Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība

2020. gada 16. jūnijā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Klīniskās medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē (Rīgā, Dzirciema ielā 16, Hipokrāta auditorijā) Elīna Pūcīte aizstāvēs promocijas darbu Ar veselību saistītas dzīves kvalitātes izmaiņas pēc nozīmīgas miega artērijas stenozes ārstēšanas.

Promocijas darbs veltīts kopējās kognitīvās funkcijas, depresijas simptomu un dzīves kvalitātes izpētei, jo mūsdienīgas nozīmīga miega artērijas stenozes jeb sašaurinājuma ārstēšanas mērķis ir ne tikai samazināt insulta risku un pagarināt dzīvildzi, bet arī nodrošināt pietiekami labu ar veselību saistītu dzīves kvalitāti ilgtermiņā kopumā. Miega artērijas sašaurinājumi parasti veidojas tiem pacientiem, kuriem ir ateroskleroze, un visbiežāk tas ir pacientiem gados.

Pētījuma mērķis bija izpētīt kognitīvās funkcijas un ar veselību saistītas dzīves kvalitātes izmaiņas, depresijas simptomu dinamiku, kā arī precizēt atkārtota insulta un mirstības biežumu pacientiem, kuriem veikta nozīmīga miega artērijas sašaurinājuma operatīva ārstēšana vai lietota tikai medikamentozā terapija.

Pētniecības darbā tika iekļauti un analizēti 213 pacienti ar nozīmīgu miega artērijas sašaurinājumu, kuriem vai nu veica operatīvo ārstēšanu ķirurģiski vai stentēšanu, vai arī tikai uzsāka optimālu medikamentozo terapiju bez miega artērijas operatīvas ārstēšanas. Visiem pacientiem atkārtoti novērtēja kognitīvās funkcijas, depresijas simptomu un ar veselību saistītas dzīves kvalitātes izmaiņas gada laikā.

Pētījuma rezultāti liecina, ka nozīmīgas miega artērijas stenozes operatīva ārstēšana varētu būt saistīta ar kopējās kognitīvās funkcijas uzlabošanos. Savukārt depresijas simptomu izmaiņas pēc nozīmīgas miega artērijas sašaurinājuma operatīvās un/ vai medikamentozās ārstēšanas netika novērotas. Kopumā pacientiem gadu pēc miega artērijas operatīvās ārstēšanas dzīves kvalitāte saglabājās tādā pašā līmenī kā pirms operācijas. Dzīves kvalitātes izmaiņu novērtēšanu pēc miega artērijas stentēšanas un medikamentozās ārstēšanas ietekmēja dažādi klīniskie parametri šajās grupās, tāpēc nebija iespējams veikt pārliecinošus secinājumus.

Līdz šim Latvijā nebija pētīts, vai pacientiem ar nozīmīgu miega artērijas sašaurinājumu mainās tādi simptomi kā kognitīvā funkcija, depresija un ar veselību saistīta dzīves kvalitāte gadu pēc ārstēsanas.