Onkoloģijas un molekulārās ģenētikas institūts sāk darbu projektā PREDI-LYNCH
Šā gada 15. maijā Eiropas Komisija apstiprināja projektu Validēti neinvazīvi šķidrās biopsijas testi vēža agrīnai diagnostikai Linča sindroma gadījumā (PREDI-LYNCH). Projekts oficiāli sākās 1. maijā, un tas tiek finansēts no Eiropas Komisijas programmas Horizon Europe Mission on Cancer ar 13,6 miljonu eiro finansējumu (projekta numurs – 101213916). Projekts PREDI-LYNCH ilgs sešus gadus (2025.–2031.), un konsorcijā piedalās 28 partneri no 16 Eiropas valstīm, tai skaitā Rīgas Stradiņa universitātes Onkoloģijas un molekulārās ģenētikas institūts. Iniciatīvu vada pētniece PhD Meva Domingesa-Valentina (Mev Dominguez-Valentin) no Oslo Universitātes slimnīcas Vēža pētniecības institūta.
Inovatīvs projekts, kura mērķis ir pārmantota vēža agrīna atklāšana
Projekta mērķis ir uzlabot dzīvildzi un dzīves kvalitāti cilvēkiem ar Linča sindromu (LS), izstrādājot un ieviešot jaunas, neinvazīvas agrīnas diagnostikas metodes kolorektālā, endometrija un urīnceļu vēža noteikšanai. Pētnieku komanda risina pašreiz neatrisinātu medicīnisku vajadzību, piedāvājot inovatīvu biomarķieru izmantošanu agrīnai vēža atklāšanai. Konsorcijā apvienoti jomas vadošie Eiropas pētnieki, ārsti, biotehnoloģiju uzņēmumi un pacientu aizstāvji. Apvienojot spēkus, plānots izstrādāt principiāli jaunu pieeju vēža agrīnai identifikācijai, ko potenciāli varētu ātri ieviest klīniskajā praksē ne tikai Eiropas Savienībā, bet arī pasaulē.
Projekta klīniskajā pētījumā tiks izvērtētas vairākas daudzsološas šķidrās biopsijas tehnoloģijas trīs biežāk sastopamajiem LS vēža veidiem. Lai identificētu visniecīgākās vēža klātbūtnes pazīmes organismā, papildus tiks izmantoti mākslīgā intelekta (MI) risinājumi. Tiks izvērtētas arī inovāciju sociālās, ekonomiskās un ētiskās sekas, lai nodrošinātu pakalpojumu atbilstību pacientu un sabiedrības vajadzībām.
Linča sindroms un pārmantotais vēzis
LS ir autosomāli dominants pārmantotā vēža sindroms, ko izraisa patogēnas izmaiņas DNS kļūdu labošanas gēnos. Tas ir viens no visizplatītākajiem monogēnajiem pārmantotā vēža predispozīcijas sindromiem pasaulē. Patogēno variantu nēsātājiem ir augsts risks dzīves laikā saslimt ar kolorektālo, dzemdes un urīnceļu vēzi.
LS skar vienu no 440 cilvēkiem Eiropā, taču daudzi savu risku neapzinās, un tikai pieci procenti no aptuveni diviem miljoniem LS mutāciju nēsātājiem Eiropā ir apzināti un atrodas ārstu uzraudzībā. Latvijā varētu būt apmēram 4000 augsta riska indivīdu. Pašreizējās kolorektālā, dzemdes un urīnceļu vēža agrīnas diagnostikas metodes ir nav optimālas. Tāpēc ir nepieciešami steidzami uzlabojumi šajā jomā, izmantojot efektīvākas un mazāk invazīvas metodes.
Galvenie partneri par projektu
Es to redzu kā lielisku iespēju palīdzēt Linča sindroma pacientiem. Projekts izveidos unikālu biobanku, kas kalpos kā vērtīgs resurss pētniecībai un izpratnei par šo sindromu. Mēs izstrādāsim efektīvus un plaši pielietojamus agrīnās diagnostikas testus, kas uzlabos šā sindroma ārstēšanas vadlīnijas un kalpos kā personalizētās medicīnas piemērs.
PhD Meva Domingesa-Valentina, projekta PREDI-LYNCH vadītāja
Mēs ar prieku sadarbojamies un sniedzam savu pieredzi un zināšanas metabolismā balstītu biomarķieru jomā, lai palīdzētu agrīnā vēža atklāšanā LS pacientiem. Spēcīga sadarbība starp akadēmisko vidi un industriju ir būtiska inovāciju virzīšanai un diagnostikas risinājumu ieviešanai, īpaši retu slimību jomā.
Dr. Folkers Lībenbergs, medicīnas jomas vadītājs uzņēmumā Elypta