Skolēniem

Sestdien, 25. februārī, pulksten 11 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) pulcēsies vidusskolēni, lai piedalītos neirozinātnes olimpiādē Latvian Brain Bee, kuru jau otro gadu organizē Neiroloģijas attīstības fonds un RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskais pulciņš sadarbībā ar RSU Jauno mediķu akadēmiju. Atšķirībā no pirmās reizes šogad olimpiāde norisināsies klātienē, RSU 1. auditorijā.

Šā gada 21.–22. janvārī attālinātā formā, RSU e-studiju vidē, tika aizvadīta atlases kārta, kurā piedalījās vairāk nekā 100 vidusskolēnu. Atlases kārtā noskaidroti 50 labākie, kuri piedalīsies Latvian Brain Bee nacionālajā posmā 25. februārī, un uzvarētājs dosies uz starptautisko konkursu, kas šogad norisināsies ASV galvaspilsētā Vašingtonā.

andrejs_millers_sq.png

Olimpiādes mērķis ir popularizēt neirozinātnes un smadzeņu slimību atpazīšanu sabiedrībā, kā arī veicināt skolēnu iesaistīšanos. Olimpiāde dod iespēju tās dalībniekiem izprast savu zināšanu robežas, gūt motivāciju tālākai smadzeņu anatomijas un darbības principu izzināšanai, iespējams arī iedvesmu nākotnes karjerai medicīnā un neirozinātnē.

Prof. Andrejs Millers,
Neiroloģijas attīstības fonda vadītājs,
RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs

Nacionālajā kārtā vidusskolēniem būs jāveic divi dažādās grūtības pakāpēs sadalīti uzdevumi. Olimpiāde notiks četrās sekcijās, kurās skolēni dalīsies zināšanās par cilvēka nervu sistēmas uzbūvi, nervu sistēmas funkcijām un darbības principiem, kā arī nervu sistēmas slimībām un to diagnostiku.

Olimpiādes nolikums

Pirmo reizi Latvijā vidusskolēnu neirozinātnes olimpiāde norisinājās pērn, un COVID-19 pandēmijas dēļ tā notika attālināti, platformā Zoom. Tās uzvarētājs, toreizējais Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas skolēns, tagad jau RSU Medicīnas fakultātes 1. kursa students Huberts Zimackis uzskata, ka šāda olimpiāde ir unikāla iespēja pārbaudīt esošās un gūt jaunas zināšanas neirozinātnē. “Tā var būt nozīmīgs stimuls nākamās profesijas izvēlē, iespēja iepazīt vienaudžus ar līdzīgām interesēm un nākotnes mērķiem, kā arī objektīvi novērtēt sevi gan nacionālā, gan starptautiskā mērogā,” saka Huberts, kurš pēc RSU Medicīnas fakultātes beigšanas plāno turpināt izglītību un karjeru neiroloģijā un neirozinātnē.

Latvian Brain Bee ir daļa no lielākas organizācijas, International Brain Bee, kura pastāv jau 20 gadus un aptver vairāk nekā 30 valstis. Organizācija veicina skolēnu iesaistīšanos neirozinātnē, rīkojot daudzlīmeņu konkursu. Skolēni vispirms piedalās valsts nacionālajā olimpiādē, kuras uzvarētājs dodas uz starptautiskajām sacensībām.

latvian_brain_bee.jpg