Darbiniekiem
Pētniecība
removingties.lv
Sociālā antropoloģija

Trīs gadu garumā (līdz 2024. gada izskaņai) Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sociālantropologi īstenos Latvijas Zinātnes padomes (LZP) finansēto projektu Attiecības kustībā: tuvniecība mūsdienu mobilajos darba režīmos.

Asoc. prof. Klāva Sedlenieka vadībā jau pieredzējuši sociālantropologi kopā ar maģistrantūras un doktorantūras studentiem pētīs, kā cilvēku daļēji pastāvīga darba mobilitāte jeb pārcelšanās darba dēļ no valsts uz valsti ietekmē viņu fundamentāli svarīgās attiecības. Iegūtie rezultāti ļaus bagātināt teoriju un sniegt praktiskus ieteikumus darba vides uzlabojumiem.

“Cilvēkiem vienmēr ir bijis svarīgi veidot un uzturēt attiecības gan ar saviem radiniekiem, gan ar draugiem. Tajā pašā laikā

mūsdienu globālajos apstākļos ir profesijas, kurās tiek sagaidīta darba vietas un attiecīgi arī valsts maiņa, kas rada saspīlējumus cilvēka privātajā dzīvē.

Šāda veida mobilitātei ir pakļauti gan zinātnieki, gan diplomātiskajā un militārajā dienestā strādājošie. Pētījumā esam iecerējuši izpētīt šo divu būtisko cilvēka dzīves jomu mijiedarbību, koncentrējoties uz augsti kvalificētu migrantu radinieku tīkliem, kuri savā profesionālajā dzīvē ir pakļauti periodiskai, daļēji pastāvīgai starptautiskai mobilitātei,” norāda projekta vadītājs asoc. prof. Klāvs Sedlenieks.

depositphotos_184375060_xl.jpg

Kopā ar asoc. prof. K. Sedlenieku projektā darbosies jau pieredzējušās pētnieces Ieva Puzo un Aija Lulle, kā arī doktorantūras un maģistrantūras studentes Diāna Kiščenko, Aija Siliņa un Liene Rācene. Pētījumam piesaistīti izcili zinātniskie eksperti, kuri darbosies konsultatīvajā padomē: viens no zināmākajiem mūsdienu sociālantropologiem prof. Tomass Hillans Ēriksens (Thomas Hyllan Eriksen), Oksfordas Universitātes asoc. prof. Dace Dzenovska un RSU zinātņu prorektore Agrita Kiopa.

Projektu Attiecības kustībā: tuvniecība mūsdienu mobilajos darba režīmos (projekta numurs lzp-2021/1-0213) finansē LZP programmā Fundamentālie un lietišķie pētījumu projekti. Pērn izsludinātajā atklātajā konkursā tika saņemts rekordliels pieteikumu skaits – 579 iesniegumi, no kuriem finansējumu saņēma 76 pētījumu projekti, bet sociālo zinātņu kategorijā – tikai septiņi.

“Projektu zinātnisko kvalitāti izvērtēja gan Latvijas, gan ārvalstu eksperti, un jāvārds finansējumam apliecina sociālās antropoloģijas lielo nozīmi RSU sociālo zinātņu nozarē,”

uzsver projekta vadītājs asoc. prof. Klāvs Sedlenieks. Papildus pētījuma projektam sociālantropoloģijā finansējums apstiprināts vēl pieciem RSU pētnieku virzītiem projektiem.
Lasīt par projektiem plašāk

Kā norāda LZP, programma Fundamentālie un lietišķie pētījumu projekti vērsta uz zinātnisko izcilību, un tās mērķis ir radīt jaunas zināšanas un tehnoloģiskās atziņas visās zinātņu nozaru grupās – dabaszinātnēs, inženierzinātnēs un tehnoloģijās, medicīnas un veselības zinātnēs, lauksaimniecības, meža un veterinārajās zinātnēs, sociālajās zinātnēs, humanitārajās un mākslas zinātnēs.

Plašāk par pētījumu Attiecības kustībā: tuvniecība mūsdienu mobilajos darba režīmos lasāms projekta mājaslapā www.removingties.lv.