Skolēniem

5. decembrī sākās 10.–12. klašu skolēnu pieteikšanās neirozinātnes olimpiādei Smadzeņu bite (Latvian Brain Bee), ko organizē Neiroloģijas attīstības fonds, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskais pulciņš sadarbībā ar RSU Jauno mediķu akadēmiju. Tā notiks nākamā gada 25. februārī, un Latvijā tā tiks organizēta jau otro reizi.

Sacensības mērķis ir skolēnu vidū popularizēt neirozinātnes un smadzeņu slimību atpazīšanu sabiedrībā.

Olimpiāde dod iespēju tās dalībniekiem izprast savas zināšanu robežas, gūt motivāciju tālākai smadzeņu anatomijas un tās darbības principu izzināšanai, un iespējams arī iedvesmu nākotnes karjerai medicīnā un neirozinātnē.

Latvian Brain Bee 2022. gadā pievienojās starptautiskajai International Brain Bee saimei, kura pastāv jau vairāk nekā 20 gadus. Skolēni vispirms piedalās savas valsts nacionālajā olimpiādē, kuras uzvarētājs dodas uz starptautisko konkursu. Nākamā gada konkurss International Brain Bee norisināsies ASV galvaspilsētā Vašingtonā.

Olimpiādes uzdevumi būs sadalīti dažādās grūtības pakāpēs. Tā notiks četrās sekcijās, kurās dalībniekiem būs jāatbild uz testa jautājumiem un jāsniedz īsas atbildes par cilvēka nervu sistēmas uzbūvi, nervu sistēmas funkcijām un darbības principiem, kā arī nervu sistēmas slimībām un to diagnostiku. Olimpiādes darba valoda ir angļu, tomēr savas atbildes dalībnieki varēs sniegt arī latviešu valodā.

Lai savlaicīgi pārbaudītu zināšanas, 21. un 22. janvārī tiks organizēta atlases kārta, kas norisināsies attālināti, izmantojot RSU e-studiju vidi, Respondus Monitor un Lockdown Browser programmatūru. Dalībnieki varēs izvēlēties, kurā no piedāvātajiem datumiem piedalīties. Atlases kārtas uzdevumu struktūra būs līdzīga kā olimpiādē. Pēc tās 50 labākie skolēni iegūs iespēju piedalīties galvenajā posmā, kas 25. februārī notiks klātienē RSU.

Skolēnu darbus vērtēs kompetenta komisija, kurā būs RSU Medicīnas fakultātes studenti un rezidenti, bet procesu uzraudzīs RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs profesors Andrejs Millers. Organizatoru komanda nodrošinās divas konsultācijas par olimpiādes norisi un tehniskiem jautājumiem pirms atlases kārtas.

Olimpiādes nolikums

vizualis_bb_2023.jpg