Pārlekt uz galveno saturu
Skolēniem

19. maijā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) norisinājās Jauno mediķu akadēmijas (JMA) noslēgums, kurā piedalījās 198 Latvijas vidusskolēni, visvairāk no Rīgas, Daugavpils, Jelgavas, Jūrmalas, Liepājas un Priekules. Šogad JMA absolvēja par 47 skolēniem vairāk nekā pērn, kas liecina par jauniešu pieaugošo interesi un vēlmi iepazīt mediķa profesiju. Visa mācību gada garumā RSU docētāju un ārstu vadībā gan teorētiskajās lekcijās, gan praktiskajās nodarbībās viņi guva pirmo ieskatu anestezioloģijā, intensīvajā terapijā, oftalmoloģijā, dzemdniecībā un ginekoloģijā, bērnu ķirurģijā, mikrobioloģijā, šūnu morfoloģijā, medicīnas ķīmijā un citās jomās. 

JMA ietvaros notika arī Medicīnas fizikas olimpiāde un Erudītu konkurss, kuru uzvarētāji ir skolēni no Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas, Rīgas 34. vidusskolas, RTU Inženierzinātņu vidusskolas, Cēsu Valsts ģimnāzijas un Jelgavas Valsts ģimnāzijas. JMA vadītājs, Medicīnas fakultātes prorektors Ingus Skadiņš uzsver, ka šogad bija vērojama īpaši liela jauniešu atsaucība, ko veicināja vairāki jauninājumi JMA norisē, piemēram, iespēja apmeklēt studentu zinātniskos pulciņus un nodarbības dažādās Medicīnas fakultātes katedrās, kā arī iespēja publicēt savus rakstus par veselības aprūpes tēmām RSU studentu populārzinātniskajā žurnālā Semper Anticus.

ingus_skadins

Esam gandarīti, ka vidusskolēni kļūst arvien motivētāki un jau vidusskolā rūpīgi izvērtē, kura joma būtu viņiem piemērotākā. Tas ļauj augstskolai piesaistīt spējīgākos jauniešus, kas studē ļoti mērķtiecīgi un kļūst par labiem speciālistiem. Lai kļūtu par mediķi, ir jābūt ne tikai izcilām sekmēm, bet arī interesei un aicinājumam apgūt šo profesiju. Dalība JMA ir lieliska iespēja ieskatīties medicīnas studiju aizkulisēs un tikties ar universitātes docētājiem.  

Medicīnas fakultātes prodekāns doc. Ingus Skadiņš

Nodarbību ietvaros jaunieši guva ieskatu gan teorētiskajās medicīnas disciplīnās, gan arī praktiski apguva ārstam nepieciešamās iemaņas uz simulāciju iekārtām un mulāžām RSU studiju bāzēs anatomikumā un RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, noslēgumā kārtojot pārbaudījumu.

RSU JMA ir neformālās izglītības projekts vidusskolēniem, ko RSU Medicīnas fakultāte aizsāka 2014. gadā. Sākotnēji nodarbības notika tikai Rīgā, taču līdz ar lielo interesi 2016. gadā tika izveidota JMA Valmieras filiāle. JMA aizvadīto trīs gadu laikā Rīgā un kopš pērnā gada arī Valmierā pulcējusi kopskaitā gandrīz 500 Latvijas vidusskolēnu, kuri gan teorētiskajās, gan praktiskajās nodarbībās pārliecinājās, vai medicīna un veselības aprūpe būs viņiem piemērotākā profesija. Kā liecina aizvadīto gadu lekciju cikli, aptuveni 70 % no jauniešiem, kuri apmeklē JMA, iestājas RSU. 

Pieteikšanās JMA nākamajai sezonai – šā gada septembrī. 


JMA 2017/18 laureāti

Medicīnas fizikas olimpiāde

I vieta (65 punkti): Atis Ruskulis (Rīgas Valsts vācu ģimnāzija), Leons Stankevics (Rīgas 34. vidusskola)

II vieta (60 punktu): Marija Gūtmane (Rīgas Teikas vidusskola)

III vieta (57,5 punkti): Monta Blumberga (Valdemārpils vidusskola), Sintija Sovane (Jēkabpils 3.vidusskola), Krišjānis Gerhards (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija)

Erudītu konkurss

I vieta: Veronika Čače (RTU Inženierzinātņu vidusskola), Krista Kronberga (Cēsu Valsts ģimnāzija), Rihards Seržāns (Jelgavas Valsts ģimnāzija)

II vieta: Alīna Ešenvalde (Priekules vidusskola), Alise Skoromka (Rigas Valsts 1.ģimnāzija), Kristiāna Auzniece (Priekules vidusskola), Elīna Rasčevska (Daugavpils Valsts ģimnāzija)