Pārlekt uz galveno saturu
Zobārstniecība, mutes medicīna

RSU Stomatoloģijas institūts (SI) izstrādājis fluorīdu lietošanas vadlīnijas, kas nozīmīgas Latvijas zobārstiem un sabiedrībai kopumā. "Vadlīniju mērķis ir informēt, kādi ir fluorīdus saturošie līdzekļi, piemēram, zobu pastas, un to lietošanas metodes un kuras no tām ir efektīvas. Turklāt ir būtiski šīs vadlīnijas ieviest kariesa profilakses programmās un ievērot pacientu aprūpē,” informē viena no vadlīniju autorēm, RSU Stomatoloģijas fakultātes Zobu higiēnistu akadēmiskās skolas pārstāve Ilze Maldupa, piebilstot, ka jauno vadlīniju ieviešana praksē ievērojami samazinās kariesa izplatību Latvijā.

Ieviešot vadlīnijas praksē, sabiedrībai būs trīs būtiski ieguvumi:

  • samazināsies kariesa izplatība un intensitāte;
  • tiks ietaupīti valsts finanšu līdzekļi, kas tiek lietoti zobu ārstēšanai;
  • samazināsies mācību un darba stundu kāvējums, proti, laiks, kas tiek veltīts zobu ārstēšanai. Tas kopumā paaugstinātu darba ražīgumu un IKP.

„Veidojot vadlīniju dokumentu, tika ievēroti divi galvenie principi. Pirmkārt, zinātniskais pamatojums, līdz ar to vadlīnijās ir iekļauta tikai uz pierādījumiem balstīta informācija par fluorīdus saturošu līdzekļu, piemēram, zobu pastu, mutes skalojamo līdzekļu, gēlu, laku, fluorizēta ūdens u. c. lietošanu kariesa profilaksē un ārstēšanā. Otrkārt, vienkāršība – teksts izstrādāts vienkāršā un viegli uztveramā valodā, skaidri definētas rekomendācijas, piemēram, ir iekļauts shematisks algoritms profesionāļiem par fluorīdu līdzekļu izvēli un attēli par nepieciešamās zobu pastas daudzumu dažādos vecumos,” skaidro I. Maldupa, uzsverot, ka, precīzi ievērojot rekomendētās devas bērniem līdz sešu gadu vecumam, var novērst potenciālos riskus fluora pārdozēšanā.

Kā norāda I. Maldupa, jau vairāku gadu garumā tika plānots Latvijā izdot oficiālas vadlīnijas par fluorīdu lietošanu mutes veselības veicināšanai. „Tika apsvērta iespēja adaptēt citu valstu vadlīnijas vai veidot jaunas – tieši Latvijas situācijai atbilstošas. Rezultātā tomēr tapis jauns, īpaši Latvijai izstrādāts dokuments.”

Vadlīnijas izstrādājušas RSU SI un RSU Stomatoloģijas fakultātes vadošie ārsti – Ilze Maldupa, Anda Brinkmane un Egita Senakola, bet satura starptautisku atpazīstamību nodrošināja Čīles Dienvidu universitātes asociētā profesora, daudzu starptautisku publikāciju autora un neskaitāmu starptautisku zobārstniecības žurnālu recenzenta Serhio Uribes (Sergio Uribe) padomi, kā arī zobārste, kurai ir pieredze darbā gan Venecuēlā, gan ASV, – Karīna Krūmiņa.

Fluorīdu lietošanas vadlīnijas apstiprinājusi Latvijas Zobārstu asociācija.

Vadlīnijas