Preses relīzes

Lai ārkārtas situācijā medicīnas programmās studējošajiem palīdzētu apgūt nepieciešamās prasmes, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra (MITC) speciālisti ir izstrādājuši vairākus tehnoloģiskus risinājumus un sagatavojuši aprīkojuma komplektus prasmju apguvei attālināti mājas apstākļos. Piemēram, ir radīts injekciju trenažiera prototips, kas ietver simulētu asiņu izmantošanu, un barības vada un trahejas prototips ar anatomisku vizualizāciju nazogastrālās zondes ievadīšanai. Izmantojot aprīkojumu komplektus, ir iespējams īstenot roku higiēnas un sterilo procedūru prasmju, medikamentu ievadīšanas prasmju, gremošanas sistēmas pamata prasmju, urīnpūšļa kateterizācijas prasmju apguvi. Kopā, izmantojot šādu pieeju, ir iespējams apgūt 28 prasmes.

Ieva Šlēziņa, MITC vadītāja: “Simulācijām veselības aprūpes jomā ir neatsverama loma. Simulējot studentiem ir iespēja pielietot zināšanas praksē, apgūt jaunas un pilnveidot esošās prasmes, attīstīt un demonstrēt profesionālo kompetenci drošā un kontrolētā vidē. Pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas MITC ik dienu nodrošināja klīnisko prasmju apguvi simulētā vidē visās RSU veselības virziena studiju programmās. COVID-19 radītās ārkārtas situācijas dēļ, teorētiskās lekcijas jau kopš marta vidus RSU notiek virtuālajās platformās, bija nepieciešams radoši meklēt iespējas praktisko nodarbību alternatīviem risinājumiem. Pateicoties MITC docētāju, medicīnas inženieru, klīnisko simulācijas speciālistu un laborantu iniciatīvai un radošai pieejai, ir izdevies radīt vairākus aprīkojuma komplektus, lai nodrošinātu attālinātu prasmju apguvi.”

“Aprīkojuma komplektus studenti var saņemt uz vietas MITC, kā arī tiek nodrošināti pasta sūtījumi tiem studentiem, kas atrodas ārpus Rīgas vai, piemēram, pašizolācijā Covid-19 ierobežošanas nolūkā. Komplektā esošo aprīkojumu aizliegts izmantot medicīniskiem nolūkiem, tas paredzēts tikai simulētai manipulāciju apguvei. Pēc izlietošanas komplekti jānogādā atpakaļ RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā speciāli tam paredzētos konteineros, ievērojot MK noteikumus medicīnisko atkritumu utilizēšanu,” skaidro MITC klīnisko simulāciju koordinatore Jekaterina Zvidriņa. Nodarbības tiek īstenotas Zoom tiešsaistē, kuru laikā docētājs izskaidro prasmes mērķi un pielietojumu un demonstrē prasmes secīgās darbības, studenti vienlaikus veic manipulācijas uz saņemtajiem aprīkojuma komplektiem, savukārt pēc nodarbībām studentiem ir iespēja atkārtoti pilnveidot prasmes mājas apstākļos.

Ar pieredzi piekrita dalīties arī Medicīnas fakultātes 3. kursa studenti. Kate Anohina: "Aprīkojums ir ideāls, lieliska alternatīva arī mākslīgā āda, lai varētu adekvāti trenēties mājas apstākļos un darīt to pat biežāk nekā tikai vienreiz nedēļā konkrētajā nodarbībā. No studentu puses ir pozitīvi arī tas, ka mums pašiem ir iespēja sīki un smalki izpētīt katru piešķirto aprīkojumu – saprast atšķirības starp adatām, katetriem, ampulām. Docētāja ir ļoti ieinteresēta visu izskaidrot un pārliecinās, ka esam sapratuši. Pagaidām nesaskatām nevienu mīnusu, līdz šim lieliski noorganizēts studiju kurss."

Pāvels Ananovs: “Ņemot vērā ārkārtējo situāciju valstī, es biju pārliecināts, ka mēs būsim spiesti apgūt visas praktiskās iemaņas vēlāk, kad situācija atrisināsies.  Biju patīkami pārsteigts, ka jau uz pirmo praktisko nodarbību saņēmu simulācijas komplektu, kurā bija viss nepieciešamais, lai veiksmīgi apgūtu vielu. Pieeja bija ļoti radoša un bija interesanti ar šo komplektu strādāt. Beidzot man bija iespēja stāstīt un rādīt, kā tad notiek medicīnas studentu attālinātas mācības! Patīkami apzināties, ka universitāte ir spējīga ātri un radoši risināt šādas neparastas situācijas, darot visu, lai mācību kvalitāte nemazinātos un studentiem ir nodrošināti visi apstākļi. Vēlos izteikt lielu pateicību universitātei un visiem MITC darbiniekiem, kuri plāno un veido šo milzīgu  komplektu skaitu, kā arī paldies, ka jums ir svarīgs studentu viedoklis!”

Ar attālināto praktisko nodarbību norisi, simulēta aprīkojuma komplektiem un to tapšanu var iepazīties attēlu galerijā: https://failiem.lv/u/ef2fpjyz.

Papildu informācijai