Preses relīzes

2007.gada 18.maijā plkst. 14.00 J.Prīmaņa Anatomijas muzejā Kronvalda bulvārī 9 tiks pasniegta profesora Jēkaba Prīmaņa, kuram šogad 12.martā atzīmējām 115.gadskārtu, balva.

Pirmo reizi šī balva tika pasniegta pirms 5 gadiem. Balva tiek piešķirta par būtisku ieguldījumu morfoloģiskajās un antropoloģijas zinātnēs, kā arī par to popularizēšanu.

Šogad balvu saņems antropoloģe profesore Raisa Deņisova un ārsts Staņislavs Lubāns. Par mūža ieguldījumu medicīniskās morfoloģijas un antropoloģijas vēstures pētījumos balva ir piešķirta nu jau aizsaulē aizgājušajam Dr.med., Dr.h.c. Kārlim Ērikam Aronam (25.08.1933.-01.06.2005.) bijušajam Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja direktoram. Balvu saņems patreizējā muzeja direktore Edīte Bērziņa un tā paliks glabāšanā Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā.

Pasākumu atklās Rīgas Stradiņu universitātes rektors profesors Jānis Vētra.

Jēkabs Prīmanis (12.03.1892.–22.11.1971.) bijis pirmais latviešu anatoms, LU Medicīnas fak. Anatomijas un histoloģijas katedras un muzeja līdzveidotājs, latviešu morfologu un antropologu skolas radītājs. Dzimis Ādažu pagastā. Studējis Tērbatas universitātes Medicīnas fakultātē (1911.-1913.), ar izcilību beidzis Petrogradas Kara medicīnas akadēmiju. 40 gadu vecumā kļuvis par LU Medicīnas fakultātes Anatomijas katedras profesoru. Vienlaikus bijis Medicīnas fakultātes dekāns un Tautas dzīvā spēka pētīšanas institūta direktors, izveidojis Anatomijas muzeju. Par nopelniem pedagoģijas un zinātnes darbā apbalvots ar Trīs Zvaigžņu ordeni un Atzinības krustu. Ir ap 30 zinātnisku publikāciju autors, bet par darbu “Latviešu ķermeņa uzbūve Latvju dainās” 1929. gadā apbalvots ar Kr.Barona prēmiju.

No 1944. gada J.Prīmanis dzīvojis ārzemēs, strādājis Jēnas un Baltijas universitātēs, kā arī Pitsburgas universitātē ASV.

Sīkāka informācija: