Pārlekt uz galveno saturu
Absolventiem
Jubilejas
Sociālajām zinātnēm – 20
Intervijas

Mūsdienās, kad veiksmīgas komunikācijas vārdā arvien biežāk uzņēmuma vadības komandā tiek iekļauti arī komunikācijas ļaudis, izprast biznesa vadības specifiku un tiesību aspektus ir tikai loģiska izvēle, uzskata Liene Dupate-Ugule, kura šovasar absolvējusi Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Eiropas studiju fakultātes maģistra studiju programmu Starptautiskais bizness un tiesības. Tieši maģistrantūras fināltaisnē viņa pieņēma līdz šim lielāko karjeras izaicinājumu savā dzīvē, kļūstot par Maxima Latvija komunikācijas vadītāju. Šajā sarunā – par studiju laikā gūto un iespējām to likt lietā.

Liene_Dupate-Ugule-lead.jpg

RSU esi absolvējusi sabiedrisko attiecību bakalaura programmu. Saki, kas tevi pamudināja pēc deviņiem gadiem atgriezties augstskolā?

Studijas RSU Komunikācijas fakultātē sāku 2003. gadā, uzreiz pēc vidusskolas beigšanas, ar vēlmi studēt sabiedriskās attiecības. Veiksmīgi absolvējot universitāti 2007. gadā, sāku strādāt ar studiju jomu saistītā amatā – par korporatīvās komunikācijas pārstāvi – vienā no vadošajiem starptautiskajiem uzņēmumiem Latvijā – airBaltic. Attiecīgi tālākā karjera tika saistīta tieši ar komunikācijas jomu, un pēc septiņiem ļoti spraigiem gadiem airBaltic saņēmu izaicinošu un reizē ļoti saistošu piedāvājumu no Samsung Electronics. Šajā uzņēmumā dažādos vadošos amatos strādāju no 2014. līdz pat šim gadam, vadot dažādus projektus un sabiedrisko attiecību kampaņas. Gada sākumā mani uzrunāja uzņēmums Maxima Latvija, aicinot kļūt par komunikācijas vadītāju. Izvēle nebija viegla, taču, pārliecinoties par uzņēmuma tālejošiem un ilgtspējīgiem mērķiem, pieņēmu lēmumu, kuru neesmu nožēlojusi ne mirkli.

Galvenais iemesls atgriezties augstskolā pēc gandrīz desmit gadiem bija vēlme paplašināt savas zināšanas un celt profesionālo kvalifikāciju. Lai gan es ticu, ka ļoti daudz var iemācīties darot un strādājot, tomēr katram pienāk brīdis, kad ir vēlme mācīties un uzzināt vēl vairāk.

Kā izvēlējies tieši starptautiskā biznesa un tiesību studiju programmu?

Biznesa zinības un tiesības ir jebkuras uzņēmējdarbības pamatā, un, dziļāk izprotot šīs divas jomas, ir iespēja pilnvērtīgi izprast arī uzņēmumā notiekošo, tāpēc man bija ļoti svarīgi padziļināti to apgūt. Mūsdienās arvien biežāk uzņēmumu vadības komandā tiek iekļauti arī komunikācijas vadītāji, jo uzņēmumi arvien vairāk izprot veiksmīgas komunikācijas nozīmi gan vietējā, gan starptautiskā uzņēmējdarbības vidē.

Saki, kas ir būtiskākais, ko tu šajā divu gadu studiju procesā ieguvi?

Saplānot laiku starp darbu, diviem bērniem un vīru tā, lai, kvalitātei neciešot, veiksmīgi varētu arī apgūt zināšanas – sākot ar ekonomikas un vadībzinātnes teoriju, starptautisko tiesību pamatjautājumiem un beidzot ar finanšu menedžmentu un grāmatvedību. Daļa docētāju bija patiešām lieliski, un, ja es nebūtu aizgājusi studēt, man nebūtu iespējas dzirdēt viņu lekcijas un sniegtos padomus. Bija lietas, ko studiju programmā gribētu nedaudz mainīt, tomēr kopumā pozitīvi vērtēju šo divu gadu pieredzi, jo katrs students atsijāja sev svarīgāko un attiecīgi arī tērēja laiku sev būtiskajam, protams, nezaudējot kvalitāti arī citās, varbūt ne tik tiešā veidā noderīgās studiju jomās.

Tieši studiju laikā tu pēc ilgiem gadiem elektronikas ražotāja Samsung paspārnē mainīji darbu uz Maxima Latvija – pavisam citu nozari.

Jā, nozare ir cita, turklāt darbs Maxima Latvija kopumā ir ļoti intensīvs, jo esam vadošais mazumtirgotājs Latvijā ar lielāko darbinieku skaitu valstī, līdz ar to arī interese no mediju puses ir liela. Mums ir lieliska komanda, kas arī ir svarīgākā atslēga mūsu panākumiem.

Laiks, kad sāku strādāt vadošā amatā citā nozarē, bija ļoti saspringts – bija studiju pēdējais posms, kad jāraksta maģistra darbs. Godīgi sakot, nebija viegli, bet pieļauju, ka tā domā 99 % studentu, tāpēc negribu sevi kā īpaši izcelt uz citu fona, vien atcerieties, ka pagriezt muguru un padoties ir viegli, tomēr tā nav īstā attieksme, kas ļauj dzīvē ko sasniegt. Ja ir mērķis, tad uz to jāiet, lai cik grūti būtu!

Cik grūti vai viegli kopumā bija savienot darbu ar studijām?

Manā gadījumā stāsts nav tikai par darbu un studijām, bet vēl par ģimeni, kurā ir divi bērni. Vienas receptes nav – jādara viss pēc kārtas, virzoties uz lielo mērķi. Šajā ceļā būtiski ir tas, kā studijas tiek organizētas. Man šķita ērti tas, ka mācības notika piektdienu vakaros un sestdienās līdz pulksten 14.00 – tas bija viens no iemesliem, kādēļ izlēmu atgriezties RSU arī maģistrantūrā.

Tavā CV ir ieraksts, kas liecina, ka tev ar sportu ir īpašas attiecības – savulaik ekstrēmā sporta žurnālistikā esi darbojusies, rakstot žurnālam Sports. Saki, vai tu sporto arī tagad, kad karjera ir pilnos apgriezienos?

Mūsu ģimenē ierasts, ka vismaz reizi gadā braucam sērfošanas ceļojumā uz kādu eksotisku valsti, no kurām pēdējā bija Indonēzija, kā arī vismaz reizi gadā braucam uz kalniem snovot. Aktīva atpūta sniedz mirklīgu pārslēgšanos uz citu realitāti – tā izdzēš citas domas, ļauj pilnībā atpūsties un smelties enerģiju turpmākajam.

Liene_Dupate-Ugule-griezta.jpg

Liene Dupate-Ugule, RSU maģistra studiju programmas Starptautiskais bizness un tiesības absolvente
Tagad: Maxima Latvija komunikācijas vadītāja
Iepriekš: mārketings un komunikācija Samsung Electronics un airBaltic