Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

26. martā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) anatomikumā notika vidusskolēnu erudīcijas konkursa Homines 2018 noslēguma kārta. Finālā par uzvaru cīnījās 87 jaunieši no 41 Latvijas skolas. Sīvā konkurencē konkursā uzvarēja Dobeles Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece Skārleta Dombrovska, savukārt otro un trešo vietu ieguva 11. klases skolnieces no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas – Herta Elīna Jansone un Anitra Zīle.

Konkurss Homines 2018 tika organizēts 11. un 12. klašu skolēniem ar mērķi veicināt jauniešu interesi par dzīvesveida, uztura, vides kvalitātes un tehnoloģiju ietekmi uz cilvēka veselību. Tā pirmā kārta norisinājās skolās pagājušā gada decembrī un šā gada janvārī. Lai izcīnītu tiesības startēt konkursa finālā, 2. martā tiešsaistē tika organizēta jauniešu zināšanu pārbaude par bioloģiju, cilvēka anatomiju, fizioloģiju un higiēnu. Šajā konkursa posmā ir piedalījušies teju 400 skolēnu.

Konkursa fināls notika RSU anatomikumā, pulcējot 87 zinošākos jauniešus no visas Latvijas. Noslēdzošās kārtas uzdevumi tika sadalīti trijos tematiskajos blokos: morfoloģija, fizioloģija un anatomija. Pēc divu kārtu rezultātiem vairāki dalībnieki bija uzrādījuši līdzīgu rezultātu, tāpēc skolēnu zināšanas anatomijā izšķīra konkursa iznākumu.

Konkursa pirmo trīs vietu ieguvēji – Skārleta Dombrovska no Dobeles Valsts ģimnāzijas, Herta Elīna Jansone un Anitra Zīle no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas – balvā saņēma planšetdatoru un diplomu. Atzinības raksts par konkursā uzrādītu augstu rezultātu tika pasniegts 4. – 10. vietas ieguvējiem Laurai Dičevai (Valmieras Pārgaujas ģimnāzija), Elīnai Pašunai (Jēkabpils Valsts ģimnāzija), Bogdanam Kaigorodovam (Rīgas 34. vidusskola), Reinim Upītim (Ogres 1. vidusskola), Arturam Sergejevam (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), Ivetai Annai Mundai (Rēzeknes Katoļu vidusskola) un Lidijai Dakšai (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija).

RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta (anatomikuma) direktores prof. Māras Pilmanes specbalvu par izcilām zināšanām morfoloģijā saņēma Rīgas 34. vidusskolas skolniece Valērija Roškova, Skrundas vidusskolas skolniece Annija Kliemane un V. Plūdoņa Kuldīgas ģimnāzijas skolniece Anna Kricka.

RSU Medicīnas fakultātes prodekāns Ingus Skadiņš atzinīgi vērtē konkursa rezultātus: "Mums ir liels gandarījums par jauniešu entuziasmu un aktīvu dalību šajā konkursā, uzrādot izcilus rezultātus. Es ceru, ka, pateicoties šim konkursam, ne tikai finālisti, bet arī visi dalībnieki labāk izpratuši cilvēka, vides un veselības kopsakarības. Liels paldies skolotājiem par ieguldīto darbu skolēnu sagatavošanā! Tāpat paldies par atbalstu konkursa organizēšanā RSU kolēģiem – Morfoloģijas katedrai un tās vadītājai prof. Mārai Pilmanei, kā arī Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedrai un tās vadītājam prof. Pēterim Tretjakovam."

Konkursa Homines 2018 ideja tapa sadarbībā ar Bioloģijas skolotāju asociāciju. Tā nosaukums ir ņemts no latīņu vārda homines, kas nozīmē cilvēki. Plānots, ka turpmāk konkurss tiks organizēts katru gadu.