Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Reģionālā politika un valsts pārvaldība

Šoruden Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistra studiju programma Reģionālā politika un valsts pārvaldība sasniegs pilngadību – pirmie studenti tajā iestājās pirms 18 gadiem. Taču no tā, ko programmas pionieri studējuši savulaik, šodienas maģistrantiem palikuši vien divi studiju kursi – viss pārējais dinamiski pielāgots, lai sagatavotu konkurētspējīgu pagasta, novada, galvaspilsētas vai Briseles politisko procesu analītiķus un praktiķus. Arī jaunajā studiju gadā programma neiztiks bez inovācijām, no kurām manāmākā būs pāreja uz hibrīdapmācības modeli. Par jaunajām vēsmām plašāk stāsta programmas virzītājspēki – Politikas zinātnes katedras lektore un studiju procesa koordinētāja Lelde Metla-Rozentāle un programmas vadītāja RSU profesore Ilga Kreituse.

Programmas Reģionālā politika un valsts pārvaldība komanda pandēmijas laiku izmantojusi izaugsmei un radījusi hibrīdapmācības modeli, ko iecerēts paturēt arī pēc tam, kad Covid-19 būs savaldīts. Kolīdz epidemioloģiskie apstākļi atļaus atsākt studijas klātienē, tā ikvienai lekcijai un semināram varēs pievienoties gan Pārdaugavā, Dzirciema ielā 16, gan platformā Zoom no jebkuras vietas Latvijā un plašajā pasaulē. Turklāt lekciju ieraksti būs skatāmi arī RSU e-studiju vidē, un tas ļaus studentiem apgūt programmas saturu sev ērtā laikā.

esf-lelde-metla-rozentale-sq.png

Daudzi mūsu studenti nav rīdzinieki, turklāt viņi ir noslogoti cilvēki ar pilna laika darbu, tāpēc novērtēs šādu elastīgu pieeju.

L. Metla-Rozentāle, RSU Politikas zinātnes katedras lektore

Strādājoši studētgribētāji jau līdz šim novērtējuši programmas formātu, kurā mācības norit piektdienu vakaros un sestdienās, taču hibrīdapmācības ērtums varētu būt vēl viens pamatīgs arguments par labu studijām.

Lai gan programmas centrā ir politika un valsts pārvaldība, lielai daļai maģistrantu bagāžā nenāk politoloģijā iegūts bakalaura grāds, un arī studentu darbavietas ir visdažādākās. Šābrīža studentu vidū ir arī juristi, vēsturnieki, valodnieki, komunikācijas speciālisti un citi, un katrs no šiem studentu sasaukumiem veidojas atšķirīgs savās interesēs. Šī dažādība ir devusi iedvesmu radīt sistēmu, kur sākot no otrā semestra iespējams kolektīvi izvēlēties daļu no studiju priekšmetiem, tādējādi pielāgojot saturu savām interesēm. “Ir grupas, kuras vairāk saista budžets un finanses, kamēr citām tā ir socioloģija. Ir studenti, kuri vēlas izmantot iespēju apgūt studiju kursu angliski, bet vienlaikus no šāgada varēs arī izvēlēties to nedarīt,” stāsta L. Metla-Rozentāle.

Pārmaiņu celmlauži

Studiju programmu bagātinājuši arī jauni kursi, piemēram, par lobismu, kur likts akcents uz dažādu interešu aizstāvību  veselības jomā, kas ir RSU vēsturiskais stūrakmens. “Mēs gribam, lai mūsu students nav tikai situācijas pieņēmējs, bet arī pārmaiņu celmlauzis,” uzsver programmas vadītāja profesore I. Kreituse.

Kopumā RSU Eiropas studiju fakultātes paspārnē īstenotā programma ir vienīgā Latvijā, kura īpaši vērsta uz pašvaldību, valsts pārvaldes, nevalstiskā sektora, lobiju organizāciju, masu mediju un citu ar politikas nozari cieši saistītu speciālistu starpdisciplināru sagatavošanu. Tās absolventi būs augsti kvalificēti darbam valsts un reģionālās pārvaldes institūcijās, kā arī privātā sektora organizācijās un NVO. Programmas saturs būs noderīgs kā politikas un pārvaldes nozares profesionāļiem, tā arī politikas vērotājiem. Reģionālais aspekts, kā norāda profesore Kreituse, te tiek skatīts, sākot ar pagastu un beidzot ar Eiropas Savienības iestādēm un organizācijām.

tatjana_titareva.png

Programma māca domāt un kritiski analizēt dažādus notikumus politikā. Lielākai daļu pasniedzēju ir praktiska pieredze politikā, kuru viņi veiksmīgi apvieno ar akadēmiskās pasaules prasībām, augsti profesionāli, ar aizrautību pasniedzot savus kursus. Pasniegšanas procesā tiek izmantotas mūsdienu metodes, kuras notur studentu uzmanību pēc nogurdinošas darba dienas. Ļoti patīk tas, ka programmā tiek veltīta uzmanība arī starptautiskiem aspektiem. Izteikti pretimnākoša administrācija un studentcentrēta pieeja, kas uztur pozitīvu universitātes tēlu un nodrošina lielisku izglītības kvalitāti.

Tatjana Titareva, starptautisko projektu vadītāja valsts pārvaldē (VARAM, ES valstu prezidentūra un OECD)

Absolventu ģeogrāfija – raiba

Pēc RSU iegūtā maģistra grāda Tatjana pērn sākusi doktorantūras studijas Džeimsa Medisona Universitātē ASV. Kopumā programmas absolventu ģeogrāfija ir raiba – fakultātei zināms par beidzējiem, kas noenkurojušies vismaz 22 pasaules valstīs. “Mēs iedodam universālus analītiskus un praktiskus instrumentus, kurus var izmantot gan Baltinavā, gan Briselē – kompleksu izpratni par politiskajiem procesiem un lēmumu pieņemšanas gaitu. Tas arī ir šo studiju galvenais trumpis,” rezumē profesore Kreituse.

Profesores skatījumā pandēmija skaidri izgaismojusi vajadzību pēc labi sagatavotiem sociālo zinātņu ekspertiem.

ilga_kreituse_sq.png

Sabiedrība un valsts pārvalde nevar attīstīties bez sociālo procesu analīzes. Mums ir nepieciešami gan sociologi, kas fiksē situāciju, gan politologi, kuri šo fiksēto analizē, salīdzina ar ārvalstu pieredzi, skaidro to sabiedrībai un kompetenti konsultē politiķus.

Prof. Ilga Kreituse, studiju programmas vadītāja

Īsumā par programmu

  • Studiju ilgums: divi gadi
  • Iegūsi sociālo zinātņu maģistra grādu politikas zinātnē
  • 14 maksas studiju vietu; viena RSU finansēta studiju vieta
  • Studiju maksa: 2200 EUR gadā (iespējams maksāt pa daļām – reizi mēnesī, semestrī vai studiju gadā)

Uzņemšanas prasības

  • Augstākā izglītība – akadēmiskais vai profesionālais bakalaura grāds sociālajās vai humanitārajās zinātnēs
  • Ja bakalaura, otrā līmeņa profesionālā augstākā vai tai pielīdzināta izglītība iegūta valsts akreditētā studiju programmā citās zinātnēs – pārrunas ar programmas vadītāju

Izzini studiju programmu plašāk RSU Atvērto durvju dienā 20. maijā no plkst. 17.00, kad studētgribētājus uz virtuālu tikšanos Zoom telpā aicinās Eiropas studiju fakultāte.