Preses relīzes

Atzīmējot izcilu un ilggadēju ieguldījumu internās medicīnas attīstībā, ārsta, profesora un pētnieka Kristapa Rudzīša balva šogad piešķirta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Infektoloģijas katedras vadītājai profesorei Ludmilai Vīksnai. Šo Latvijā augstāko apbalvojumu internās medicīnas specialitātē svinīgā pasākumā RSU aulā kolēģu klātbūtnē profesore Vīksna saņēma šodien, 15. novembrī.

Rīgas Stradiņa universitātes profesore, Latvijas Zinātņu akadēmijas korespondētājlocekle Ludmila Vīksna RSU strādā jau kopš 1977. gada. Profesore vada RSU Infektoloģijas katedru, RSU Padomnieku konventu, kā arī ir Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais speciālists infektoloģijā.

Viņa ir viens no vadošajiem, zinošākajiem un pieredzes bagātākajiem infektologiem Latvijā. Profesores Vīksnas zināšanas un pieredze ļāva Latvijai sekmīgi kontrolēt un pārvarēt Covid-19 pandēmijas radīto ārkārtas stāvokli Latvijā. Vairāk nekā 40 gadus strādājot RSU, profesore ir izskolojusi vairākas infektologu paaudzes, izveidojusi un vadījusi 15 studiju kursus, kā arī bijusi vadītāja desmit sekmīgi aizstāvētiem promocijas darbiem. Profesore ir daudzu starptautisku profesionālo organizāciju biedre un vadītāja, Latvijas Ārstu biedrības Goda biedre. Vienmēr aktīvi iesaistījusies pētniecībā, arī vairāku desmitu starptautiski citētu publikāciju autore. Savos darba gados ir devusi un turpina sniegt izcilu ieguldījumu internās medicīnas, tostarp, infektoloģijas un hepatoloģijas attīstībā, studentu, rezidentu un jauno ārstu apmācībā infektoloģijas specialitātē.

Profesora Kristapa Rudzīša balva iedibināta 1999. gadā ar mērķi godināt izcilas Latvijas medicīnas personības internās medicīnas jomā. Balva līdz šim pasniegta četras reizes. Dibināšanas gadā to saņēma izcilais medicīnas doktors profesors Ilmārs Lazovskis, kurš sniedzis nenovērtējamu ieguldījumu medicīnas terminoloģijas un iekšķīgo slimību nozares izaugsmē, 2001. gadā balvu saņēmis ārsts gastroenterologs, endoskopijas aizsācējs Latvijā profesors Nikolajs Skuja, bet 2021. gadā balvas pasniegšana tika atjaunota un to saņēma profesors Ivars Siliņš – viena no Latvijas medicīnas leģendām gan praktizējošu ārstu vidū, gan akadēmiskajās aprindās. Pērn sumināts tika Iekšķīgo slimību katedras vadītājs profesors Aivars Lejnieks.

Pasniegšanas ceremonijā laudatio jeb slavinājuma runu teica RSU kādreizējais rektors profesors Jānis Vētra. Pēc balvas saņemšanas sekoja profesores Ludmilas Vīksnas akadēmiskā runa Laudatio infektoloģijai, kam sekoja muzikāls apsveikums no profesores iecienītā mūziķa akordeonista Pāvela Ignatjeva.

Par profesoru Kristapu Rudzīti

Profesors Kristaps Rudzītis izpelnījies atzinību gan par savu talantu, apbrīnojamajām prāta spējām, zināšanām medicīnā, gan par savu domas plašumu un inteliģenci. Profesors ir licis pamatu medicīnas teorijām, kuras nevar uzskatīt par novecojušām arī pašlaik. No 1950. līdz 1972. Kristaps Rudzītis bija Rīgas Medicīnas institūta (tagad – Rīgas Stradiņa universitāte) Medicīnas fakultātes Terapijas katedras vadītājs. Profesors Rudzītis bija Latvijas Terapeitu zinātniskās biedrības priekšsēdētājs (1958–1973), Latvijas Eksperimentālās un klīniskās medicīnas institūta vecākais zinātniskais līdzstrādnieks un sektora vadītājs (1959–1962). Viņa zinātniskās intereses saistījās ar saistaudu fizioloģiju un patoloģiju, fokālās infekcijas nozīmi slimību ģenēzē, koloīdķīmijas reakcijām, holesterīna nozīmi aterosklerozes attīstībā, meteoroloģisko un citu faktoru izraisītām pārmaiņām organismā, kā arī medicīnas terminoloģiju. Profesors Rudzītis miris 1978. gada 27. februārī Rīgā un apglabāts Meža kapos. Viņa vārdā nosaukta aleja Ķemeru parkā, kas iezīmēta ar piemiņas akmeni.

Papildu informācijai