Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
SHARE
Sabiedrības veselība

Pētījuma SHARE (pētījums par veselību, novecošanu un pensionēšanos Eiropā) devītā posma otrās Covid-19 aptaujas dati ir pieejami plašākai auditorijai.

data_release_cs.jpg

Datu vākšana notika 27 Eiropas Savienības valstīs un Izraēlā 2021. gadā un tie sniedz ieskatu, kā pandēmija ir mainījusi gados vecāku iedzīvotāju ikdienu.

Latvija piedalās pētījumā SHARE kopš 2016. gada. Pētījuma longitudinālais dizains nosaka, ka ik pēc diviem gadiem respondenti tiek intervēti atkārtoti. Patlaban Latvijā notiek trešais jeb kopumā devītais SHARE datu vākšanas posms kopš 2004. gada.

Lai izprastu Covid-19 ietekmi uz vecāka gadagājuma cilvēkiem, pētījuma SHARE vadība ieviesa papildu Covid-19 aptauju, kura tika uzdota respondentiem 2020. gada vasarā un atkārtoti pēc gada. Otrajā Covid-19 aptaujā tika aptaujāti pirmās Covid-19 aptaujas respondenti, nodrošinot iespēju salīdzināt izmaiņas pandēmijas sākumā un respondentu situāciju pēc gada ar pārējām projektā iesaistītajām valstīm.

Aptaujas jautājumi ietver informāciju par gados vecāku iedzīvotāju fizisko un mentālo veselību, sadaļu par Covid-19 izplatību respondentu sociālajā lokā, veselības aprūpes kvalitāti pandēmijas ietvaros, pārmaiņām nodarbinātībā un ekonomiskajā situācijā, kā arī interneta izmantošanas paradumus.

Pētījuma SHARE dati (nepieciešams reģistrēties kā SHARE datu lietotājam)

Lai pilnvērtīgi nodrošinātu Latvijas dalību pētījuma SHARE devītajā un desmitajā posmā, kopš 2021. gada pētījumu Latvijā finansē Izglītības un zinātnes ministrija un Valsts izglītības attīstības aģentūra no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.