Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Doktorantiem

16. decembrī Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Ruta Jakušonoka aizstāvēs promocijas darbu Kustību un balsta aparāta traumu ārstēšanas funkcionālā rezultāta novērtēšana politraumu guvušiem pacientiem.

Spēja staigāt, atgriezties darbā un veikt ikdienas aktivitātes pacientiem pēc pārciestām smagām traumām ir ilgtermiņa process. Funkcionālais rezultāts vairākas smagas traumas (politraumu) guvušiem pacientiem ir atkarīgs ne tikai no traumas mehānisma un smaguma, bet arī no savlaicīgas un atbilstošas cietušā primārās novērtēšanas, neatliekamās medicīniskās palīdzības nodrošināšanas, ārstēšanas un agrīnas rehabilitācijas.

Darba autore ir veikusi pētījumu par ārstēšanas funkcionālo rezultātu pacientiem pēc pārciestas politraumas ar apakšējo ekstremitāšu traumu sekām. Darbs izstrādāts Rīgas Stradiņa universitātē sadarbībā ar Nacionālo rehabilitācijas centru Vaivari, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīniku Gaiļezers un Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu.

Pētījumā iekļautajiem pacientiem Rīgas Stradiņa universitātes Rehabilitācijas fakultātes Rehabilitoloģijas pētnieciskajā laboratorijā, Nacionālajā rehabilitācijas centrā Vaivari veikta 3-D instrumentālā gaitas analīze (izmeklēšanas metode, kuras laikā tiek savākta kvantitatīva informācija par cilvēka ķermeņa segmentu kustībām gaitas laikā, lai izprastu traucējumu izcelsmi un palīdzētu tos novērst). Izmantojot instrumentālo gaitas analīzi, konstatēts, ka pacientiem ir nozīmīgi funkcionāli traucējumi gaitas laikā, turklāt ne tikai ievainotajā, bet arī neievainotajā pusē.

Vienlaikus minētajiem pacientiem tika analizēta traumas smaguma saistība ar gaitas traucējumiem. Pamatojoties uz pētījuma rezultātiem, Rīgas Stradiņa universitātes Ortopēdijas katedrā izstrādāts algoritms, ko autore iesaka izmantot funkcionālā rezultāta prognozēšanai smagas traumas guvušiem pacientiem, lai savlaicīgi varētu veikt nepieciešamos ārstēšanas un rehabilitācijas pasākumus, kas ir ļoti būtiski šiem pacientiem.

Autore iesaka Latvijā ieviest starptautiski lietoto Saīsinātās ievainojumu skalas klasifikatoru (Abbreviated injury scale), ievainojumu smaguma aprēķināšanu smagas traumas guvušiem pacientiem, lai, pamatojoties uz šiem aprēķiniem, izvēlētos tiem atbilstošu ārstēšanas taktiku.