Skolēniem

25. maijā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notika nu jau piektās Jauno mediķu akadēmijas (JMA) sezonas noslēgums. JMA diplomu saņēma 159 vidusskolēni, kas pārsvarā bija no Rīgas, kā arī no Ventspils, Liepājas, Daugavpils, Rēzeknes, Cēsīm un citām Latvijas pilsētām.

Vidusskolēni visa mācību gada garumā RSU mācībspēku un studentu vadībā gan teorētiskajās lekcijās, gan praktiskajās nodarbībās guva pirmo ieskatu anestezioloģijā, pediatrijā, oftalmoloģijā, dzemdniecībā un ginekoloģijā, ķirurģijā, mikrobioloģijā, ortopēdijā, medicīnas ķīmijā, fizikā un citās medicīnas disciplīnās. JMA šiem jauniešiem deva ne tikai zināšanas, bet arī izpratni, vai mediķa profesija būs īstais viņu karjeras aicinājums.

JMA noslēguma pasākumā notika arī Erudītu konkurss par tēmām, kas apgūtas nodarbībās visa gada garumā. Godalgotās vietas ieguva vidusskolēni no Rēzeknes Katoļu vidusskolas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas, bet atzinības – jaunieši no Rīgas Puškina liceja, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas, Rīgas 49. vidusskolas, Cēsu Valsts ģimnāzijas, Viļānu vidusskolas un Rīgas 33. vidusskolas.

Šogad jaunieši nodarbībās varēja apgūt vairākas jaunas jomas, piemēram, pediatriju un otorinolaringoloģiju, kā arī praktiskās iemaņas ar simulācijas iekārtām un mulāžām. Vairākas praktiskās nodarbības vadīja arī RSU studentu zinātnisko pulciņu dalībnieki. "Katru gadu, sākot jaunu JMA sezonu un redzot, ka brīvās vietas aizpildās dažu minūšu laikā, saprotam, ka mūsu izvēlētais formāts vidusskolēnu padziļinātai iepazīstināšanai ar profesiju un augstskolu ir sekmīgs. Jaunieši ne tikai gūst papildu teorētiskās zināšanas dažādās medicīnas jomās, bet arī saprot praktiskajās nodarbībās, vai mediķa profesija ir viņu īstais aicinājums. Kontaktējoties ar medicīnas studentiem, viņiem ir vieglāk iepazīt augstskolu un saprast, kā notiek studijas. Turklāt jaunieši iepazīst cits citu – iespējams, savus potenciālos studiju biedrus," saka JMA vadītājs un Medicīnas fakultātes prodekāns Ingus Skadiņš.

RSU JMA ir neformālās izglītības projekts vidusskolēniem, ko RSU Medicīnas fakultāte aizsāka 2014. gadā. Sākotnēji nodarbības notika tikai Rīgā, taču līdz ar lielo interesi 2016. gadā tika izveidota JMA Valmieras filiāle. JMA aizvadīto piecu gadu laikā Rīgā un Valmierā pulcējusi kopskaitā gandrīz 800 Latvijas vidusskolēnu, kuri gan teorētiskajās, gan praktiskajās nodarbībās pārliecinājās, vai medicīna un veselības aprūpe būs viņiem piemērotākā profesija. Kā liecina aizvadīto gadu lekciju cikli, aptuveni 70 % no jauniešiem, kuri apmeklē JMA, iestājas RSU.

Pieteikšanās JMA nākamajai sezonai būs 2019. gada septembrī.

JMA 2018./2019. laureāti

• 1. vieta Iveta Anna Munda (Rēzeknes Katoļu vidusskola)
  • 2. vieta Emija Nikola Karele (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija)
  • 3. vieta Sigita Balts-Baltiņa (Rīgas Valsts 3. ģimnāzija)