Zinātniski pamatotu skābpiena produktu izstrāde no bioloģiskā lauksaimniecībā iegūtām izejvielām un to klīniskie pētījumi

Projekta/līguma nr.
19-00-A01612-000009
Projekta finansējums
90 000,00 EUR, Projekta kopējais finansējums ir 468344,84 EUR, tai skaitā Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai 421510,35 EUR.
Projekta finansējums par RSU aktivitātēm 90000,00 EUR, tai skaitā publiskais līdzfinansējums 81000,00 EUR un RSU līdzfinansējums 9000,00 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.10.2019. - 30.06.2022.

Bioloģiskā lauksaimniecībā iegūtā piena sastāva izvērtējums un pārstrāde uzturā nozīmīgos, ar klīniskiem pētījumiem pamatotos skābpiena produktos.

Apraksts

Pētījums ļaus pilnveidot piena produktu ražošanu, arī sasaisti starp pārtikas ražošanas ķēdē iesaistītajiem piena ražotājiem un pārstrādātājiem. Zinātniski pamatotu produktu ražošana ir būtiska priekšrocība, kas var mainīt patērētāju ieradumus, veicinot veselībai nozīmīgu produktu lietošanu.
Projekta rezultātā plānots izstrādāt jaunus skābpiena produktus (jogurtus), izvērtēt esošo produktu uzturvērtību un iespēju to palielināt. Jaunajiem skābpiena produktiem plānots veikt klīniskos pētījumus laboratorijas apstākļos, vērtējot produktu sastāvā esošo baktēriju dzīvotspēju kuņģazarnu trakta simulācijas iekārtā, iegūstot pilnu ainu par pienskābes baktēriju, tostarp probiotisko pārstāvju izturību kuņģa skābes un žultsskābju iedarbībā, spēju tām atgūties no dažādiem stresa faktoriem un vairoties. Izstrādāto produktu paraugiem veiks klīniskos testus, apzinot to ietekmi uz zarnu mikrobiomu un osteoporozes riska mazināšanu dažādām auditorijām.

Mērķa sasniegšanai definētie uzdevumi:
1) bioloģiskā lauksaimniecībā iegūtā piena sastāva, uzturā nozīmīgo uzturvielu un kvalitātes vērtējums;
2) skābpiena produktu (jogurti, ar olbaltumvielām bagātināti skābpiena dzērieni) uzturvērtības izvērtējums un paaugstināšanas iespējas patērētājiem draudzīgos produktos, jaunu produktu izstrāde;
3) skābpiena produktu klīniskie pētījumi (in vitro, in vivo) zinātniski pamatotu skābpiena produktu ražošanai;
4) skābpiena produktu izvērtējums osteoporozes riska mazināšanai.

Projekts tiek realizēts partnerībā:
Vadošais partneris - AS “Tukuma Piens”
Projekta partneri:

• Latvijas Lauksaimniecības Universitāte
  • Rīgas Stradiņa Universitāte
  • Latvijas Diētas un Uztura speciālistu asociācija
  • Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padome
  • SIA “Dižglābas”
  • SIA “Akmeņkalni”

Projekta īstenošanu atbalsta Lauku atbalsta dienests un Zemkopības ministrija.
Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē