Pārlekt uz galveno saturu

Antibakteriālu autologu fibrīna matricu izstrāde mutes, sejas un žokļu ķirurģijai

Projekta/līguma nr.
lzp-2020/1-0054
Projekta finansējums
90 107,00 EUR
Projekta vadītājs
doc. Ilze Šalma, Arita Dubņika
Projekta īstenošana
01.01.2021. - 31.12.2023.

Mērķis

Mutes, sejas un žokļu kaulos var veidoties audzēji, iekaisumi, iedzimtas slimības, kā arī novērojams augsts traumatisms, ko parasti ārstē ar ķirurģiskām operācijām. Infekcijas ķirurģiskās vietās ir otras visbiežāk izplatītās infekcijas, ko iegūst slimnīcā. MATRI-X projekta mērķis ir izveidot jaunas klindamicīna un autologu augšanas faktoru kontrolētas piegādes sistēmas, kas veidotas uz jūras polisaharīdu un autologas trombocītu bagāta fibrīna (PRF) matricas bāzes, vienlaikus nodrošinot profilaktisku ārstēšanu ar antibiotikām un audu reģenerāciju.

Apraksts

Projekta ietvaros izvēlētas plaša spektra antibiotikas – klindamicīns un polisaharīdi – fukoidāns un hitosāns MATRI-X tiks pētītas jaunizveidoto sistēmu fizikāli-ķīmiskās īpašības un antibakteriālā aktivitāte pret baktērijām, kas iegūtas no klīniskiem pacientu paraugiem.

Projekta tematika pilnībā atbilst Latvijas prioritārajiem zinātnes virzieniem, piemēram, sabiedrības veselība. Projekta rezultātiem ir potenciāls pārnesei no laboratorijas uz komerciālu augstas pievienotās vērtības biomedicīnas produktu (sākot no TRL2 līdz TRL4). Pētījuma rezultāti pozitīvi ietekmēs Latvijas tautsaimniecību un sabiedrības veselības sektoru, veicinot ilgtspējīgu mūsdienīgu veselības aprūpes sistēmu un uzlabojot dzīves kvalitāti pacientiem, kuri cieš no audu defektiem.