Pārlekt uz galveno saturu
Sabiedrības veselība

Kādi faktori ietekmē Latvijas iedzīvotāju seksuālo un reproduktīvo veselību un ar to saistītos paradumus? Vai pēc iepriekšējā pētījuma 2011. gadā vērojami uzlabojumi un kādas ir zināšanas par šo jomu? Par šiem un citiem jautājumiem LTV raidījumā Rīta Panorāma stāstīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece prof. Gunta Lazdāne.

Veselības ministrijas uzdevumā veiktais RSU pētījums noslēdzās pērn nogalē un sniedza būtiskus datus par Latvijas iedzīvotāju seksuālo un reproduktīvu veselību un to ietekmējošiem paradumiem.

3000 lappuses ar pētījuma rezultātiem un vairāk nekā 4000 aptaujātu respondentu – skaitļi, kas raksturo apjomīgo pētījumu. Dati liecina, ka ir vērojami daži uzlabojumi ar seksuālo un reproduktīvo veselību saistītajos jautājumos, piemēram, jaunajās ģimenēs pieaugusi tēvu iesaiste bērnu aprūpē un lielākā daļa – apmēram 70 % respondentu ir apmierināti ar savu seksuālo dzīvi.

“Lai arī veiktas dažādas aktivitātes un izglītojoši pasākumi, vēl joprojām cilvēki ir slikti informēti par seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumiem, piemēram, par kontracepcijas metodēm, par HIV un citām infekcijas slimībām,” pētījumā atklātās negatīvās tendences raksturo prof. G. Lazdāne. “Tikai trešdaļa vecāku ar saviem bērniem runā par seksuāliem jautājumiem un divas trešdaļas vecāku uzskata, ka bērni skolās netiek pietiekoši izglītoti par šiem jautājumiem. Nedaudz uzlabojusies situācija onkoloģisko slimību skrīninga jomā, bet joprojām 24 % sieviešu neizmanto valsts apmaksāto dzemdes kakla skrīninga iespēju. Ne tikai zināšanu un izglītības, bet arī finanšu trūkums tiek minēts kā iemesls abortu veikšanai vai kontracepcijas neesamībai.”

Šā gada 18. janvārī RSU notika pētījuma apspriede (attēlā), kurā piedalījās vairāk nekā 50 seksuālās un reproduktīvās veselības jomas profesionāļu no dažādām institūcijām. Pasākumā pārrunāja jautājumus par turpmākajiem soļiem seksuālās un reproduktīvās veselības uzlabošanā Latvijā un plānotajiem pētījumiem, ģimenes plānošanu, vardarbību, veselības pratību un zināšanām šajā jomā, kā arī iepazinās ar Lielbritānijas un Somijas pieredzi.

seksualas_veselibas_petijuma_prez.png