Multidimensionāla mehānistiska transspinālās līdzstrāvas stimulācijas izpēte motoro neironu slimībā (DC4MND)

Projekta/līguma nr.
ES RTD/2023/18
Projekta finansējums
1 040 278,00 EUR, no kura RSU budžets 299 788,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.06.2023. - 31.05.2026.

Projekta galvenais mērķis ir identificēt biofizikālos, elektrofizioloģiskos un šūnu bioloģiskos komponentus, kas atbildīgi par transspinālās līdzstrāvas stimulācijas (tsLSS) ietekmi uz neironu un glijas apakšpopulācijām un muguras smadzeņu signālceļiem visievērojamākajā motoro neironu slimībā – amiotrofiskajā laterālajā sklerozē (ALS).

Apraksts

Transspināla līdzstrāvas stimulācija (tsLSS) ir moderna neinvazīva neiromodulācijas metode ar unikālu spēju nodrošināt nefarmakoloģisku, drošu un rentablu ārstēšanu vairākos neirodeģeneratīvos apstākļos. DC4MND konsorcija mērķis ir atšifrēt biofizikālos, elektrofizioloģiskos un šūnu bioloģiskos komponentus, kas ir atbildīgi gan par akūtu, gan hronisku tsLSS ietekmi (ko plāno atklāt mūsu konsorcijs) uz neironu un glijas apakšpopulācijām un muguras smadzeņu signālceļiem. Jo īpaši mēs fokusēsimies uz tsLSS izraisīto efektu mehānismiem visievērojamākajā motoro neironu slimībā – amiotrofiskajā laterālajā sklerozē (ALS), jo ir skaidrs, ka dinamiskas izmaiņas mugurkaula ķēdes uzbudināmībā ir galvenais ALS patoloģiskais mehānisms. Mūsu konsorcijs apvieno gan jaunus, gan pieredzējušus pētniekus, no kuriem katrs ir speciālists savā jomā – elektrofizioloģijā, molekulārajā un šūnu bioloģijā, ģenētikā, matemātiskajā modelēšanā vai bioinformātikā, nodrošinot unikālu prasmju daudzveidību, un ļaujot mums veikt nebijušu holistisku tsLSS mehānismu izpēti. Konsorcija konkrētie mērķi ir: i) izmantojot modelēšanas pieeju, izpētīt, kā tsLSS strāva izplatās in vivo un in vitro, ņemot vērā ģeometriskos un biofizikālos ierobežojumus šajos divos apstākļos; ii) atšifrēt fizioloģiskos un molekulāros mehānismus, kas ir pamatā mugurkaula motoneuronu elektrofizioloģiskā profila izmaiņām pēc tsLSS, izmantojot jaunākos in vivo intracelulāros peles mugurkaula motoneuronu mērījumus, kas apvienoti ar progresīvu ķīmijģenētiku un transkriptoma analīzi; un iii) izpētīt ar gliju saistītos molekulāros mehānismus tsLSS neiromodulācijā, izmantojot šūnu bioloģiju, ķīmijģenētiku un in vitro elektrofizioloģiju. Eksperimentālais darbs tiks veikts ne tikai ALS peļu modeļsistēmās, bet arī cilvēka iPSC motoneuronu-astrocītu kopkultūrās, tādējādi nodrošinot būtisku mūsu pētījuma translācijas aspektu. DC4MND konsorcija spēcīgā komplementaritāte ļaus mums realizēt racionalizētas daudzdimensiju darba pakas, lai nodrošinātu ātru progresu katrā projekta posmā, nodrošinot konsorcija dalībnieku savstarpēju ieguldījumu. Svarīgi, ka mūsu konsorcijs ir ļoti daudzveidīgu ekspertīžu iekļaujošs, dzimumu līdztiesību un internacionalitāti nodrošinošs, veicinot spēcīgu Eiropas integrāciju un datu un prasmju pārnesi. Konsorcija locekļu sadarbība būs ļoti svarīga katrā projekta posmā, un paredzams, ka jauno pētnieku mobilitāte būs viena no galvenajām konsorcija iezīmēm.

Projekta vadošais partneris

• Poznaņas Universitāte, Polija