Kursa vadītājs:Ilze Bērziņa
Studiju tips:Pilna laika
Līmenis:1. cikla (Bakalaura)
Mērķauditorija:Vadībzinātne; Uzņēmējdarbības vadība; Tirgzinības un reklāma; Politikas zinātne; Socioloģija; Komunikācijas zinātne; Sociālā antropoloģija; Psiholoģija
Valoda:Latviešu
Zinātnes nozare:Politikas zinātne

Kurss iepazīstinās ar cilvēktiesību pamatprincipiem un cilvēktiesību lomu starptautiskajās attiecībās, analizējot starptautiskos cilvēktiesību instrumentus un dokumentus, kā arī starptautisko un reģionālo praksi, cilvēktiesību īstenošanā. Kursa mērķis ir panākt, lai studenti gūtu sapratni par cilvēktiesību pamatprincipiem, kā arī spētu orientēties aktuālajā cilvēktiesību problemātikā, spētu identificēt cilvēktiesību pārkāpumus un pārzinātu galvenos cilvēktiesību uzraudzības un aizsardzības veidus.

Pamatzināšanas politikā un starptautiskajās attiesībās - teorijas, jēdzieni, vēsturiskā attīstība, izpratne par politisko sistēmu, pārvaldības struktūrām un politisko uzvedību gan valsts, gan starptautiskā līmenī.
Globālo problēmu apzināšanās: pašreizējo globālo problēmu, ieskaitot ģeopolitiskos konfliktus, starptautisko sadarbību un globālo pārvaldības mehānismu, izpratne.
Kritiskās domāšanas un analīzes prasmes: spēja kritiski analizēt tekstus, argumentus un politikas, kā arī sintezēt sarežģītu informāciju no daudziem avotiem.
Pētniecības prasmes: pamata pētniecības prasmes, ieskaitot spēju atrast, novērtēt un izmantot informāciju no dažādiem avotiem, piemēram, akadēmiskajiem rakstiem, ziņojumiem un oficiāliem dokumentiem.
Akadēmiskās rakstīšanas un prezentācijas prasmes: kompetence akadēmiskajā rakstīšanā un spēja skaidri un saprotami izklāstīt idejas gan rakstiski, gan mutiski.

Kursa apguves rezultātā studenti iegūst padziļinātas zināšanas un prasmes par cilvēktiesībām, to evolūciju, dažādiem cilvēktiesību aizsardzības mehānismiem gan Latvijā, gan pasaulē, kā arī par cilvēktiesību izpratni dažādās kultūrās. Turklāt, studenti apgūst zināšanas par Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumiem un to ietekmi Latvijā, vides tiesībām, bioētiku, diskriminācijas novēršanu, mazākumtautību tiesībām, ekonomiskajām, sociālajām un kultūras tiesībām, kā arī par konfliktu risināšanas teoriju un starptautiskām kara tiesībām.

Prasme argumentēti paust savu viedokli, piedalīties diskusijās un aizstāvēt savu pozīciju cilvēktiesību jautājumos.
Prasme kritiski izvērtēt informāciju, identificēt problēmas un meklēt risinājumus.

Spēja analizēt un interpretēt tiesu spriedumus, tiesību dokumentus un starptautisko praksi cilvēktiesību jomā.
Spēja veikt patstāvīgu pētījumu, izmantojot dažādus informācijas avotus, tostarp tiesību aktus, tiesas spriedumus un zinātnisko literatūru.

Plānošanas periods:2024. gada rudens semestris
Brīvās izvēles studiju kursi, C-kursi 1Free choice