Skolēniem
Startē Stradiņos!
Māszinības

Rīgas Stradiņa universitātē šogad realizēts projekts Jauno māsu akadēmija, kuras laikā skolēni ieguva zināšanas par aprūpes nozīmi, māsu profesijas būtību un vēsturiskiem aspektiem un māsu lomu, māsu prestižu un aprūpes darbu.

pilsetas_skoleniem_2023_final.jpgDalībai Jauno māsu skolā varēja pieteikties ikviens vidusskolēns. Sākotnēji pirmajā grupā bija pieteikušies 88 skolēni (lielās aktivitātes dēļ pieteikšanās tika slēgta divu minūšu laikā), tomēr nodarbības aktīvi apmeklēja vidēji 50 skolēni no dažādām Latvijas pilsētām. Skolēnu grupa sastāvēja no 10., 11. un 12. klases audzēkņiem. Mācības bija bezmaksas un tās noritēja viena semestra garumā reizi mēnesī, sestdienās.

Nodarbību laikā skolēni iepazina māsas lomu un guva pirmo ieskatu aprūpes darba organizācijā.

Attālināti, platformā Zoom, jaunieši apguva māsu profesijas vēsturiskos un mūsdienu aspektus, māsas lomu un profesijas būtību, iepazina faktu un pierādījumu nozīmi, kā arī viedokļu dažādību sociālajos tīklos un medijos veselības aprūpes jautājumos. Kopā ar RSU ekspertiem aprūpē izzināja arī labbūtības un psiholoģiskā atbalsta iespējas, diskutējot par to, kā tikt galā ar stresu un nenoteiktību. Attālināto nodarbību laikā raisījās aktīvas diskusijas par māsas profesiju, tika izspēlēta Kahoot jautājumu un atbilžu spēles. Tikmēr klātienē divās nodarbībās Jauno māsu akadēmijas dalībnieki varēja iepazīt medicīnas simulācijas iekārtas, tehniskās manipulācijas, māsu darba organizāciju, ētiskos un tiesību aspektus, pirmās palīdzības sniegšanu un veselības higiēnu.

anto_jma2023.png

roku_hig_jma2023.png

vitalie_jma2023.png

Visinteresantākās skolēniem šķita praktiskās nodarbības, kur simulāciju veidotā apmācību ciklā tika veiktas manipulācijas, vitālo rādīju un antropometriskie mērījumi, sniegta pirmā palīdzība.

RSU Māszinību un dzemdību aprūpes katedras un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra docētāji bija sagatavojuši dažādus uzdevumus skolēniem, nodarbību laikā notika gan paraugdemonstrējumi, gan treniņi un arī tika realizētas sacensības.

kpr_2023.jpg

Kopumā tika realizētas piecas nodarbības, no kurām trīs notika attālināti.

Nodarbības plānoja un realizēja Māszinību un dzemdību aprūpes katedras docētāji un Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra darbinieki. Skolēnu vērtējumā Jauno māsu akadēmija ir ieguvusi 10–11 balles. Tas noteikti ir labs sākums un motivācija šādas nodarbības organizēt arī turpmāk!

jma2023_nosleguma_bilde.jpg

2023. gada Jauno māsu akadēmijas dalībnieki

Arī nākamgad notiks uzņemšana Jauno māsu akadēmijas grupā, un, ņemot vērā novērtējuma anketas, tiks plānotas piecas klātienes nodarbības. Tāpat kā šogad skolēni varēs iegūt teorētiskas un praktiskas zināšanas aprūpes jomā, interesanti pavadīt laiku kopā ar līdzīgi domājošiem jauniešiem un iepazīt māsas darbu. Jauno māsu akadēmijas nodarbības noteikti kalpos par atspērienu nākotnes profesijas izvēlē!