Pārlekt uz galveno saturu
Attīstība

Lai sagatavotos RSU Anatomijas muzeja slapjo anatomisko preparātu restaurācijai, muzeja brīvprātīgā Marika Garnizone, kura ir arī Anatomijas un antropoloģijas institūta Morfoloģijas katedras histoloģijas pasniedzēja, no 11. līdz 14. decembrim piedalījās slapjo preparātu restaurācijas un saglabāšanas kursos Sauthemptonas Universitātes Nacionālajā okeanogrāfijas centrā.

anatomijas_muzejs_slapjo_preparatu_kursi_anglija05-lead.jpg

Kursus vadīja britu speciālists Simons Mūrs (Simon Moore), kuram ir vairāk nekā 35 gadu pieredze darbā ar vēsturiskām dabas zinātņu, tostarp anatomiskām, kolekcijām.

anatomijas_muzejs_slapjo_preparatu_kursi_anglija06-lead.jpg

"Katra diena iesākās ar teorētisku prezentāciju, ko bija sagatavojis kursu vadītājs Simons Mūrs. Pēc tam pārējo dienas daļu pavadījām laboratorijā, darbojoties praktiski ," pastāstīja Marika Garnizone. "Mācījāmies, kā rīkoties, ja kāds no preparātiem kādā dziļākā krājuma stūrī palicis nepamanīts, tā burkas vāks sabojājies un no burkā agrāk esošā šķidruma palicis tikai gaiss. Kursu vadītājs dalījās savā ilggadējā pieredzē, kā atdzīvināt izkaltušos preparātus." Arī RSU Anatomijas muzeja kolekcijā ir preparāti, kam nepieciešama šāda atjaunošana.

anatomijas_muzejs_slapjo_preparatu_kursi_anglija03-lead.jpg

"Griezām, slīpējām, urbām, karsējām un formējām stiklu, jaucām dažādas līmvielu formulas, kas nešķīst konservējošajā šķidrumā. Un tas viss ar mērķi – iekonservēt un nopozicionēt katru preparātu tā, lai muzeja apmeklētājam tas būtu vizuāli baudāms un lai tas vislabāk pildītu savu uzdevumu. Uzzinājām par to, ar kādu printeri un kādām krāsām iespējams iegūt slapjo preparātu anotāciju kartītes, kas šķidrumā saglabājas vairākus gadu desmitus," par to, ko iemācījās kursos, atklāja RSU pasniedzēja.

anatomijas_muzejs_slapjo_preparatu_kursi_anglija02-lead.jpg

Slapjo preparātu restaurācijas un saglabāšanas kursus Lielbritānijā apmeklēja un savā pieredzē dalījās dažādu nozaru speciālisti no Lielbritānijas, Francijas, Portugāles, Zviedrijas, Austrālijas un Latvijas. Pēc dalības kursos ikviens dalībnieks saņēma sertifikātu slapjo anatomisko preparātu konservēšanas tehnikās.

anatomijas_muzejs_slapjo_preparatu_kursi_anglija04-lead.jpg

Pašlaik RSU Anatomijas muzejā, kas durvis apmeklētājiem vērs 2019. gadā, notiek pārņemto muzeja eksponātu izpēte un dažādas konsultācijas, bet nākamgad sāksies svarīgs posms – anatomisko preparātu un modeļu restaurācija.

Marikas Garnizone dalību kursos finansiāli atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Plašāk par Anatomijas muzeju