Ar cilvēka papilomas vīrusa genomu saistītās korelācijas ar dzemdes kakla audzēju un vēža slimības progresēšanu un atbildes reakciju uz ārstēšanu

Projekta/līguma nr.
lzp-2021/1-0484
Projekta finansējums
299 999,70 EUR
Projekta vadītājs
Maria Issagouliantis
Projekta īstenošana
03.01.2022. - 30.12.2024.

Projekta mērķis ir genotipēt cilvēka papilomas vīrusu ar augstu kancerogēno risku veselā un slimā dzemdes kaklā un noteikt izplatītos genotipus, raksturot dominējošo celmu evolūciju, epitopisko dreifu un saimnieka DNS bojājumus cilvēka papilomas vīrusa integrācijas dēļ.

Apraksts

Projekta rezultāti ļaus uzlabot ar cilvēka papilomas vīrusu (HPV) saistīto vēža saslimšanu diagnostiku agrīnās stadijās, pielietojot personalizētas medicīnas pieeju. Tas palielinās skarto personu veselo gadu skaitu, saglabās reproduktīvo potenciālu un uzlabos kopējo dzīves kvalitāti un produktīvo ieguldījumu sabiedrībā. Neskatoties uz vakcinācijas pieejamību, vēzi izraisošais HPV vīruss paliek par nopietno sabiedrības veselības problēmu gan visā pasaulē gan Latvijā. Latvija joprojām reģistrē 32,5 dzemdes kakla vēža saslimšanas gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, kas norāda uz pašreizējo profilakses pasākumu nepietiekamību un pieprasa padziļināt HPV patoģenēzes analīzi.

Iespējamie risinājumi

1. Noteikt izplatītus vēzi izraisošo HPV genotipus, kas ļaus piemērot HPV testus augsta riska pacientu noteikšanai.
  2. Noteikt slimības gaitu ietekmējošo HPV mutācijas variantus, kas ļaus nodrošināt prognostiskos instrumentus pacientu personalizētai uzraudzībai.
  3. Noteikt pacientu genomā integrētus HPV genomus, kas var kalpot par agrīno marķieri nosliecei uz vēza attīstību.

Projektā tiks iesaistīti Rīgas Stradiņa universitātes doktoranti un Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas rezidenti.