Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Sabiedrības veselība

18. septembrī Latvijas Radio 1 raidījumā Zināmais nezināmajā viesojās profesore reproduktīvās veselības jomā, Sabiedrības veselības institūta direktore Gunta Lazdāne. Raidījuma tēma – aktualitātes kontracepcijas pētniecībā, sabiedrības attieksme pret kontracepcijas līdzekļiem, to ietekmi uz dabu un organismu, kā arī kontracepcijas līdzekļu daudzveidību.

Pasaulē kontracepcijas līdzekļu izpētei veltīts daudz laika un uzmanības, bet Latvijā ģimenes plānošanas jautājumi vēl joprojām bieži ir saistīta ar nezināšanu, mītiem un aizspriedumiem. Seksuālās un reproduktīvās veselības pētījums Latvijā pēdējo reizi veikts 2011. gadā – tika konstatēts, ka gandrīz ceturtā daļa pāru kontracepciju nelieto, bet piektā daļa aptaujāto pāru izvēlas pārtraukto dzimumaktu kā izsargāšanās metodi.

Lai izvērtētu seksuālās un reproduktīvās veselības, tostarp kontracepcijas lietošanas dinamiku pēdējo astoņu gadu laikā, 2019. gadā sadarbībā ar Veselības ministriju tiek plānota plaša iedzīvotāju aptauja, kurā cilvēki tiks aicināti dalīties pieredzē un pārdomās, izteikt sūdzības. Iegūtie dati ne vien palīdzēs izprast šābrīža situāciju Latvijā, bet tie tiks izmantoti turpmākās politikas un aktivitāšu izstrādē un ieviešanā.