Pārlekt uz galveno saturu
Profesionālā pilnveide medicīnā un veselības aprūpē
Rezidentūra

Moderna operāciju zāle, kurā ar inovatīvām medicīnas iekārtām un pieredzējušā ķirurga Sergeja Šapovalova vadībā sarežģītas manipulācijas veic zilos ārstu halātos tērpti ķirurģijas un uroloģijas studiju rezidenti. Tāds skats paverās, ieejot centra Doctors Safe Train (DTS) operāciju zālē, kur 6. jūnijā notika RSU Tālākizglītības fakultātes rezidentu mācības. Ap diviem operāciju galdiem pulcējās astoņi topošie ārsti un uz dzīviem audiem apguva laparoskopiskās ķirurģijas prasmes, piemēram, slēgt akūti perforējušu kuņģa čūlu vai apturēt iekšēju asiņošanu apstākļos, kas ir maksimāli pietuvināti realitātei. Monitori virs operāciju galdiem ļāva rezidentiem sekot kā roku kustības ietekmē specifisko instrumentu manipulācijas.

Mācību diena uzreiz neiesākas operāciju zālē, bet DST auditorijā, kur teorētiskās lekcijas laikā rezidenti tika iepazīstināti ar centra piedāvātajām iespējām, mācību uzdevumu, pielietojamajām metodēm un sagaidāmo rezultātu. Laparoskopiskās ķirurģijas operācijas ir drošākas pacientam, jo, salīdzinājumā ar tradicionālajām operācijām, ir mazāk traumējošas, pacienti ātrāk atveseļojas un atgūst darba spējas. Tomēr, ņemot vērā operāciju specifiku, no ārsta tās prasa īpaši augstu profesionalitāti, tādēļ pirms došanās pie pacienta, nozīmīgs ir treniņš uz dzīviem audiem. To apstiprina ķirurģijas rezidents Igors Losevs, uzsverot, ka iespēja trenēties uz dzīviem audiem reālas operācijas apstākļos ir nozīmīgs ieguldījums pacienta drošības stiprināšanā. Rezidents uzskata, ka šādi mācību apstākļi, sniedz īpašu realitātes sajūtu un izpratni, cik svarīgi ir ideāli apgūt katru laparoskopiskās ķirurģijas manipulāciju, lai neapdraudētu pacientu.

Savukārt uroloģijas rezidente Ieva Grīnberga akcentē centra unikalitāti Eiropas mērogā. Rezidente ir pārliecināta, ka tas var kļūt par izcilu mācību vietu daudzu citu medicīnas augstskolu studentiem. Runājot par savu ieguvumu, Ieva uzsver iespēju izmeklēt žultspūsli, nieres un citus orgānus, atbilstoši jaunās ārstes izvēlētajai specializācijai. Dienas otrajā pusē uz mācībām bija ieradušies trīspadsmit ģimenes ārstu rezidenti, lai trenētu prasmes, kas nepieciešamas šo speciālistu ikdienas darbā, kā brūces šūšana, mezglu siešana, vēlāka diegu izņemšana un citas.

DST_laparoskopijas_grupa_jun2019.jpg

Rezidentu mācības organizē un uzrauga DST valdes loceklis Aleksandrs Maļcevs. Viņš atzīst, ka šīs reālajiem operāciju apstākļiem maksimāli pietuvinātās mācības, kurās piedalās ne tikai rezidenti, bet arī pieredzējis ķirurgs, anesteziologs un operāciju māsa, kā arī tiek izmantotas dārgas medicīniskās iekārtas, ir ne tikai vērtīgas, bet arī unikālas. Tādēļ ir svarīgi uz DST bāzes attīstīt intensīvu starptautisko sadarbību. Jau šobrīd centrs sadarbojas ar Uzbekistānas un Kazahstānas partneriem, lai uz DST brauktu mācīties arī šo valstu medicīnas studenti. Aizsākās sadarbība ar Kauņas Universitāti, un DST no kopēja RSU un LLA nodibinājuma pakāpeniski izaug par vienotu mācību centru jau Baltijas valstu mērogā. Līdz šim kursu dalībnieki ir bijuši ne tikai no Baltijas valstīm, bet arī no Vācijas, Zviedrijas, Krievijas, Itālijas, Rumānijas, Francijas, Austrijas, Lielbritānijas, Ēģiptes un citām zemēm.