Pārlekt uz galveno saturu

Ārstniecības augu ekstraktus saturoša pretparazitārā fitolīdzekļa izstrāde

Projekta/līguma nr.
18-00-A01620-000028
Projekta finansējums
17 647,80 EUR, Projekta kopējais finansējums ir 99850,00 EUR, tai skaitā Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai 89 865,00 EUR.
Projekta finansējums par RSU aktivitātēm 17647,80 EUR, tai skaitā publiskais līdzfinansējums 15883,02 EUR un RSU līdzfinansējums 1764,78 EUR.
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.04.2019. - 31.05.2023.

Mērķis

Izstrādāt jaunus, inovatīvus fitopreperātus, kas iegūti no Latvijas florai raksturīgo augu ekstraktiem lauksaimniecības praksē biežāk sastopamo atgremotājdzīvnieku gremošanas sistēmas parazītu strongilīdu kontrolei.

Apraksts

Projekta galvenais ieguvums ir, sadarbojoties lauksaimniecības organizācijām, dzīvnieku audzētājiem un starpnozaru pētniekiem, izpētīt un ieviest praksē zinātniski pierādītus, bioloģiskus, dzīvniekam un videi nekaitīgus fitopreperātus no Latvijā augošiem ārstnieciskiem augiem paredzētus parazitožu kontrolei.

Latvijā gremošanas sistēmas strongilīdu invāzijas aitu un kazu ganāmpulkos ir liela problēma, un invāzijas ekstensitāte atsevišķos ganāmpūlkos sasniedz pat 70%- 80%. Saslimšana raksturojas ar vairāk vai mazāk izteiktu diareju, dzīvnieku novājēšanu, samazinās to produktivitāte. Slimībai attīstoties aitām novēro anēmiju, zemžokļa tūskas un nereti arī dzīvnieku nobeigšanos.

Augstas invāzijas gadījumos no dzīvniekiem iegūtais piena un gaļas produkcijas daudzums samazinās pat par 50-70 %. Šo parazītu kontrole ir būstiska gan no dzīvnieku labturības un ganāmpulka veselības viedokļa, gan ekonomiskā viedokļa. Latvijas tirgū pieejamo pretparazitāro medikamentu piedāvājums ir nepietiekams. Neievērojot zāļu lietošanas nosacījumus, pastāv liels risks gremošanas sistēmas strongilīdiem izveidot rezistenci pret medikamentiem.

Jaunizveidotie fitopreperātu ekstrakti būtu parazītu faunai jauni, nezināmi bioloģiski aktīvo vielu kompleksi, kas saturētu vairākas, sarežģītas bioloģiski aktīvās vielas ar zemu rezistences veidošanās risku. Fitoterapeitisko līdzekļu pielietošana mazinātu potenciālos ekonomiskos zaudējumus, kas saistīti ar komerciāli pieejamo farmakoloģisko zāļu dārdzību. Jāatzīmē arī izdevumi, kas saistās ar produkcijas realizācijas ierobežojumiem dēļ zāļu ilgstošā izdalīšanās perioda. 

Rezultātā tiks izstrādāta jauna, zinātniski pierādīta bioloģiski aktīva fitopreperāta izejviela ar pretparazitāru ietekmi, kas paredzēta parazītu kontrolei.

Projekta partneri

Projekts tiek realizēts partnerībā:

vadošais partneris – Latvijas Lauksaimniecības universitāte

Projekta partneri:

  • Rīgas Stradiņa universitāte;
  • SIA Veterinārmedicīnas Izglītības Centrs;
  • SIA Mikaitas;
  • biedrība Latvijas aitu audzētāju asociācija.

Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē.