Pārlekt uz galveno saturu

Energonabadzības mazināšana ar inovatīviem risinājumiem

Projekta/līguma nr.
lzp-2023/1-0214
Projekta finansējums
300 000,00 EUR
Projekta vadītājs
doc. Karina Palkova, Dr. sc. ing., prof. Laila Zemīte (RTU)
Projekta īstenošana
01.01.2024. - 31.12.2026.

Mērķis

Projekta mērķis ir izvērtēt un ieteikt risinājumus elektroenerģijas sistēmu pārejai, kas var mazināt enerģētisko nabadzību. Mērķis ir sasniedzams, palielinot atjaunojamās enerģijas īpatsvaru, veicinot plašāku efektivitāti un samazinot elektroenerģijas izmaksas. Analīzē tiks ņemti vērā dažādi sociālie, juridiskie, politiskie, tehniskie, ekonomiskie un vides aspekti, lai ieviestu ilgtspējīgus risinājumus, kas var efektīvi samazināt nabadzības līmeni.

Apraksts

Ekonomiskās nestabilitātes rezultātā enerģijas cenas strauji paaugstinās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, tostarp Latvijā, palielinot enerģijas nabadzības risku. Šī parādība veido negatīvu ietekmi ne tikai uz sabiedrības labklājības un pieejamo ienākumu samazināšanos, bet arī uz sabiedrības veselības stāvokli. Tomēr ES ātrais enerģijas pārejas un dekarbonizācijas process sniedz iespēju mazināt un novērst enerģijas nabadzību, nodrošinot videi draudzīgas un ekonomiski izdevīgas enerģijas risinājumus, kas ir pieejami enerģijas ražošanai, pārvadīšanai, sadalīšanai, uzglabāšanai un patēriņam. Šis projekts vērsts uz šo pārejas risinājumu novērtēšanu, lai samazinātu enerģijas izmaksas patērētājiem. Lai to panāktu, citu valstu pieredze, labās prakses un atbalsta mehānismi tiks apkopoti un novērtēti dažādos aspektos, lai piedāvātu izmantojamus risinājumus enerģijas nabadzības problēmas risināšanai.

Atrastie risinājumi tiks analizēti un pielāgoti Latvijas enerģijas nozarei, sniedzot ieteikumus tehnikas, sociālās, ekonomiskās, vides un juridiskās organizācijas jomās, lai samazinātu enerģijas nabadzības līmeni un novērstu tā pieaugumu valstī.

Galu galā šis projekts cenšas atrast ilgtspējīgus risinājumus, kas ne tikai samazina enerģijas nabadzību, bet arī veicina sabiedrības veselību un labklājību.
Projekta mērķgrupas ir pētnieki, tehnoloģiju uzņēmumi, vietējās kopienas un sabiedrības locekļi, lēmuma pieņēmēji un enerģētikas nozares pārstāvji.

Sasniedzamie rezultāti

Pētījuma rezultāti tiks atspoguļoti oriģinālajos zinātniskajos rakstos datubāzē Web of Science vai SCOPUS iekļautajos žurnālos, kā arī starptautiskajās zinātniskajās konferencēs. Tiks veidota starpdisciplināra pētnieku un nozares speciālistu sadarbība ar mērķi izstrādāt rekomendācijas pārvaldības risinājumiem veselības aprūpes sektorā. Pētījuma rezultāti tiks izmantoti nākamo pētniecības projektu izstrādei. Pētījumā tiks iesaistīti studējošie, kuri izstrādās un aizstāvēs maģistra darbus.

Projekta uzdevumi

  • Visaptverošs elektroenerģijas nabadzības novērtējums: pašreizējais stāvoklis, nākotnes tendences un tiesiskais regulējums nacionālā, reģionālā līmenī ES un Latvijā
  • Vispusīgs novērtējums par ilgtspējīgiem tehniskiem risinājumiem efektivitātes un izmaksu efektivitātes uzlabošana
  • Finansiālā atbalsta mehānismu novērtējums elektroenerģijas nabadzības mazināšanai un efektīvu atbalsta shēmu izstrādē
  • Priekšlikumu izstrāde iekļaujošai un taisnīgai elektroenerģijas pārejai
  • Efektīvu risinājumu atkārtotas izmantošanas veicināšana un politikas ieteikumu izstrāde

Projekta izpildītāji

RSU

PhD Karina Palkova
Dr. iur. Juris Radzevičs
Bac. iur. Elīna Veispale

RTU

Dr. sc. ing. Laila Zemīte