Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

No 29. aprīļa līdz 5. maijam Latvijā norisinājās Eiropas Eksperimentālo zinātņu olimpiāde (EEZO), kas pulcēja 230 skolēnus un viņu mentorus no 23 valstīm, tai skaitā Ukrainas. Septiņās dienās veiktajos eksperimentos un uzdevumos tika noskaidrotas labākās jauno biologu, ķīmiķu un fiziķu komandas. Visvairāk punktu sakrāja jaunieši no Vācijas, taču zelta medaļas saņēma arī Ungārijas, Luksemburgas, Čehijas un Igaunijas komandas. Latvijas vidusskolēnu komandas starptautiskajā olimpiādē ieguva vienu sudraba un vienu bronzas medaļu.

Šī komandu olimpiāde pulcē Eiropas jauniešus 15–17 gadu vecumā, katrai dalībvalstij piedaloties ar divām komandām. Olimpiādes pamatmērķis ir stiprināt STEM jeb zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas jomu Eiropas valstu skolās. EEZO ik gadu norit citā Eiropas valstī, un šogad rīkotāju gods bija uzticēts Latvijai. Olimpiādi rīkoja Rīgas Stradiņa universitāte sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru, un tās norisē jāpateicas arī atbalstītājiem SAF Tehnika, Light Guide Optics International, Rīgas domei, Printify, PATA, LPB Bank, Hansa Matrix, Schneider Electrics un Balticovo.

Šāgada olimpiādes pirmais uzdevums bija centrēts ap Dziesmu un deju svētkiem. Jauniešiem bija jāveido skaņas svilpe, kas modelē balseni un veido noteiktus patskaņus. Tāpat skolēniem nācās noteikt gan svētku dalībniekiem piemērotu našķu kaloriju apjomu, gan vērtēt enzīmu aktivitāti. Otrā uzdevuma uzmanības centrā bija gurķu audzēšanas ekosistēma. Uzdevumā bija prasīts noteikt pieejamā ūdens cietību, radīt augu barošanas šķīdumu, mikroskopiski izpētīt gurķa lapu šķērsgriezumu, kā arī izvērtēt gurķu augšanai nepieciešamo gaismas daudzumu.

Latviju olimpiādē pārstāvēja divas komandas ar skolēniem no Jelgavas Pārlielupes pamatskolas, Mārupes pamatskolas, Rīgas 49. vidusskolas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un RTU Inženierzinātņu vidusskolas. Latvijas skolēnu komandas Eiropas līmenī praktiski katru gadu uzrāda konkurētspējīgus rezultātus. Ap 40–50 komandu konkurencē 2022., 2021. un 2017. gadā iegūtas sudraba medaļas, bet augstvērtīgākais rezultāts uzrādīts 2019. gadā Portugālē, kad iegūta zelta medaļa un otrā vieta absolūtajā vērtējumā 50 komandu konkurencē.

Brīvajā laikā jaunieši pabija gan RSU Anatomijas muzejā, gan Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā. Jaunieši pabija arī Rīgas Zooloģiskajā dārzā, kur veica ar dažādiem dzīvniekiem saistītus uzdevumus, tāpat arī iepazina Rīgas centru ķīmijas detektīvu spēlē un apmeklēja purva taku Ķemeru Lielajā tīrelī, kur veidoja un apgleznoja eko šalles. Mežu apsaimniekošanas un kokrūpniecības uzņēmuma PATA vadībā jaunieši pabija Vidzemes mežos, kur iestādīja simbolisku olimpiādes koku audzi. Noslēguma dienā jaunieši prezentēja savus pētījumus par SAF Tehnika ražotā Aranet 4 CO2 monitoringa sensoriem, kā arī kopā ar apdrukas jaunuzņēmumu Printify, lāzerzinātnes attīstītājiem lauksaimniecībā Weedbot un citiem sprieda par iespējām savienot zinātni ar biznesu. Par veldzējošiem našķiem – olu saldējumu – gādāja Balticovo.

Olimpiādes fotogrāfijas

29. aprīlis

30. aprīlis, 1. daļa

30. aprīlis, 2. daļa

1. maijs

2. maijs

3. maijs

4. maijs

5. maijs