Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība

Lihtenšteinas Universitātē rektors Markusa Jēgera (Markus Jäger) un Studiju departamenta vadītājs Andresa Volfruma (Andres Wolfrum) mobilitātes nedēļas ietvarā 23. oktobrī sagaidīja un sveica viesus no Rīgas Stradiņa universitātes Statistikas mācību laboratorijas (Latvija), Prāgas Ekonomikas un biznesa universitātes (Čehija), Mātes Terēzes universitātes (Ziemeļmaķedonija), Ardi Universitātes (Tanzānija), Kozminska Universitātes (Polija) un Vestindijas Universitātes (Trinidada un Tobago).

eea_grants4x_3.png

Starptautiskā sadarbības departamenta direktore Mirjana Šedlere (Mirjana Schädler) mūs iepazīstināja ar Lihtenšteinas Universitātes piedāvātajām studiju iespējām bakalaura, maģistra un doktora studiju programmā arhitektūras, ekonomikas, informācijas sistēmas jomās, kā arī interesantiem faktiem par Lihtenšteinas kultūru un tradīcijām. Mobilitātes nedēļas dalībniekiem bija iespēja uzklausīt pārstāvju sagatavotās prezentācijas un aplūkot Lihtenšteinas Universitātes kompleksa telpas.

Nākamajā dienā Lihtenšteinas Universitātes profesors, Hilti datu un lietojumprogrammu drošības katedras vadītāja Pāvela Laskova (Pavel Laskov) lekcija Kiberdrošība. Vai mēs varam uzticēties mākslīgajam intelektam? izraisīja diskusiju, par datu patieso vērtību mūsdienu ekonomikā, sabiedrībā, studiju procesā, kā arī mākslīgā intelekta izmantošana drošības un drošības lietotāju programmu izstrādē.

Vēlāk Lihtenšteinas Nacionālā muzeja apmeklējums gida pavadībā bija iespēja iepazīt aizraujošo Lihtenšteinas vēsturi, kultūru un neparasti daudzveidīgo dabu. Nepiespiestā atmosfērā vakars turpinājās ar tradicionālām vakariņām, baudot nacionālos ēdienus, un tuvāk iepazīstot mobilitātes nedēļas dalībniekus.
Nākamajā dienā Arhitektūras un plānošanas institūta lektora un arhitekta Alberto Alesi (Alberto Alessi) lekcija Pārstrāde sniedza ieskatu būvniecības vēstures tradīcijās Rietumeiropā, dažādu būvmateriālu pārstrādi un iekļaušanu mūsdienu arhitektūrā, kā arī dalībnieki tika iepazīstināti ar projektiem, kuros piedalījušies un izstrādājuši arhitektūras programmas studējošie. Pēc lekcijas mobilitātes nedēļas dalībnieki varēja piedalīties ēnošanā, apmeklēt sevis izraudzīto struktūrvienību un vērot interesējošo pārstāvju darba ikdienu.

Mobilitātes dalībnieki viesojās dibinātāja Franko Bargeces (Franko Bargeze) start-up uzņēmumā NutriFly, kas pārstrādā melno kareivju mušu kāpurus, piemērojot tos lauksamniecības nozarē un izstrādājot dzīvnieku pārtikas barībā, tādejādi padarot dzīvnieku barošanās veidu ilgtspējīgāku.

Vēlāk starp Lihtenšteinas Universitātes studentiem, darbiniekiem un mobilitātes viesiem tika īstenotas ātrās tikšanās jeb speed-dating, kuru laikā neformālā vidē bija iespēja saliedēties un izveidot jaunus kontaktus turpmākai sadarbības veidošanai.

Mobilitātes viesi tālāk devās uz Šānas Nodarbinātības centru cilvēkiem ar īpašām vajadzībām (Heilpädagogisches Zentrum des Fürstentums Liechtenstein), kas vada ārstnieciskās izglītības centru, skolu, terapiju, sešas dažādas darbnīcas, kā arī nodrošina mājokļus centra klientiem vairāk kā astoņās administrācijas zonās Lihtenšteinā. Nodarbinātības centrs cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir Lihtenšteinā un reģionā atzīta un novērtēta iestāde, kas atbalsta un rūpējas par cilvēkiem ar viegliem līdz smagiem kognitīviem, psiholoģiskiem traucējumiem visos dzīves posmos.

Mobilitātes nedēļas noslēgumā ar lekciju Nākotnes pensiju pietiekamība – salīdzinājums starp valstīm uzstājās Lihtenšteinas Universitātes asociētā profesore Taņa Kirna (Tanja Kirn), aplūkojot standarta simulācijas modeļus, lai parādītu sieviešu ierasto izvēļu ietekmi uz pensijas pabalstu, salīdzinot pētījuma datus starp valstīm, kā Beļģija, Portugāle, Slovēnija, Luksemburga un Lihtenšteina. Pēc lekcijas viesiem bija sarūpēta ekskursija un kafijas degustācija Demmel Kaffee grauzdētavā, kuru vadīja tās īpašnieks Peters Demels (Peter Demmel), iepazīstinot ar kafijas un pupiņu grauzdēšanas vēsturi.

Mobilitātes ietvaros tika pārspriesti līdzšinējie zinātniskie pētījumi un kā tos varētu attīstīt tālāk, kā arī pārrunātās turpmākās sadarbības iespējas gan potenciālo projektu, gan publikāciju ietvaros. Pārrunāta pētījuma SHARE gaita un specifiskie datu analīzes aspekti, tostarp pārspriesta asociētās profesores T. Kirnas studentes maģistra darba analīze un efektīvākie risinājumi, lai veiktu uz SHARE datiem balstītu datu analīzi. Vizīte Lihtenšteinas universitātē sniedza iespēju iepazīt pētniekus, veicināt zināšanu pārnesi pētniecības jomā un izveidot iestrādnes turpmākās sadarbības veicināšanai, kā arī paplašināt partneru loku novecošanās jautājumu izpētē.

Projektā Veselīgas novecošanas, labklājības un sociālās drošības veicināšana paredzēta zinātniskā, administratīvā personāla, kā arī studentu mobilitāte, lai kopīgi ar partneruniversitātēm izstrādātu zinātnisko projektu pieteikumus par novecošanu un dalītos pieredzē par iespējamiem risinājumiem, paplašinot universitātēs piedāvāto kursu izvēli. EEZ mobilitātes projekta ietvaros rudens semestrī plānotas divu doktorantūras studenšu trīs mēnešu mobilitātes vizītes Islandes Universitātē un vairāku RSU darbinieku atbildes vizītes Islandes Universitātē un Lihtenšteinas Universitātē.