucējumi netika novēroti. Savukārt 24 gadus vecam pacientam, kuram NIRS algoritms netika izmantots, bija pēcoperācijas kognitīvās funkcijas pasliktināšanās.

sniedze_murniece_disertacija_cerebrala_oksimetra_elektrodi02.jpgCerebrālā oksimetra elektrodi. Attēls no Sniedzes Mūrnieces disertācijas

sniedze_murniece_smadzenu_audu_skabekla_saturacija.jpg

Smadzeņu audu skābekļa saturācija. Attēls no Sniedzes Mūrnieces disertācijas

Kopumā pētījumā tika novērota savstarpēja saistība starp intraoperatīvām smadzeņu skābekļa vērtībām un pacienta vecumu, asins zudumu operācijas laikā, pirmsoperācijas vidējo asinsspiedienu un pirmsoperācijas kognitīvā izvērtējuma testa punktiem.

Galvas smadzeņu skābekļa intraoperatīvā monitorēšana kombinācijā ar NIRS algoritmu ir svarīga tāpēc, ka ļauj novērst desaturāciju jeb kritisku skābekļa trūkumu smadzenēs operācijas laikā un palīdz izvairīties no pēcoperācijas kognitīvajiem traucējumiem.

Sniedzes Mūrnieces promocijas darba Uz infrasarkano staru spektroskopijas balstīta klīniskā algoritma izmantošana mugurkaula operācijās un pēcoperācijas kognitīvie traucējumi aizstāvēšana notiks 2023. gada 12. jūnijā.
Plašāka informācija