Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

1. jūnijā visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā bērnu aizsardzības diena. Uzsverot šī notikuma nozīmīgumu, Rīgas Centra humanitārās vidusskolas sporta kompleksā pagājušajā piektdienā norisinājās izglītojošs un interaktīvs pasākums bērniem un viņu vecākiem Zinošs un drošs. Iniciatīvu veidot šādu pasākumu pauda Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedra un Pediatrijas studentu zinātniskais pulciņš, kas kopā ar Latvijas Pediatru asociācijas, Rīgas domes Labklājības departamenta un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas atbalstu spēja šo ieceri realizēt dzīvē.

Pasākuma mērķis bija kompleksa mazākajiem apmeklētājiem un pieaugušajiem atgādināt un uzsvērt galvenos pieturas punktus, kas jāņem vērā, lai izvairītos no dažādām traumām un nelaimes gadījumiem ikdienā, kā arī palīdzētu līdzcilvēkam vai sev, ja noticis negadījums. Bērnu traumatisma un nelaimes gadījumu skaits ik gadu saglabājas vislielākais vasaras mēnešos, tādēļ sevišķi būtiski pievērst sabiedrības uzmanību šai problēmai, sagaidot silto un aktīvo vasaras brīvlaika sezonu.

Pasākuma norises vietā ikviens tika aicināts apmeklēt septiņas izglītojošas stacijas, kurās gandrīz 90 medicīnas studentu no RSU un LU kopā ar sertificētiem ārstiem un rezidentiem ne vien teorētiski mācīja, bet ļāva interesentiem arī pašiem aktīvi izmēģināt savas iemaņas dažādos praktiskos uzdevumos – veikt reanimācijas pasākumus cietušajam, kas ir bezsamaņā un neelpo, pārsiet brūces, sniegt pirmo palīdzību pie elektrotraumām vai izņemt piesūkušos ērci. Vairākas stacijas tika veltītas drošības aspektu uzsvēršanai vietās, kur statistiski traumas tiek iegūtas visvairāk – rotaļu laukumos, pludmalē, dabā, telpās, braucot ar velosipēdu vai citu transportlīdzekli, kā arī atgādināts par ugunsdrošību un elektrodrošību.

Pasākums Zinošs un drošs iesākās ar svinīgo atklāšanas ceremoniju, kurā gandarījumu par pasākuma īstenošanu izteica un veiksmi apmeklētājiem novēlēja pārstāvji no plaša atbalstītāju loka – Latvijas Republikas Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta Starpnozaru sadarbības nodaļas vadītāja Inga Birzniece, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārsts Vilnis Grīnbergs, RSU Tālākizglītības fakultātes dekāne, Latvijas Pediatru asociācijas prezidente prof. Ilze Grope, RSU Pediatrijas katedras vadītāja, BKUS Bērnu slimību klīnikas vadītāja prof. Dace Gardovska, Rīgas domes Labklājības departamenta Veselības pārvaldes priekšniece, direktora vietniece Inga Solovjova, Slimību profilakes un kontroles centra direktora vietnieks sabiedrības veselības un profilakses jautājumos Dzintars Mozgis, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktora vietnieks operatīvajos jautājumos Kristians Galanders, programmas Latvijas bērnu priekam un veselībai Rimi bērniem veselības eksperte dr. Sanita Mitenberga. Pirms došanās uz stacijām iedrošinošus vārdus apmeklētājiem teica pasākuma organizatore, RSU Pediatrijas studentu zinātniskā pulciņa vadītāja, medicīnas studente Poļina Popeiko. Jau atklāšanas ceremonijas laikā pie stacijām sāka veidoties ievērojamas rindas, liekot organizatoriem saulainajā un karstajā laikā ne mirkli neatslābt. Līdz pat pasākuma noslēgumam stacijās valdīja rosība, kopumā izglītojot ap 1200 dalībnieku, no kuriem 800 bija dažādu vecumu zinātkāri bērni. Pareizi atbildot uz katrā stacijā uzdotajiem jautājumiem vai izpildot praktiskus uzdevumus, dalībnieki oficiālajā pasākuma bukletā krāja zīmodziņus, kurus vēlāk varēja samainīt pret balvu – maisiņu ar patīkamām balvām no atbalstītājiem – programmas Latvijas bērnu veselībai un priekam Rimi bērniem, saldumu ražotāja Laima, bioproduktu ražotāja Rūdolfs, apdrošināšanas kompānijas Balta un medicīnas preču kompānijas B. Braun Medical. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja arī iepazīties un izpētīt NMPD auto, kā arī noteikt cukura un holesterīna līmeni klīnikas Piramīda sagatavotajā novietnē. Jāatzīmē, ka organizatoru veidotajā pasākuma informatīvajā bukletā ne tikai tika krāti zīmodziņi par staciju apmeklējumu, bet tika apkopota arī svarīgākā informācija, kas jāpatur prātā un var palīdzēt ikdienā. Buklets tika izveidots divās valodās – latviešu un krievu.

