Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem
Skolotājiem

24. aprīlī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU), noslēdzot trešo Jauno Mediķu akadēmijas (JMA) Valmieras filiāles sezonu, notika noslēguma pasākums, kurā piedalījās 38 jaunieši no Vidzemes vidusskolām. Jaunieši ne tikai saņēma sertifikātus par JMA absolvēšanu, bet arī piedalījās erudīcijas konkursā un RSU Seksoloģijas studentu zinātniskā pulciņa diskusijā. JMA septiņās nodarbībās no oktobra līdz aprīlim vidusskolēni guva gan teorētisku, gan praktisku ieskatu ķirurģijas, dzemdniecības un ginekoloģijas, pediatrijas, anestezioloģijas un citās medicīnas disciplīnās.

Noslēguma pasākuma erudīcijas konkursā uzvarētāju laurus plūca trīs pirmās vietas ieguvējas – Nikola Tupuriņa, Laura Kokuma un Una Jēgere no Valmieras Valsts ģimnāzijas, otro vietu ieguva Andželika Gladkova no Valmieras Valsts ģimnāzijas, bet trešo – Ramona Kubulniece no E. Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas. Pēc apbalvošanas vidusskolēni piedalījās diskusijā ar RSU Seksoloģijas pulciņa studentiem par reproduktīvās veselības un kontracepcijas jautājumiem.

Šajā sezonā pirmo reizi JMA nodarbības vadīja ne tikai RSU mācībspēki, bet arī studenti no zinātniskajiem pulciņiem, piemēram, Ķirurģijas pulciņa pārstāvju vadībā vidusskolēni apguva ķirurģisko šūšanu un mezglošanu, savukārt Otorinolaringoloģijas pulciņa biedri mācīja, kā veikt otoskopiju jeb ārējās auss pārbaudi. “Šis sadarbības modelis – jaunietis jaunietim – ir ļoti veiksmīgs, to novērojām gan Rīgas, gan Valmieras JMA nodarbībās,” atzīst JMA vadītājs RSU Medicīnas fakultātes prodekāns Ingus Skadiņš. “Vidusskolēni labāk saprot un uztver savu vienaudžu – studentu stāstīto, nebaidās jautāt ne tikai par konkrēto medicīnas disciplīnu, bet arī par studiju vidi un studiju iespējām RSU. Arī paši studenti ir ieguvēji, jo komunikācija ar jauniešiem dod pedagoģisko pieredzi, kā arī labāku izpratni par jautājumiem, kas ir jāskaidro citiem.”

Valmieras Valsts ģimnāzijas bioloģijas skolotāja Indra Vēvere atzīst, ka šogad jaunieši ļoti novērtēja, ka JMA nodarbībās bija lielāks uzsvars uz praktisko darbu. “Lai izlemtu par labu medicīnas studijām, svarīgi ir ne tikai teorētiski saprast, kas tiks mācīts studiju laikā, bet arī gūt ieskatu praktiskajā ārsta darbā. Tieši šis aspekts bieži vien ir noteicošais, lai jaunietis saprastu, vai vispār vēlas būt par mediķi,” saka I. Vēvere.

JMA ir neformālās izglītības projekts, kas tika aizsākts 2014. gadā Rīgā. Tas ir paredzēts vidusskolēniem, kuri apsver iespēju kļūt par mediķiem. Tā kā par JMA bija liela interese arī reģionu skolēnu vidū, tad 2016. gadā tika izveidota pirmā JMA reģionālā filiāle, kas ir bāzēta Valmieras Valsts ģimnāzijā. Šo trīs gadu laikā nodarbību cikls ir pulcējis teju 150 vidusskolēnus ne tikai no Valmieras, bet arī citu Vidzemes pilsētu vidusskolām.

Pieteikšanās nākamajai JMA sezonai – šā gada septembrī.