Pārlekt uz galveno saturu

Pētījums par Latvijas iedzīvotāju seksuālo un reproduktīvo veselību ietekmējošiem faktoriem un paradumiem

Projekta/līguma nr.
01-33.2.2/134
Projekta finansējums
226 083,40 EUR
Projekta īstenošana
13.09.2022. - 13.11.2023.

Mērķis

Noskaidrot seksuālās un reproduktīvās veselības stāvokļa izmaiņu un to ietekmējošo faktoru tendences 15–64 gadu vecu Latvijas iedzīvotāju vidū.

Apraksts

Pētījuma uzdevumi

  • Organizēt un veikt Latvijas iedzīvotāju aptauju, datu ievadi un analīzi
  • Novērtēt 2011.–2018. gadā īstenotās valsts politikas efektivitāti un ietekmi uz seksuālo un reproduktīvo veselību, tās indikatoriem
  • Novērtēt dinamikā iedzīvotāju veselības uzturēšanas paradumus – veselības pašvērtējumu, veselības aprūpes paradumus, slimību profilaksi un izsargāšanos no nevēlamas grūtniecības un seksuāli transmisīvajām infekcijām
  • Novērtēt zināšanas un attieksmi ģimenes plānošanas metožu izvēlē
  • Novērtēt seksuālo un reproduktīvo veselību partnerattiecību kontekstā, analizējot kopdzīves tendences, reproduktīvās izvēles, seksuālās dzīves tendences un vardarbību attiecībās
  • Novērtēt iedzīvotāju attieksmi un izvēles grūtniecības perioda un dzemdību aprūpē
  • Novērtēt seksuālās un reproduktīvās izglītības tendences un vajadzības
  • Izprast dažādu informācijas avotu lomu informācijas sniegšanā dažāda vecuma grupu iedzīvotājiem
  • Izvērtēt seksuālās un reproduktīvās veselības vajadzības dažādu dzimumu, vecuma grupu

 Par pētījumu

Kas ir seksuālā un reproduktīvā veselība (SRV)

Reproduktīvā veselība ir pilnīga fiziska, garīga un sociāla labklājība attiecībā uz reproduktīvo sistēmu, tās funkcijām un procesiem. Reproduktīvā veselība nozīmē, ka cilvēki vada atbildīgu, apmierinājumu sniedzošu un drošu seksuālo dzīvi, ka cilvēki spēj radīt pēcnācējus un ir brīvi izvēlēties, vai, kad un cik bieži tos radīt. Šis jēdziens ietver sieviešu un vīriešu tiesības būt informētiem un lietot pašu izvēlētus drošus, efektīvus, pieejamus un pieņemamus dzimstības kontroles līdzekļus, kā arī saņemt atbilstošus veselības aprūpes pakalpojumus, kas nodrošina iespēju drošai grūtniecībai un dzemdībām, un nodrošina pāriem labāko iespēju vesela bērna dzimšanai.

Seksuālā veselība savukārt tiek definēta kā fiziskas, emocionālas, garīgas un sociālas labklājības stāvoklis attiecībā uz seksualitāti. Tā nav tikai stāvoklis, kad nav slimības, disfunkcijas vai nespējas. Seksuālā veselība nozīmē pozitīvu un respektējošu pieeju seksualitātei un seksuālajām attiecībām, kā arī no piespiešanas, diskriminācijas un vardarbības brīvu, baudpilnu un drošu seksualitātes pieredzes iespēju. Lai nodrošinātu un saglabātu seksuālo veselību, jārespektē, jāaizsargā un jāievēro ikvienas personas seksuālās tiesības.

SRV ir nozīmīga sastāvdaļa gan katra indivīda personiskajā dzīvē, gan sabiedrības labklājībā un attīstībā kopumā.

Pētījuma nozīmība

Diemžēl pašreizējā situācija Latvijā nav optimāla. Mātes mirstības rādītāji ir vieni no visaugstākajiem Eiropas Savienībā, zināšanas par kontracepcijas līdzekļiem un to pielietojumu ir nepilnīgas, jaunatklāto HIV gadījumu skaits ir vislielākais Eiropas ekonomiskajā zonā un organizētā dzemdes kakla vēža skrīninga aptvere Latvijā joprojām ir zema. Minētais akcentē seksuālās un reproduktīvās veselības izpētes nozīmīgumu, problemātisko situāciju identificēšanas un potenciālu risinājumu izstrādes nepieciešamību.

Vēsture

Šis ir ceturtais Latvijā veiktais Seksuālās un reproduktīvās veselības pētījums. Pirmais šāda veida pētījums Latvijā norisinājās 1997. gadā, otrais – 2003. gadā, trešais – 2011. gadā. Pētījuma ceturtā posma mērķis ir noskaidrot Seksuālās un reproduktīvās veselības stāvokļa izmaiņu un to ietekmējošo faktoru tendences 15–64 gadus vecu Latvijas iedzīvotāju vidū. Balstoties uz gūtajiem rezultātiem, tiks izvērtēta šābrīža situācija Latvijā, novērtēta 2011.–2018. gadā īstenotās valsts politikas efektivitāte SRV jomā, kā arī konstatētas jomas, kurām būtu nepieciešams pievērst vairāk uzmanības turpmākās veselības politikas veidošanas procesā.

