Cilvēka herpesvīrusa-6 infekcijas un alkohola atkarības loma neiroiekaisuma attīstībā

Projekta/līguma nr.
lzp-2020/2-0069
Projekta finansējums
100 389,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.12.2020. - 31.12.2021.

Projekta galvenais mērķis ir noteikt cilvēka herpesvīrusa-6 (HHV-6) klātbūtni un tā mērķa šūnu izplatību hronisku alkoholiķu smadzenēs, lai noteiktu, vai audu iekaisuma reakciju alkohola atkarības gadījumā palielina HHV-6 infekcija, vai otrādi – iekaisumu, ko izraisa HHV-6, pastiprina alkohola lietošana.

Apraksts

Alkohola lietošana rada augstu saslimstības un mirstības risku visā pasaulē. Hroniska alkohola lietošana ietekmē dažādus orgānus, un centrālā nervu sistēma (CNS) ir īpaši neaizsargāta pret alkohola izraisītām izmaiņām. Lai gan ir zināms, ka alkoholam piemīt vazoaktīvas īpašības, līdzšinējos pētījumos nav pētīta saistība starp izmainīto asins-smadzeņu barjeras caurlaidību un integritāti, kas ir būtiska limfotropo vīrusu infekciju izplatībai. Arī neiroiekaisuma izcelsme alkohola atkarības gadījumos vēl nav pilnībā izskaidrota. Cilvēka herpesvīruss-6 (HHV-6) ir neirotrops vīruss, kas pēc primāras inficēšanās var saglabāties persistentas infekcijas formā asimptomātiski visa mūža garumā, taču tas arī tiek saistīts ar plašu CNS slimību spektru. Neraugoties uz pašreizējām zināšanām, nav pilnībā noskaidrotas ne visvairāk skarto smadzeņu zonas, ne smadzeņu mikrovides loma HHV-6 infekcijas izraisītajās neiroloģiskajās saslimšanās. Iepriekšējos pētījumos mēs esam parādījuši izmaiņas cilvēka ožas ceļos, kas saistītas ar HHV-6 infekciju encefalopātijas gadījumā. Plašākas iespējas iegūt datus par HHV-6 izplatību varēs iegūt, izmantojot modernas molekulārās viroloģijas un morfoloģijas tehnoloģijas.