Pasākuma veidotāji bērniem pirms balvu maisiņa pasniegšanas uzdeva papildus jautājumus, pārliecinoties, vai mazie apmeklētāji ir rūpīgi klausījušies un iegaumējuši padomus, kas tika mācīti stacijās, un vai bērni tiešām ir zinoši par drošības aspektiem dažādās situācijās. Vecāki uzsvēra, ka sevišķi pozitīvi raudzījušies uz iespēju bērniem pašiem praktiski darboties stacijās, veicot dažādus uzdevumus un izspēlējot situāciju gadījumus. Pasākumā varēja satikt arī dr. Klaunus, kas palīdzēja bērniem pildīt uzdevumus stacijās. 

Noslēguma ceremonijā organizatori uzsvēra, ka pasākuma laikā gūts milzīgs daudzums pozitīvu emociju un ir vēlme to rīkot arī nākamgad, veidojot to par tradīciju skolēnu vasaras brīvlaika sākumā.

Īpaša pateicība galvenajām projekta Zinošs un drošs organizatorēm – Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studentei, Pediatrijas studentu zinātniskā pulcina vadītājai Poļinai Popeiko un RSU Medicīnas fakultātes studentei Lienei Vītolai. Paldies arī RSU medicīnas studentiem Katerinai Bulavkinai, Laurai Luīzei Dzenītei, Ilzei Koreškovai, Zanei Kreicbergai, Kristīnei Maķei, Marekam Marčukam, Reinim Pituram, Veronikai Baltmanei, Laurai Bajārei, Annai Leiko, Timuram Zurmutaī par aktīvo darba vadīšanu stacijās un palīdzību pasākuma organizēšanā, Kristinei Kozlovai par informatīvā bukleta tapšanu un Aleksandram Oborinam par tā ilustrēšanu. Pateicība par palīdzību un atbalstu stacijās arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārstam, anesteziologam reanimatologam Vilnim Grīnbergam, bērnu traumu, ortopēdijas un mugurkaula ķirurgam Jānim Upeniekam, bērnu ķirurģēm Dailai Pugačevskai un Ksenijai Soldatenkovai, bērnu infektoloģei Ingai Ziemelei, Rimi bērniem programmas veselības ekspertei, pediatrei Sanitai Mitenbergai, pediatrei Andai Balodei, rezidentei pediatrijā Zanei Līkopai. Paldies Rīgas Stradiņa universitātes profesorei, Pediatrijas katedras vadītājai Dacei Gardovskai. Sevišķa pateicība Rīgas Stradiņa universitātes profesorei, Latvijas Pediatru asociācijas prezidentei Ilzei Gropei un Latvijas Pediatru asociācijai par sniegto nenovērtējamo atbalstu pasākuma realizēšanā!

Paldies pasākuma stratēģiskajiem partneriem – Rimi bērniem, Rīgas domes Labklājības departamentam, Slimību profilakses un kontroles centram, Bērnu klīniskajai universitātes slimnīcai, Latvijas Medicīnas studentu asociācijai, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam. Pasākuma atbalstītāju vidū ir Rīgas Stradiņa universitātes Studējošo pašpārvalde, GlaxoSmithKline un Dr. Klauni. Par atbalstu pasākuma informatīvā bukleta izdošanā pateicamies Zemgus Poligrāfijas Serviss un Antalis. Balvas pasākuma dalībniekiem palīdzēja sarūpēt programma Latvijas bērnu veselībai un priekam Rimi bērniem, saldumu ražotājs Laima, bioproduktu ražotājs Rūdolfs, apdrošināšanas kompānija Balta un medicīnas preču kompānija B. Braun Medical, Ledene, Kino Bize, Mihaila Čehova Rīgas krievu teātris. Pasākums tika apdrošināts, pateicoties apdrošināšanas sabiedrība Balta palīdzībai; neatliekamas palīdzības brigādes dežurēšanu nodrošināja Medicīnas centrs ARS. Par atbalstu pasākuma kreklu apdrukā pateicamies Ervitex.