Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Skolēniem
Uzņemšana

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) bakalaura studiju programmas Māszinības un maģistra studiju programmas Māszinības absolvente Baiba Kasakovska sevi sauc par mūsdienu māsu, jo pacientus sagaida ar smaidu, ir saprotoša, atsaucīga un zinoša. Viņa uzskata, ka māsas profesija ir īpaša misija, kurā iesaistās spēcīgas personības, kas apveltītas ar neizsīkstošu enerģiju un cilvēkmīlestību.

"Neskatoties uz pārbaudījumiem un nebūt ne vieglo darba ikdienu, esmu laimīga, ka strādāju medicīnā un daru labu, jo tas ir darbs, kas sniedz piepildījumu," pārliecināti saka jaunā speciāliste.

Baiba_Kasakovska_05-griezta-lead.gif

"Māsas profesija ir skaista un sievišķīga, tādēļ pieturos pie pārliecības, ka arī darba ikdienā jāizskatās labi," smaidot saka Baiba Kasakovska. Foto no privātā arhīva

Baiba Kasakovska Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centrā veic brūču aprūpi un pārsiešanu, sagatavo pacientus operācijai, asistē ārstam medicīnisko manipulāciju laikā, kā arī gādā par pacientu aprūpes dokumentāciju un veic citus pienākumus.

"Labai māsai jābūt ārsta acīm un ausīm, jo nereti pacients māsiņai spēj pateikt vairāk nekā ārstam," piebilst Baiba. 

Studējot RSU, viņa centusies izmantot visas universitātes sniegtās iespējas: brauca studentu pieredzes apmaiņas braucienos, tika ievēlēta par grupas vecāko, bija fakultātes domniece, kā arī darbojās Studentu pašpārvaldē, kur pārstāvēja māsu viedokli. "Par labām sekmēm saņēmu stipendiju, un tas bija nozīmīgs finansiālais atbalsts ģimenei manu studiju laikā," stāsta RSU absolvente, kura arī pašlaik labprāt piedalās dažādos ar māsas profesionālo darbu saistītos pasākumos.

Kāpēc kļuvāt par māsu? 

Nebiju no tiem, kuri jau bērnībā zināja savu nākotnes profesiju – es nesapņoju par darbu medicīnā, kaut gan atceros, ka kopā ar māsu spēlējām spēles, kurās bieži vien omīte iejutās pacienta lomā. Gadiem ejot un tuvojoties vidusskolas absolvēšanai, bija jāizvēlas studiju virziens. Uzskatu, ka māsas profesija izvēlējās mani, jo tas bija viens mirklis, kad spontāni pieņēmu lēmumu studēt māszinības. Nejaušs mirklis izvērties par manu sirdsdarbu un aicinājumu.

Kāpēc pēc darba valsts medicīnas iestādēs izvēlējāties strādāt privātajā sektorā? 

Privātais medicīnas sektors vilināja ar labākiem darba apstākļiem, lielāku atalgojumu un darba laiku bez naktsmaiņām.

Pašlaik strādāju Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centrā, kur tiek sniegta palīdzība estētiskajā, rekonstruktīvajā un plaukstas ķirurģijā. Šāda profila klīnika ir vienīgā Latvijā un lielākā Baltijā. Klīnikas ārsti veic pasaules līmeņa, unikālas operācijas. Lepojos, ka varu strādāt spēcīgā komandā!

Baiba_Kasakovska_01-lead.gif

Baiba Kasakovska un Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centra vadītājs Kalvis Pastars. Foto no privātā arhīva

Vai, strādājot privātajā sektorā, var nopelnīt cilvēka cienīgu algu, lai nav jāraujas pa vairākiem darbiem?

Var, ja vien cilvēks ir apņēmības pilns!

Man nekad nav bijušas vienlaicīgi divas vai vairākas darbavietas. Vienmēr esmu gājusi uz vienu darbu, un mani nekad nav mocījušas galvassāpes par vairāku darbu apvienošanu. Centos atrast sev darbu, lai tajā ir viss, ko vēlos, un lai atalgojums būtu atbilstošs manām vēlmēm.

Uzskatu, ka atalgojumam jābūt tādam, lai varētu segt visus maksājumus, lai paliek finanses uzturam, ikdienas nepieciešamības precēm un lai var veikt kaut vai nelielu uzkrājumu. 

Turklāt ikvienam iesaku atcerēties, ka pirmie darba mēneši nekad neatspoguļos maksimālo darba algu, un nav jānobīstas, ka pirmās algas būs tādas pašas kā iepriekšējā darbavietā. Privātā sektora darba devējs tieši tāpat testē darbinieku kā valsts darbā. Ja spēj sevi attaisnot un esi gatavs strādāt, vari saņemt labu atalgojumu.

Baiba_Kasakovska_03-lead.gif

Baiba (pirmā no labās) kopā ar sirdsmāsiņām Lindu Puikāni un Kristinu Rosovsku Dr. Mauriņa klīnikas meistarklasē fleboloģijā. Foto no privātā arhīva

Ir pienākusi vasara, un RSU notiek jauno studentu uzņemšana. Kuram jūs ieteiktu izvēlēties māsas profesiju?

Latvijas māsu profesijai nepieciešami mūsdienīgi, atraktīvi, strādāt griboši, precīzi un atbildīgi darbinieki. Jāiet līdzi laikam, svarīgi zināt svešvalodas. Jābūt aktīvam, ar labām komunikācijas prasmēm un regulāri jāapmeklē kvalifikāciju paaugstinoši kursi un pasākumi.

Šis ir RSU 70 gadu jubilejas gads. Ko jūs novēlat savai universitātei?

RSU vienmēr ir lepojusies ar augstiem standartiem un intensīvu mācību vidi. Šīs vērtības noteikti ir jāsaglabā un jāattīsta, jo tikai tās var palīdzēt izglītot izturīgus, intelektuālus un empātiskus medicīnas darbiniekus.

Vēl daži fakti par Baibu Kasakovsku

  • Vecums: 31
  • 2011. gadā absolvējusi RSU bakalaura studiju programmu Māszinības.
  • 2013. gadā absolvējusi RSU maģistra studiju programmu Māszinības.
  • Darba stāžs māsas profesijā – deviņi gadi.
  • Piedalījusies klīnisko pētījumu darbā.
  • Pašlaik strādā Latvijas Plastiskās, rekonstruktīvās un mikroķirurģijas centrā.
  • Rēzekniete. "Mīlu savu dzimto latgaliešu dialektu, latgaliski runājam mājās, un latgaliski nekautrējos sveicināt un uzrunāt pacientus arī Rīgā," lepojas Baiba.
  • Vaļasprieki: sportošana, grāmatu lasīšana, klavierspēle.
  • Kopš 2017. gada veic dopinga kontroles sportā.
Ir dažādas māsu specializācijas: bērnu aprūpes māsa, ambulatorās aprūpes māsa, ķirurģiskās aprūpes māsa, operāciju māsa, garīgās veselības aprūpes māsa, anestēzijas, intensīvās un neatliekamās aprūpes māsa, internās aprūpes māsa.