Skolēniem
Uzņemšana

Vai, studējot Starta uzņēmējdarbības vadību RSU, ir iespēja kļūt par pašmāju Bilu Geitsu, Stīvu Džobsu vai Marku Zakerbergu? Ir, jo šī studiju programma ir tēmēta tiem, kas ne tikai vēlas apgūt uzņēmējdarbības pamatus, bet vistiešākajā veidā grib satricināt un pārsteigt pasauli. Studiju programmas vadītājs Kristaps Zaļais skaidro, ka šoreiz stāsts ir par jaunuzņēmumiem jeb startup, kas ir mērogojami, kas grib izaugt visā pasaulē un mainīt industriju vai nozari. Tas ir stāsts par ambicioziem jauniešiem, kas nebaidās riskēt, sapņo ar savu ideju iekarot pasauli un grib attīstīt sevī līderību un spēju vadīt un aizraut komandu.

Ar ambīcijām nepietiek

Lai to panāktu, nepietiek tikai ar enerģiju un ambīcijām, bet nepieciešamas arī konkrētas zināšanas, kā jaunuzņēmumu tirgvedība, mārketings, patenttiesības, finanšu resursu ieguves veidi un pārvaldība, biznesa modeļa dizains un citi. Kā stāsta K. Zaļais, jaunuzņēmumiem, kas, piemēram, sākuma fāzē vēlas attīstīt savu uzņēmuma mārketingu, parasti nav nauda, un tā ir jāpiesaista. Neviens neprasa, lai biznesa idejas autors iesākumā sakrātu pus miljonu un tikai tad uzsāktu idejas īstenošanu. Jāsāk ar mazumiņu, bet jāmāk efektīvi sadalīt un izlietot, panākot maksimālu rezultātu.

kristaps_zalais_droni.jpg

Kristaps Zaļais. Foto: Aivars Liepiņš, Dienas mediji

Cieša saikne ar līderiem

Starta uzņēmējdarbības studiju programma tiek īstenota ciešā sadarbībā ar  jaunuzņēmumiem, kuri ir jau izsitušies, sevi pierādījuši, piemēram, Anatomy Next, kas ir labi pazīstams arī ASV. Šo uzņēmumu pārstāvji lekcijās dalās ar pieredzi, piedāvā studentiem risināšanai kādu biznesa problēmu vai dod iespēju strādāt praksē savos uzņēmumos. Dažkārt studenti paliek arī pastāvīgā darbā. Turklāt praksei jaunuzņēmumos, kuros ir pieci vai seši darbinieki, ir sava priekšrocība, jo tiem nevajag darbiniekus, kas pienes kafiju vai sakārto papīru pēc krāsām. Nepieciešama ir aktīva iesaiste uzņēmuma ikdienas darbā.

RSU būs biznesa inkubators

Šogad Starta uzņēmējdarbības vadības studentiem pavērsies jaunas, kolosālas iespējas īstenot savu unikālo ideju biznesa inkubatorā, kas RSU uzsāks darbu rudenī. Tajā studenti varēs saņemt dažāda veida teorētisku un praktisku palīdzību, kā arī iziet praksi. K. Zaļais stāsta, ka nav nepieciešams uzreiz atnākt ar kādu jau izlolotu un noformulētu biznesa ideju, bet ir iespēja to radīt un attīstīt mācību laikā, arī darbojoties biznesa inkubatorā vai arī pievienoties kāda cita radītai idejai un palīdzēt to pilnveidot.

Drone Pilot

Lūgts raksturot kādu zīmīgu piemēru, programmas vadītājs stāsta par absolventu Kristeru Jurševski, kura biznesa ideja ir īpašas tālvadības gaisa kuģu jeb dronu aplikācijas Drone Pilot izstrāde. Ar šīs aplikācijas palīdzību ir iespējams kartēt dronus, jeb  noteikt to atrašanās vietu. Tas nepieciešams, lai mazinātu dažādus iespējamos riskus, piemēram, iespēju uzkrist kādam cilvēkam, kurš piedalās masu pasākumā un izraisīt traumu. Cits risks ir ielidot militārā bāzē, lidostā, ostā, vai citā teritorijā, kurā drošības apsvērumi nepieļauj dronu atrašanos. Šos riskus novērst palīdzētu īpašs, lidaparātā iemontēts čips, kas fiksē maršrutu. Tā, ielidojot slēgtā militārā objektā vai lidostas teritorijā, drons saņemtu norādījumu nekavējoties to pamest. Arī pats drona īpašnieks uzzinātu par negadījumu un varētu to novērst. Iespējams jaunā aplikācija palīdzētu īstenot kādu inovatīvu biznesa ideju, kurā nepieciešams zināt drona atrašanās vietu un maršrutu. Tagad RSU absolventa K. Jurševska aplikācija Drone Pilot ir pieejama un lejuplādējama ikvienam interesentam.

Dronu kartēšanas biznesa ideja radās un savus pirmos soļus spēra Latvijā, turpināja attīstīties Igaunijā, bet šobrīd  jaunuzņēmumus strādā Dubajā, īpašā atbalsta vidē – akseleratorā. Kā stāsta K. Zaļais, akselerators, salīdzinājumā ar biznesa inkubatoru, ir jau nākamā atbalsta pakāpe jaunajiem uzņēmējiem, kuri sevi ir jau pierādījuši. Atbalsts akseleratora ietvaros ir īsāks, toties lielāks ir pieejamais finansējums. Dubajā atrodas viens no pazīstamākajiem un iekārojamākajiem akseleratoriem jaunuzņēmumu vidū pasaulē.

Absolventiem visi ceļi ir atvērti

Kā stāsta K. Zaļais, šis ir izcils, bet ne vienīgais piemērs. Pagājušajā gadā bija pirmais izlaidums šajā programmā. Interesanti, ka pieci no septiņiem pirmā izlaiduma absolventiem, mācības turpina ārzemēs, kas, pēc programmas vadītāja domām, ir pareiza attīstība – no idejas rašanās un tās realizācijas sākšanas Latvijā uz starptautisko spēles laukumu, jo jaunuzņēmumu unikālās biznesa idejas mērķis taču ir iekarot pasauli!