Starptautiskā sadarbība
Žurnālistika

Ar publisku lekciju Mediji un komunikācija zem lupas: ko novēro un pēta Eiropas Žurnālistikas observatorija 23. martā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Komunikācijas fakultāte atzīmēja pievienošanos Eiropas Žurnālistikas observatorijai (European Journalism Observatory) – starptautiskam tīklam, ko veido mediju pētniecības institūcijas.

ejo_logo.png

Šīs bezpeļņas organizācijas mērķis ir stiprināt žurnālistikas profesionalitāti un preses brīvību, populārzinātniski stāstot par pētniecības rezultātiem un aktuāliem mediju jautājumiem.

Topošajiem un esošajiem mediju vides profesionāļiem paredzētās lekcijas saturs aptvēra mediju žurnālistiku un zinātnes žurnālistiku, tās nozīmi nozares un plašākas sabiedrības kontekstā, kā arī Eiropas Žurnālistikas observatorijas mērķus, starptautisko interneta portālu tīklu, tostarp arī latviešu valodā radīto vietni. Par šiem tematiem runāja RSU Komunikācijas fakultātes pētniece un docētāja, Eiropas Žurnālistikas observatorijas interneta portāla latviešu valodā redaktore Līga Ozoliņa un Eiropas Žurnālistikas observatorijas projekta zinātniskais vadītājs, RSU docētājs prof. Ainārs Dimants, savukārt ar pieredzes stāstu no Vācijas par observatorijas potenciālu komunikācijas un mediju studiju procesā dalīsies Eiropas Žurnālistikas observatorijas Vācijas nodaļas ilggadēja līdzstrādniece Tīna Betels-Švabauere (Tina Bettels-Schwabbauer).

Ar Eiropas Žurnālistikas observatorijas latviskoto saturu var iepazīties platformā parzurnalistiku.rsu.lv (lv.ejo-online.eu/). Paredzams, ka tajā parādīsies ne vien organizācijas veidotais saturs, bet arī Latvijas žurnālistikas studentu mācību projektu pētījumi. Eiropas Žurnālistikas observatorijas Latvijas nodaļas izveide gan topošajiem, gan esošajiem Latvijas žurnālistiem pavērs iespējas piedalīties arī starptautiskos salīdzinošos pētījumos, kas nereti iegūst vadošu starptautisko mediju uzmanību.

Tīklu patlaban veido partnerorganizācijas no 13 valstīm (Albānija, ASV, Čehija, Latvija, Lielbritānija, Polija, Portugāle, Rumānija, Šveice, Tunisija, Ukraina, Ungārija, Vācija), kur Eiropas Žurnālistikas observatorija sadarbojas ar virkni mediju un organizāciju, piemēram, žurnālistu nevalstiskajām organizācijām, augstskolām un institūtiem. Nesen īstenoto sadarbības projektu vidū ir arī salīdzinošās žurnālistikas pētījums par Krievijas agresīvo iebrukumu Ukrainā un šā konflikta atspoguļojumu dažādās Eiropas Žurnālistikas observatorijas dalībvalstīs.