Pētījuma iepriekšējo posmu ziņojumi

1998. gada ziņojums

iedzivotaju_reproduktiva_veseliba_1998_cvr.png

2003. gada ziņojums

iedz_repr_veseliba_parskats_1997-2003-mazina.gif

2011. gada ziņojums

iedz_repr_veseliba_parskats_2003-2011-mazina.gif

Dizains, atlase un instruments

Pētījuma dizains ir kvantitatīvs šķērsgriezuma pētījums jeb apsekojums ar reprezentatīvu pēc dzimuma un vecuma stratificētu populācijas atlasi (tiks aptaujāti vismaz 1915 vīrieši un 1916 sievietes vecumā no 15 līdz 64 gadiem). Pētījuma instruments – atbilstīgi izstrādāta pašaizpildes aptaujas anketa. Tajā iekļauti visaptveroši jautājumi kā par dzimumdzīvi un dzīvesveidu, tā arī par ģimeni, veselības aprūpi un informētību SRV jautājumos. Anketa ietver validētus jautājumu blokus un veidota tā, lai iegūtos rezultātus būtu iespējams salīdzināt ar pētījuma iepriekšējo posmu datiem.

Finansējums

Pētījuma ceturtais posms tiek īstenots LR Veselības ministrijas iepirkuma Pētījums par Latvijas iedzīvotāju seksuālās un reproduktīvās veselības ietekmējošiem faktoriem un paradumiem (id. nr. VM 2019/18/ESF) ietvaros, kas ir viena no ESF projekta Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi (identifikācijas nr. 9.2.4.1/16/I/001) aktivitātēm.

Sadarbības partneri

SIA TNS Latvia
Biedrība Papardes zieds

Par pētījuma rezultātiem

Pētījums par Latvijas iedzīvotāju seksuālās un reproduktīvās veselības ietekmējošiem faktoriem un paradumiem (14.11.2023.)

Par projektu medijos

ВИДЕО: Программа "ТЧК". Сексуальное здоровье. Особенности национального незнания. Rus.LSM.lv Аналитика (14.02.2024.)

ТЧК. Сексуальное здоровье. Особенности национального незнания. Rus.LSM.lv (14.02.2024.)

Profesore: Par seksuāli reproduktīvo veselību bērniem jāmāca skolā, vecākiem nepietiek zināšanu. LR1 raidījums Ģimenes studija (07.02.2024.)

Profesore: Arī sievietēm pēc 50 gadu vecuma ir risks saslimt ar HIV. NRA.lv. 18.01.2024.

Latvijā aizvien vāja izpratne par seksuālo veselību. LTV1 Dienas ziņas. (18.01.2024.)

Nedrošs sekss, neplānota grūtniecība…RSU pētījumā atklāj, kādi paradumi Latvijā ir seksuālās un reproduktīvās veselības jomā. LA.lv (18.01.2024.)

Zināšanas par seksuālo un reproduktīvo veselību Latvijā ir nepietiekamas. TV3 900 sekundes (18.01.2024.)

Ārste: Latvijā joprojām valda stereotipiski priekšstati par kontracepciju. LR1 Labrīt (18.01.2024.)

Pētījums: Vairāk nekā 25 gadu laikā uzlabojumu Latvijas iedzīvotāju seksuālajā izglītībā – maz. LSM.lv Dzīvesstils (18.01.2024.)

Pētījums: Latvijas iedzīvotāji joprojām priekšroku dod nedrošām kontracepcijas metodēm. NRA.lv. 17.01.2024.

Kontracepcija: Latvija arvien ir pārtrauktā dzimumakta zeme. LR1 raidījums Ģimenes studija (24.04.2023.)

Seksuālā veselība noteiks to, kādā Latvijā dzīvojam. Top jauns pētījums reproduktīvajā jomā. Delfi "Campus" (09.01.2023.)

Latvijā notiks pētījums par iedzīvotāju seksuālo un reproduktīvo veselību. LTV Rīta Panorāma un LSM.lv (20.10.2022.)

Anda Ķīvīte-Urtāne: "Nav pareizi par sievietes seksuālo apmierinātību runāt rotaļīgi; tas ir nopietns temats". Mammamuntetiem.lv (03.05.2022.)

Latviešiem jāceļ sava seksuālā apmierinātība! Seksuālās veselības zinātniece rosina pašiem sev atbildēt uz būtiskiem testa jautājumiem. Mammamuntetiem.lv (13.02.2023.)