Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Starptautiski atzītu sociālantropologu atvērtajās vieslekcijās 17. un 18. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) ikvienam interesentam būs iespējams detalizētāk izzināt valsts un radniecības mijiedarbību.

Ceturtdien, 17. oktobrī, plkst. 11.15 ar stāstījumu Valsts, radniecība un aprūpe antropoloģiskā skatījumā (State, Kinship, Care: An Anthropological Perspective) uzstāsies Vīnes Universitātes profesore Tatjana Tēlena (Tatjana Thelen). Savā lekcijā viņa analizēs ciešo saikni starp valsti, radniecību un aprūpi, parādot, ka ne tikai valsts ietekmē radniecību, bet arī radniecība veido politiskās struktūras. "Šogad oktobrī Austrijā ieradās pirmie divi tā sauktie Islāma valsts bērni. Viņu māte – austriete – tika nošķirta no bērniem un kara laikā pazuda bez vēsts. Pēc DNS analīžu veikšanas bērniem tika piešķirta Austrijas pilsonība, un viņi tika nodoti vecmammas no mātes puses apgādībā. Šis ir tikai viens no daudziem nesenajiem piemēriem, kas ilustrē ciešo saikni starp valsti, radniecību un aprūpi," norāda prof. Tatjana Tēlena. Lekcijas norise: RSU centrālajā ēkā Dzirciema ielā 16, G korpusa 201. telpā.

Savukārt piektdien, 18.oktobrī, plkst. 9.30 notiks Berlīnes Brīvās universitātes vecākā lektora Tomasa Citelmana (Thomas Zitelmann) atvērtā lekcija Valstiskums, politika, radniecība: Etiopijas pētnieka skats uz antropoloģijas tradīciju, tendenču un modes gadsimtu (Statehood, Politics and Kinship: An Ethiopianist Perspective on a Long Century of Traditions, Trends and Fashions in Anthropology). Šajā lekcijā viņš vēsturiskā skatījumā stāstīs par to, kā sociālās antropoloģijas pētnieki gadsimta garumā tvēruši un tver radniecības, politikas un valsts veidošanās krustpunktu. Norises vieta: B korpusa 203. telpā.

Valsts koncepts aizvadīto gadu laikā bijis RSU antropologu pētniecisko interešu fokusā – tas pētīts gan ES pētniecības un inovāciju programmas HORIZON 2020 ietvaros, kad starptautiskā komandā vētīta plaisas mazināšana starp formālajām un neformālajām institūcijām Balkānos, gan Latvijas Zinātnes padomes finansētajā projektā RELATE.LV, kas pēta mijiedarbību starp radniecību (biosociālo saikni) un valsts īstenošanas praksēm Latvijā.

Vīnes Universitātes un Berlīnes Brīvās universitātes pētnieku vizīte un vieslekcijas RSU notiek projekta RELATE.LV un Baltijas Antropoloģijas doktorantūras (Baltic Anthropology Graduate School) ietvaros. Vieslekcijas rīko RSU maģistra studiju programmas Sociālā antropoloģija mācībspēki. Lekcijas notiks angļu valodā; iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama.

Plašāka informācija par abām vieslekcijām skatāma RSU mājaslapā:
bit.ly/RSU_17_oktobris un bit.ly/RSU_18_oktobris