Biomarķieru atlase ME/HNS pacientu stratifikācijai un ārstēšanas uzraudzībai / optimizēšanai

Projekta/līguma nr.
lzp-2019/1-0380
Projekta finansējums
300 000,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
02.01.2020. - 30.06.2023.

Pētījuma mērķis ir pārbaudīt asins seruma biomarķieru diagnostiko potenciālu atkarībā no vīrusu (HHV-6, HHV-7, B19) infekcijas marķieru esamības vai neesamības, tieši salīdzinot ME/HNS gadījumus ar veselām kontrolēm, un pielietojot klīniskās testēšanas un patoloģijas rezultātus modeļa atpazīšanas algoritmā “izlases mežs” (RF), lai paplašinātu ME/HNS pacientu stratifikācijā izmantojamo marķieru klāstu.

Apraksts

Ilgtermiņa mērķis ir, izmatojot rutīnas testēšanas datus, izstrādāt vienkāršākus diagnostikas rīkus/pieejas, lai palīdzētu veselības aprūpes speciālistiem diagnosticēt ME/HNS un uzraudzīt/optimizēt terapeitiskās pieejas. Seruma biomarķieru diagnostikā potenciāla pārbaude gan individuāli, gan kombinācijā ar vīrusu infekcijas marķieriem ļaus stratificēt ME/HNS pacientus un meklēt piemērotu terapiju, kā arī novērtēt tās efektivitāti. Izmeklēšana, nosakot simptomu smagumu, ļaus arī stratificēt ME/HNS slimnieku kopu grupās ar vieglu vai smagu slimības gaitu. Mēs uzskatām, ka ME/HNS pacientu kohorta var iedalīt vairākās grupās/apakšgrupās, no kurām viena ir grupa/apakšgrupa ar primāru autoimūno etioloģiju, otra – vīrusu infekcijas izraisīta. Grupai / apakšgrupai, ko izraisījusi vīrusu infekcija varētu būt arī autoimunitātes marķieri. Ir iespējams atrast autoimunitātes marķieru kopu, kas norādītu uz ME/HNS, īpaši vēlāk pēc slimības parādīšanās. Tāpat pastāv iespēja atrast marķieru kopu, kas ļautu iedalīt ME/HNS pacientus atbilstoši patomehānismam un arī klīnisko izpausmju smagumam.

Projekta komanda

• Modra Murovska, asoc. profesore, FLP projekta vadītāja, RSU vadošā pētniece, Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta direktore
  • Uldis Berķis, RSU vadošais pētnieks
  • Šimons Svirskis, RSU vadošais pētnieks
  • Angelika Krūmiņa, profesore, RSU Infektoloģijas katedra
  • Diāna Arāja, doktora grāda pretendente
  • Sabīne Grāvelsiņa, doktora grāda pretendente
  • Anda Vilmane, doktora grāda pretendente
  • Katrīne Vecvagare, studente
  • Irina Maksimova, vecākā laborante

20200908_140912_1.jpg

20200908_141703_3.jpg

Saistītās ziņas

Konference "Common strategy on research of ME/CFS"

2020. gada martā Rīgas Stradiņa universitātē notika COST akcijas CA15111 Mialģiskā encefalomielīta / hroniskā noguruma sindroma (ME/HNS) Eiropas pētnieciskais tīkls noslēguma konference Common strategy on research of ME/CFS.

COST akcijas CA15111 ietvaros ir izveidots Eiropas pētniecības tīkls no 22 valstu zinātniekiem, kuri nodarbojas ar dažādiem mialģiskā encefalomielīta / hroniskā noguruma sindroma (ME / HNS) izpētes aspektiem. Noslēguma konferences dalībnieki tika iepazīstināti ar galvenajiem pētniecības tīklā veiktā darba rezultātiem, jaunākajiem sasniegumiem un nākotnes perspektīvām šajā jomā, konferencē izplatītas un apmainītas zinātniskās atziņas par ME / HNS, tādējādi nodrošinot iespēju tālākai sadarbībai šajā pētniecības jomā.

Zinātniskā programma aptvēra visu COST akcijas CA15111 pētnieciskā darba struktūru un sesijās tika atspoguļotas darba grupu tēmas: ME / HNS epidemioloģija, ME / HNS biomarķieri, ME / HNS sociālekonomika un ME / HNS klīniskie pētījumi.

Tēzes un prezentācijas

Publicētie raksti

• Estévez-López F, Mudie K, Wang-Steverding X, Bakken IJ, Ivanovs A, Castro-Marrero J, Nacul L, Alegre J, Zalewski P, Słomko J, Bolle Strand E, Pheby D, Shikova E, Lorusso L, Capelli E, Sekulic S, Scheibenbogen C, Sepúlveda N, Murovska M, Lacerda E Systematic Review of the Epidemiological Burden of Myalgic Encephalomyelitis/Chronic Fatigue Syndrome Across Europe: Current Evidence and EUROMENE Research Recommendations for Epidemiology. J Clin Med. 2020 May; 9(5): 1557.  doi: 10.3390/jcm9051557
  • Zalewski P, Kujawski S, Tudorowska M, Morten K,  Tafil-Klawe M, Klawe JJ,  Strong J, Estévez-López F, Murovska M, Julia L. Newton JL, the European Network on ME/CFS (EUROMENE). The Impact of a Structured Exercise Programme upon Cognitive Function in Chronic Fatigue Syndrome Patients. Brain Sci. 2020 Jan; 10(1): 4.   doi: 10.3390/brainsci10010004