Pārlekt uz galveno saturu

Starpdisciplinārs pētījums par iekaisuma izraisītu locītavu slimību ietekmi uz neirokognitīvo funkciju

Projekta/līguma nr.
lzp-2018/1-0149
Projekta finansējums
299 589,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
31.08.2018. - 31.08.2021.

Mērķis

Projektā izvirzītais mērķis ir novērtēt saikni starp iekaisuma izraisītu locītavu slimību un neirokognitīvas funkcijas traucējumiem pacientiem ar diagnosticētu artrītu, vienlaicīgi izvērtējot progresējošas neirodeģenerācijas un demences risku.

Apraksts

Groma.jpg

Hroniskas ieilgušas iekaisuma slimības kā, piemēram, locītavu slimības, kuras bieži raksturo tradicionālo ārstēšanas iespēju ierobežotā efektivitāte un augsts invaliditātes pakāpes risks, var veicināt arī centrālās nervu sistēmas bojājumus. Tādēļ ir praktiska nepieciešamība veikt rūpīgu starpnozaru pētījumu, lai pētītu ar iekaisuma locītavu slimību saistītas kognitīvo funkciju izmaiņas un tādējādi savlaicīgi mazinātu vai attālinātu demences risku pacientiem ar artrītu. Pētījumā izvirzīta šāda hipotēze: iekaisuma procesam, kas novērojams artrīta gadījumā, ir tieša saistība ar neirokognitīvo funkciju izmaiņām. Projektā izvirzītais mērķis ir novērtēt saikni starp iekaisuma izraisītu locītavu slimību un neirokognitīvas funkcijas traucējumiem pacientiem ar diagnosticētu artrītu, vienlaicīgi izvērtējot progresējošas neirodeģenerācijas un demences risku.

projekta_komanda_iekaisuma_locitavu_slimibas.PNG

Pētījuma uzdevumi

  1. Novērtēt pacientiem ar iekaisuma izraisītu locītavu slimību locītavu un kognitīvo funkciju izmaiņas, izmantojot instrumentālās, laboratoriskas, morfoloģijas un molekulārās virusoloģijas metodes.
  2. Pārbaudīt kognitīvos domēnus, izmantojot datorizētu novērtējuma skalu, pēc tam veicot anatomiskās un funkcionālās magnētiskās rezonances attēlošanas (MRI un fMRI) analīzi.
  3. Noteikt mehānismus, kas saistīti ar pārveidotām iekaisušām locītavām un šā iekaisuma izraisītu progresējošu neirodeģenerāciju, kas izpaužas kā kognitīvo funkciju traucējumi un demence, klīnisko nozīmi.

Prezentācija par starpdisciplinārā pētījuma par iekaisuma izraisītu locītavu slimību ietekmi uz neirokognitīvo funkciju gaitu

Saistītie raksti

RSU zinātnieki pēta: vai locītavu kaites var veicināt mentālās saslimšanas? (2.03.2020.)

Kā locītavu slimības ietekmē smadzenes? (28.02.2020.)

RSU zinātnieki pētīs iekaisuma izraisītu locītavu slimību ietekmi uz neirokognitīvo funkciju (4.10.2018.)