Jubilejas
Atzinība

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 65 gadu jubilejas Senāta svinīgajā sēdē, kas notika 18. septembrī, tika pasniegti Ministru kabineta, Izglītības un zinātnes ministrijas un Veselības ministrijas atzinības un pateicības raksti RSU docētājiem, kā arī vadības un administrācijas pārstāvjiem.

RSU zinātņu prorektorei prof. Ivetai Ozolantai tika pasniegts Ministru kabineta atzinības raksts – par nozīmīgu ieguldījumu RSU zinātniskā potenciālā attīstībā, aktīvu dalību finansējuma piesaistē zinātnes aktivitātēm un infrastruktūras attīstībai.

Iveta_Ozolanta-rsu_65_sede-lead.jpg

No kreisās: izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile pasniedz Ministru kabineta atzinības rakstu RSU zinātņu prorektorei Ivetai Ozolantai.

Kuri ir nozīmīgākie darbi, ko līdz šim esat paveikusi savā amatā, vairojot RSU atpazīstamību un sasniegumus?

Izveidots radošs un iniciatīvas bagāts Zinātnes departaments. Gribētu atzīmēt, ka departamentā nav kadru mainības, un tā darbā jauni darbinieki tiek iesaistīti, tikai paplašinoties organizatoriskai darbībai. Starp citu, mūsu Zinātnes departamentā strādā tikai astoņi speciālisti. Lepojamies ar to, ka starptautiskajā zinātnes izvērtēšanā RSU zinātnes pārvaldība tika novērtēta ļoti augstu, būtībā RSU bija vienīgā institūcija bioloģijas un medicīnas panelī, kuras pārvaldības sistēma saņēma šādu pozitīvu vērtējumu.

Ir izveidotas stabilas pētnieciskā darba tradīcijas. Jau 17 gadus universitātē tiek organizēta zinātniskā konference, kas pēc savas būtības ir neizsīkstošs zinātniskās iedvesmas un jaunu, bieži vien arī drosmīgu ideju avots. Ikgadējā RSU zinātniskā konference ir radījusi tradīcijas auru, un šogad LZA prezidents to ārkārtīgi augstu novērtēja, savu viedokli paužot LZA mājaslapā oficiālā ziņojumā pēc dalības mūsu konferencē.

Jau 15 gadus tiek izdots recenzējams rakstu krājums RSU zinātniskie raksti (pēdējos gados arī angļu valodā), kuros publicēti ap 1300 zinātnisko rakstu medicīnā un 307 sociālajās zinātnēs.

Ir izveidoti divi atpazīstami zinātnes centri ar modernu aparatūru: Onkoloģijas institūts, kas ir modernākais Baltijā, un šī gada beigās tiks atklāts RSU zinātnes centrs Kleisti, kurā tiks koncentrēta lielākā daļa mūsu zinātnisko struktūrvienību.

Universitātē ir sakārtota un veiksmīgi darbojas promociju padomju darba organizācijas un pārvaldības sistēma.

Pateicoties labai sadarbībai ar Attīstības un projektu departamentu, mums kopā ir izdevies piesaistīt ievērojamas Eiropas finanses projektiem – mūsu zinātnieki piedalās vairāk nekā 30 starptautiskos projektos.

RSU regulāri piedalās zinātnes popularizācijas pasākumos, piemēram, Zinātnieku naktī, kas ir viens no visplašāk apmeklētajiem pasākumiem, kā arī dažādās tematiskajās izstādēs – Riga Food, Tech Industry un citās.

Tātad, atskatoties uz paveikto, sekmīgi ir izpildīta RSU zinātniskās darbības stratēģija, kura tika pieņemta 2010. gadā.

Ko plānojat paveikt tuvākajā laikā RSU attīstības veicināšanai?

Ir jāizstrādā un jāpieņem jauna RSU zinātniskās darbības stratēģija līdz 2020. gadam, kas būs pamats ieguldījumiem RSU kā zinātniskajā institūcijā.

Kāda ir jūsu līdzdalība RSU popularizēšanā, īpaši ārvalstu studentu piesaistē?

Studentu zinātnes virziens integrē arī ārzemju studentus. Mums ir ļoti augstvērtīgi ārzemju studentu zinātniskie darbi, kas liek izskanēt RSU kā zinātniskajai institūcijai visā pasaulē. Iespēja nodarboties ar zinātnisko darbību studiju laikā ir ļoti pievilcīga tiem ārzemju studentiem, kuri izvēlas kvalitatīvas studijas.

Tikko aizvadīti RSU 65 gadu jubilejas pasākumi. Kādu jūs gribētu redzēt universitāti 100 gadu jubilejā?

Kā vadošo zinātnisko institūciju divos trīs zinātnes virzienos Ziemeļeiropas reģionā. Mēs nevaram attīstīt simtiem virzienu, bet dažos varam viedi specializēties un būt izcili.

Kāpēc, jūsuprāt, Rīgas Stradiņa universitāte ir labākā universitāte Latvijā?

RSU dod pamatīgu zinātniskajās atziņās balstītu izglītību, un mūsu sagatavotie speciālisti ir viskonkurētspējīgākie darba tirgū. Ir daudz pētnieku, arī no ārzemēm, kuri interesējas par iespējām strādāt RSU.