Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Struktūrvienība: Morfoloģijas katedra
Kredītpunkti / ECTS:5 / 7.5
Kursa vadītājs:Māra Pilmane
Studiju tips:Pilna laika
Līmenis:Bakalaura
Mērķauditorija:Zobārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Medicīna; Histoloģija un citoloģija

Mērķis

Studenti veido priekšstatu par cilvēka šūnu, audu (epitēlijaudu, saistaudu, muskuļaudu, nervaudu) un orgānu uzbūvi, sevišķi izceļot tās audu un orgānu sistēmas, kas ietilpst sejas, žokļu un kakla struktūrās (mutes dobums, ietverot mēli, zobus, lūpas, siekalu dziedzerus, maņu orgāni). Tiks saprasta nepieciešamība šo zināšanu pielietošanai stomatologa praksē.
Stomatologiem kurss ietver struktūru priekšstata iegūšanu par visu cilvēka organisma diferencēto orgānu sistēmām (gremošanas, imūno un asinsrades, sirds un asinsvadu, neiroendokrīno, elpošanas, urīnizvadsistēmu, reproduktīvo), to vecuma pārmaiņām, un kopumā savstarpējo šo dažādo sistēmu un sejas, žokļu un kakla struktūru kopsakaru.

Priekšzināšanas

Jāatkārto citoloģija. Vienlaicīgi ieteicams apgūt bioloģiju, anatomiju, fizioloģiju, bioķīmiju.

Rezultāti

Zināšanas

Studiju kursa apguves rezultātā students zinās un spēs paskaidrot cilvēka organisma diferencēto šūnu morfofunkcionālos blokus, dažādo audu un orgānu sistēmu korelāciju ar specifiskajām sejas, žokļu un kakla struktūrām. Formulēs vecuma pārmaiņas sejas un žokļu struktūrās. Interpretēs stomatoloģiskās histoloģijas nozīmi dažādu sejas, žokļu un kakla pārmaiņu gadījumos.

Prasmes

Students mikroskopā atpazīs sejas, žokļu un kakla struktūras rutīnos histoloģiskos preparātos, pratīs atšķirt un izvērtēt galvenās audu grupas pēc histoloģiskām shēmām un fotogrāfijām. Pratīs interpretēt un analizēt speciālo literatūru, rakstīt referātus par histoloģiskām tēmām mūsdienīgā skatījumā, dokumentēt un demonstrēt histoloģiskos preparātus.

Kompetences

Studējošie, teorētiskās zināšanas apvienojot ar prasmēm, spēs tās realizēt vienotā integratīvā diagnostiskā darbībā. Studējošie varēs analizēt audu un orgānu morfoloģiju mikropreparātos un uzbūves normas variantus dažādā vecumā un adaptācijas situācijās. Padziļinātas zināšanas un spēja analizēt materiālu būs saistībā ar zobu un mutes dobuma morfoloģiju. Spēs izvērtēt preparātu kvalitāti un metodes, kā arī iespēju tos izmantot klīnikā.

Plānojums

Plānošanas periods:2021. gada rudens semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Zobārstniecība, ZF1MaģistrsObligātsMārtiņš Vaivads, Māra Pilmane
Zobārstniecība, SSNSF1MaģistrsObligātsMārtiņš Vaivads
Zobārstniecība, SSNSFz2MaģistrsObligātsSandra Skuja, Mārtiņš Vaivads
Plānošanas periods:2022. gada pavasara semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Zobārstniecība, ZF2MaģistrsObligāts
Zobārstniecība, SSNSF2MaģistrsObligāts
Zobārstniecība, SSNSFz1MaģistrsObligāts