Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Doktorantiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Ja pacients sirgst ar kādu no neirodeģeneratīvajām slimībām, piemēram, Alcheimera vai Parkinsona slimību, pakāpeniski iet bojā viņa smadzeņu un nervu šūnas, izraisot atmiņas, domāšanas un kustību traucējumus. Neirodeģeneratīvo slimību savlaicīga diagnostika un ārstēšana ir viens no lielākajiem 21. gadsimta izaicinājumiem Eiropā un pasaulē.

Disertācijā aplūkotas magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējuma analīzes iespējas, kas ietver galvas smadzeņu vizuālo novērtēšanu, kvantitatīvus galvas smadzeņu struktūru mērījumus un smadzeņu baltās vielas struktūras analīzi. Pētījuma mērķis bija noteikt, kādas ir šo rādītāju atšķirības pacientiem bez un ar kognitīvajiem traucējumi. Kognitīvie traucējumi ietekmē domāšanu, atmiņu, koncentrēšanās spēju un lēmumu pieņemšanu. Tie var izpausties kā grūtības atcerēties, koncentrēties, plānot, risināt problēmas vai orientēties laikā un telpā. Šie traucējumi var būt viegli vai smagi un parādīties tad, ja pacientam ir kāda no neirodeģeneratīvajām slimībām.

nauris_zdanovskis_disertacija_attels01.jpgGalvas smadzeņu MR attēlu dažādas rekonstrukcijas iespējas. Attēls no Naura Zdanovska disertācijas

Disertācijas pētījuma rezultāti liecina, ka noteikti galvas smadzeņu reģioni, to tilpums un garozas biezums varētu būt saistīti ar kognitīvo funkciju rezultātiem.

nauris_zdanovskis_disertacija_attels02.jpgPa labi – galvas smadzeņu reģioni, kas tika aplūkoti. Pa kreisi – galvas smadzeņu reģioni, kuru tilpums un smadzeņu garozas biezums bija mazāki pacientiem ar kognitīviem traucējumiem. Attēls no Naura Zdanovska disertācijas

Papildus tika izvērtēta pētījuma dalībnieku baltās vielas struktūra, lai noteiktu, vai pastāv atšķirības starp tiem pacientiem, kuriem ir kognitīvie traucējumi, un tiem, kuriem nav kognitīvo traucējumu.

Šīs noteiktās saistības ir kā pamats tālākiem pētījumiem par kvantitatīvo radioloģisko biomarķieru izmantošanu kognitīvo traucējumu diagnostikā, lai nākotnē spētu agrīni identificēt pacientus, kas ir kognitīvo traucējumu attīstības riska grupā.

Izmantojot padziļinātu MR izmeklējumu analīzi, iespējams sniegt plašāku un detalizētāku informāciju par anatomiskām un strukturālām izmaiņām galvas smadzenēs, kas ir būtiskas kognitīvo traucējumu diagnostikai, kontrolei un dažādu ārstēšanas metožu efektivitātes izvērtēšanai.

Naura Zdanovska promocijas darba Galvas smadzeņu kvalitatīvu un kvantitatīvu radioloģisko biomarķieru izmaiņu saistība ar kognitīvo funkciju izmaiņām un demenci aizstāvēšana notiks 2023. gada 13. decembrī. Plašāka informācija